پنج‌شنبه 22 ژانویه 15 | 14:41
قالیباف:

فرهنگ در وزارتخانه‌ها و جامعه مظلوم است

شهردار تهران گفت: واقعیت این است که حوزه فرهنگ در جامعه و در سطح وزارتخانه‌ها مظلوم واقع شده است و کمتر توانسته‌ایم برای سطح آگاهی مردم تلاش کنیم.


13930218000332_PhotoA

شهردار تهران گفت: واقعیت این است که حوزه فرهنگ در جامعه و در سطح وزارتخانه‌ها مظلوم واقع شده است و کمتر توانسته‌ایم برای سطح آگاهی مردم تلاش کنیم.

دوازدهمین نمایشگاه «یاد یار مهربان» دقایقی پیش با حضور محمدباقر قالیباف شهردار تهران، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، فانی وزیر آموزش و پرورش، علیرضا حاجیان‌زاده مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، علی‌اکبر اشعری رئیس پروژه باغ کتاب تهران، سیدمجید حسینی مدیرعامل مؤسسه نشر شهر، حجت‌الاسلام امرودی و جمعی از اهالی فرهنگ و ادب در بوستان گفت‌وگو افتتاح شد.

در ابتدای این مراسم محمدباقر قالیباف شهردار تهران بیان داشت: از همه دست‌اندرکارانی که به برپایی این نمایشگاه پرداختند تشکر می‌کنم، چرا که اگر امروزه ما اینجا راحت می‌نشینیم و یک نمایشگاه را در ظرف چند ساعت افتتاح می‌کنیم، اینها زحمت 12 سال گذشته دوستان است که به ایجاد چنین فضای فرهنگی سالمی در ابعاد مختلف پرداختند.

وی اضافه کرد: بخش عظیمی از کارهایی که در نمایشگاه «یاد یار مهربان» صورت گرفته، حتی به شهرداری و وزارتخانه‌هایی که در حال حاضر در اینجا حضور دارند، مربوط نمی‌شود، بلکه بخش عمده‌ای از این زحمات را کسانی که در حوزه انتشارات و بخش خصوصی هستند، متحمل شده‌اند که بنده از همه کسانی که بی‌نام و نشان فعالیت می‌کنند، تشکر کرده و امیدوارم همه زحمات آنها صدقه جاریه برای دنیا و آخرتشان باشد.

قالیباف ادامه داد: اگر نگاهی به مجموعه فعالیت‌های شهرداری در دهه گذشته داشته باشیم، با همه کمبودها و فراز و نشیب‌ها یک رویکرد ساده و سیاست مشخص را می‌توان در 10 سال گذشته مشاهده کرد؛ یعنی همه سعی‌مان این بوده که وظایف ذاتی و قانونی که بیشتر وظایف کالبدی و خدماتی بوده و مردم آن را با این مهم می‌شناسند در حد توان و بضاعت‌مان انجام دهیم.

به گفته وی، هر چند بضاعت و توان ما جوابگوی مردم و زیبنده آنها نبوده است، اما تلاش‌مان این بوده که در حوزه خدماتی و عمرانی کم نگذاریم.

شهردار تهران گفت: اگر در حوزه توسعه کالبدی شهر به بخش فرهنگی نگاه کنید خواهید فهمید که سرانه فضای فرهنگی و تربیتی چه از بعد سلامت جسمی و چه در بعد سلامت روحی، اعداد و ارقام‌ها در این دوره با دهه‌های گذشته برابری می‌کند که همچنان نیز این مهم ادامه خواهد یافت.

وی با اشاره به این مطلب که در حوزه مباحث نرم‌افزاری از هیچ تلاشی فروگذار نبوده‌ایم، ادامه داد: مسائل و مشکلات اقتصادی در سبد خانوار و سلامت جسمی، اثر منفی می‌گذارد و جامعه را در این بخش دو قطبی می‌کند، به گونه‌ای که تعلیم و تکریم را نیز تحت تأثیر منفی قرار می‌دهد که ما در شهرداری تهران تلاش کرده‌ایم در سبد خانوار، کتاب را تعریف کنیم تا این فشارها باعث محرومیت و مظلومیت بیش از اندازه فرهنگ نشود.

قالیباف ادامه داد: واقعیت این است که حوزه فرهنگ در سطح وزارتخانه‌ها و در سطح جامعه مظلوم است و کمتر برای سطح آگاهی مردم تلاش کرده‌ایم، به گونه‌ای که آنقدر که به بخش‌های دیگر توجه شده است به این مقوله توجه نشده که باید به آن اهتمام ویژه ورزید.

وی بیان کرد: شهرداری تهران حتی با بضاعت اندک هم هیچ‌گاه موضوع کتاب و کتابخوانی را از اولویت خود خارج نکرد، اما امیدواریم بتوانیم همانند سال‌های گذشته به این حوزه رونق بیشتری ببخشیم.

* جنتی: دچار  شدن کشور به آسیب‌های فرهنگی متعدد

در ادامه این مراسم، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان داشت: معتقدم همه ما قبول داریم که نقش کتاب و کتابخوانی در ارتقای سطح فرهنگ جامعه بسیار تأثیرگذار است و با توجه به ماهیت انقلاب اسلامی که یک انقلاب فرهنگی و مبتنی بر ایدئولوژی اصیل اسلامی است، طبیعتاً باید توجه بیشتری به امر کتاب و کتابخوانی در کشور صورت گیرد.

وی اضافه کرد: به همین دلیل است که در طول این سالیان و در سه دهه گذشته، مقام معظم رهبری بر این امر تأکیدات ویژه‌ای داشتند اغراق می‌کنم متأسفانه در سال‌های اخیر شاهد کاهش امر کتابخوانی در کشور بوده‌ایم و اگر نگاهی نیز به آمار کتابخانه‌های عمومی کرده و به شمارگان کتاب‌هایی که در کشور تولید می‌شود نیز نگاهی کنید، گواهی بر صحبت بنده خواهد بود.

جنتی ادامه داد: ما در سال جاری در تعداد کتاب‌های منتشرشده شاهد رشد هستیم، اما در شمارگان آن شاهد کاهش، چرا که در گذشته حداقل تیراژ کتابها 3 هزار نسخه بود که گاهی اوقات نیز تجدید چاپ می‌شد، اما اکنون تیراژ کتاب‌ها 700 نسخه است که این نکته ایجاب می‌کند که امر ویژه‌ای به امر کتابخوانی داشته باشیم.

به گفته این مقام مسئول، دانش‌آموزان، کودکان و نوجوانان مخاطبان اصلی نمایشگاه «یاد یار مهربان» هستند که اگر قرار است فرهنگ کتاب و کتابخوانی در نسلی اتفاق بیفتد، در همین سن بوده و بیشترین تأثیر را خواهد گذاشت، چرا که در این دوره سنی هر آنچه که آنها می‌آموزند همچنان در ذهنشان تا آخر عمر نقش خواهد بست و این فرهنگ در سال‌های بعد از جوانی و پیری استمرار پیدا می‌کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: مدارس بهترین فضا برای گسترش امر کتاب و کتابخوانی به شمار می‌روند؛ یعنی در مدارس می‌توان مهارت کتابخوانی را در بین دانش‌آموزان ارتقاء داد، همچنین کاری که در طول 12 سال گذشته با همکاری شهرداری تهران، وزارت ارشاد و وزارت آموزش و پرورش برای برپایی نمایشگاه «یاد یار مهربان» صورت گرفته کار بسیار ارزنده‌ای است که همه باید اهتمام ویژه‌ای به آن داشته و هر ساله آن را گسترش دهیم.

وی اضافه کرد: طبیعتاً برگزاری چنین نمایشگاهی هم به ایجاد شوق مطالعه در سطح جامعه کمک می‌کند و هم حمایت از صنعت نشر کشور است که امروزه این صنعت نیازمند حمایت شدید است، به خصوص در شرایط کنونی که به سر می‌بریم، چرا که هم‌اکنون دچار آسیب‌های فرهنگی متعددی هستیم و با وجود ماهواره‌ها و فضاهای مجازی و بازی‌های یارانه‌ای، باید از همه امکانات خودمان بهره بگیریم.

* لزوم حرکت به سمت تولید کتاب‌های دیجیتال

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به این مطلب که باید به سمت تولید کتاب‌های دیجیتال پیش برویم و آن را به مدارس هم سوق دهیم، بیان کرد: معتقدم باید از تولید بازی‌های یارانه‌ای حمایت کنیم، در این راستا بنیادی با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی تأسیس شده است که در این حوزه کار می‌کند، اما ما باید از ابزار و فضاهای مجازی که در اختیارمان قرار دارد استفاده کنیم.

جنتی با اشاره به ایجاد شبکه اجتماعی من عاشق محمد هستم، افزود: این روزها با توجه به هجمه‌ای که توسط عناصر وابسته به بیگانه و ضداسلام نسبت به پیامبر اکرم صلی‌الله علیه و آله دارد صورت می‌گیرد، یکی از کارهای خوبی که در شبکه اجتماعی صورت گرفته، راه‌اندازی شبکه «من عاشق محمد هستم» است که می‌تواند گسترش پیدا کرده و میلیون‌ها نفر را با حضرت محمد صلی‌الله علیه و آله آشنا سازد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: