یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹
چهارشنبه ۰۱ بهمن ۹۳ | ۱۳:۴۹

برزخی به نام پیش فروش خودرو

گروه خودروسازی سایپا در حالی پیش فروش خودروی های جدید خود را آغاز کرده که این خودروساز هنوز به تعهدات خود در پیش فروش های قبلی عمل نکرده است و مشتریان همچنان در انتظار تحویل خودروهای ثبت نامی خود هستند.


81473418-6219325

پیش فروش خودرو هم اکنون در دنیا به عنوان یک روش مرسوم برای عرضه به مشتریان مطرح است، اما این روش در کشور مان نه تنها دسترسی متقاضیان به خودرو را تسهیل نمی کند، بلکه اغلب اوقات آنان را مصائبی دست به گریبان می سازد.

تاخیر در تحویل خودروهای پیش فروش شده هم اکنون به یک رویه برای خودروسازان داخلی تبدیل شده به گونه ای که مشتری تا زمان تحویل خودروی خود باید در یک برزخ قرار گیرد.

اگرچه خودروسازان به مناسبت های مختلف اقدام به پیش فروش خودرو می کنند اما در اکثر مواقع نه تنها به تعهدات خود عمل نمی کنند بلکه بدون آنکه به مشتریان در خصوص تاخیرهای متوالی و طولانی پاسخگو باشند، همچنان به رویه تاخیری خود ادامه می دهند.

یکی از خریداران که اواسط مهرماه سال جاری اقدام به پیش خرید یک دستگاه خودرو در یکی از نمایندگی های گروه خودروسازی سایپا کرده، به خبرنگار ما گفت: در مهرماه سال جاری سایپا اقدام به پیش فروش نقدی و ثبت نام یک دستگاه خودرو از طریق مراجعه به نمایندگی این خودروساز کردم. در آن زمان اعلام شد که تاریخ تحویل خودرو بین اول تا سی ام آذرماه است اما اکنون که از پایان ماه آذر روزها می گذرد، هیچ گونه زمانی را برای تحویل خودرو به من اعلام نکرده اند.

وی که خواست نامش در خبر ذکر نشود، افزود: این در حالی است که در تماس با نمایندگی سایپا، هیچ توضیحی در خصوص اینکه چه زمانی خودرو تحویل اینجانب خواهد شد، ارایه نشد.

خریدار این خودرو با بیان آنکه تمام وجه خودرو را در زمان اعلامی واریز کرده است، گفت: اگر با این پول به بازار آزاد مراجعه کرده بودم هم سریعتر به خودرو دسترسی پیدا می کردم هم آنکه می توانستم خودروی ارزانتری خریداری کنم.

وی افزود: اگر ظرفیت تولید وجود ندارد و خودروسازان به موقع نمی تواند به تعهدات خود عمل کند، چرا اقدام به پیش فروش خودرو می کند و مردم را سرگردان و بلاتکلیف می سازد.

علی رحیمی یکی دیگر از خریداران خودروهای سایپا نیز به خبرنگار ما گفت: فروردین ماه سال جاری اقدام به پیش خرید خودروی تندر 90 کردم و قرار بود در شهریورماه این خودرو را تحویل دهند اما با کلی دوندگی و پیدا کردن آشنا توانستم خودروی تندر 90 ثبت نامی را اواخر آذرماه تحویل بگیرم ضمن آنکه تندر 90 ایی 2 ثبت نام کردم اما بالاجبار پارس تندر به من تحویل دادند که مجبور شدم مابه التفاوت آن را نیز پرداخت کنم.

وی افزود: بیشتر ثبت نام کنندگان هنوز خودروهای خود را تحویل نگرفتند و هیچ توضیحی در خصوص زمان تحویل به آنها داده نمی شود.

شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران (ISQI) اخیرا سیزدهمین دوره متوالی اندازه گیری رضایت مشتریان از فرآیند فروش خودروهای سواری را انجام داد که براساس آن گروه خودروسازی سایپا در بین 12 شرکت عرضه کننده خودروی سواری رتبه دهم را از آن خود کرد.

سیزدهمین دوره متوالی اندازه گیری رضایت مشتریان از فرآیند فروش خودر وهای سواری مربوط به نیمه اول سال 1393 انجام شد و طی آن با 108 هزار و 4 نفر خریدار خودرو از 12 شرکت عرضه کننده خودروی سواری که بیش از 67 مدل خودرو را عرضه کرده بودند، مصاحبه صورت گرفت. نتایج این بررسی ها افت 1.6درصدی رضایت مشتریان در مقایسه با نیمه دوم سال 92 را نشان می دهد.

مشتریان میزان رضایت خود از فروش خودروهای سایپا که 41 درصد از سهم بازار کشور را در اختیار دارد، با ارایه 578 امتیاز از 1000 نشان داده و آن را در رده دهم جدول جای داده اند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: