دوشنبه 26 ژانویه 15 | 15:40
قائم‌مقام بانک مرکزی خبر داد

پیش‌بینی تورم ۱۳ درصد در سال ۹۴

قائم‌مقام بانک مرکزی با اعلام “لغو تحریم بانک مرکزی را نشنیده‌ام” گفت: پیش‌بینی نرخ تورم در سال آینده ۱۳ تا ۱۴ درصد است.


139302090855068212633803

قائم‌مقام بانک مرکزی با اعلام لغو تحریم بانک مرکزی را نشنیده‌ام گفت: پیش‌بینی نرخ تورم در سال آینده ۱۳ تا ۱۴ درصد است.

اکبر کمیجانی در حاشیه چهارمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت در جمع خبرنگاران در توضیح برخی اظهارات کارشناسی مبنی بر اینکه تورم به پوسته سخت رسیده است،‌ اظهار داشت: قطعاً کاهش تورم کار بسیار سختی است و نیازمند تداوم سیاست‌های انضباطی پولی و مالی است.

وی با بیان اینکه از ابتدای دولت جدید حمایت‌های جدی در تداوم سیاست‌های انضباطی پولی و مالی انجام شده است، تصریح کرد: همچنین اصلاح انتظارات تورمی در این دولت در دستور کار قرار گرفته است. در مجموع این سیاست‌ها انتظارات و اعتماد را ایجاد کرده است و این راه بسیار طولانی طی شده است.

* هدف‌گذاری تورم 13 تا 14درصدی سال 94

قائم‌مقام بانک مرکزی با اشاره به اظهاراتی مبنی بر اینکه تورم به پوسته سخت رسیده است، ادامه داد: به‌طور سنتی و در یک مقطع زمانی طولانی‌مدت تورم بین 15 تا 20 درصد مکان گزیده و تورم ساختاری است و نه تنها نیازمند تداوم سیاست‌های انضباطی است بلکه به‌طور ساختاری هم باید ندای انضباطی را در طولانی‌مدت به‌همراه داشته باشد تا تورم اصلاح مسیر بدهد.

وی همچنین به اعلام نرخ تورم دی ماه در روزهای گذشته اشاره کرد و افزود: با کاهش تورم در دی ماه دستاورد بسیار بزرگی در تورم به دست آورده‌ایم و پیش‌بینی‌های تورم 16 تا 17درصدی را الآن با اعتماد بهتری می‌گوییم. تورم سال جاری به‌مراتب کمتر از پیش‌بینی اولیه شده است و راه هموار شده برای سال آینده و هدف‌گذاری تورم برای سال 94 فعلاً 13 تا 14 درصد تعیین شده است.

* خبر تازه‌ای درباره لغو تحریم بانک مرکزی نشنیده‌ام

کمیجانی در پاسخ به اینکه آیا خبری از لغو تحریم بانک مرکزی در اتحادیه اروپا شده است، گفت: خبری نشنیده‌ام؛ اما هفته قبل در مورد بانک تجارت دادگاه اتحادیه اروپا رأی به رفع تحریم داده و این علامتی است که مواردهای دیگری که در دادگاه‌های اروپایی به‌ناحق تصمیم‌هایی را علیه سیستم بانکی اتخاذ کرده‌اند، نیز مورد ارزیابی قرار گیرد.

این مقام مسئول در بانک مرکزی در ارتباط با تأثیر افزایش قیمت جهانی طلا بر ذخایر طلای ایران، تصریح کرد: موجودی طلای کشور دستخوش تغییر قرار نگرفته است بلکه نوسانات روزمره قیمت جهانی طلا می‌تواند اثراتی را داشته باشد اما در بلندمدت و میان‌مدت در طول سال میانگین قیمت جهانی طلا را باید ارزیابی کرد.

* برداشت 4.1 میلیاردی اشتباه حسابداری بود که کمتر از 24 ساعت اصلاح شد

کمیجانی در خصوص برداشت 4.1 میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی نیز گفت: این پولی بود که جزو درآمدهای حاصل از فروش نفت بود و مربوط به دولت بود؛ در آن زمان اشتباه تفسیر حسابداری صورت گرفت و شاید 24 ساعت به طول نینجامید.

قائم‌مقام بانک مرکزی ادامه داد: هرگاه در عملیات حسابداری اشتباهی صورت گیرد، برگشت پذیر است نه تنها 24 ساعت بلکه یک سال وقت دارند که به‌طور قانونی این اصلاح را انجام دهند.

وی با بیان اینکه اشتباهی که از برداشت اولیه صورت گرفت، اصلاح شد، گفت: اما چون روزهای پایانی سال عملیاتی شد، فرصت زمانی که در اختیار بانک مرکزی برای تخصیص ارز درآمدهای نفتی کم بود و همین باعث شد پایه پولی از خالص دارایی‌های خارجی بانک مرکزی بالا برود و این دامن زد به افزایش پایه پولی.

کمیجانی در پاسخ به اینکه آیا برداشت دولت از بانک مرکزی تسویه شد، گفت: این عمل روتینی بود اما چون پایان سال معامله صورت گرفته بود بیشتر خود را در صورت دارایی‌های خارجی بانک مرکزی نشان داد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.