چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹
چهارشنبه ۰۸ بهمن ۹۳ | ۰۸:۴۸
تناقض در اظهارات دبیرکل و اعضای اوپک

قیمت سبد نفتی اوپک کاهش یافت

قیمت سبد نفتی اوپک با 79 سنت کاهش به 42.90 دلار در هر بشکه رسید این در حالی است که دبیرکل اوپک روز گذشته از افزایش قیمت نفت در آینده خبر داد. در این میان تحلیلگران معتقدند عربستان با همکاری آمریکا توطئه «کاهش قیمت نفت» را پیش می‌برند.


13930402000576_PhotoA

قیمت سبد نفتی اوپک با 79 سنت کاهش به 42.90 دلار در هر بشکه رسید این در حالی است که دبیرکل اوپک روز گذشته از افزایش قیمت نفت در آینده خبر داد. در این میان تحلیلگران معتقدند عربستان با همکاری آمریکا توطئه «کاهش قیمت نفت» را پیش می‌برند.

سازمان کشورهای تولید و صادرکننده نفت اوپک، در آخرین به روز رسانی سایت خود اعلام کرد، هر بشکه سبد نفتی این سازمان، روز دوشنبه با کاهش  79 سنتی نسبت به روز جمعه 42.90 دلار فروخته شد.

نفت اوپک روز جمعه گذشته 43.69 دلار فروخته شد. قیمت سبد نفتی اوپک پس از انتشار خبر مرگ پادشاه عربستان در روز جمعه 64 سنت افزایش یافته و 43.69 دلار در هر بشکه فروخته شده بود.

روز جمعه خبر مرگ پادشاه عربستان اعلام شد و بسیاری تصور می‌کردند که با انتشار این خبر قیمت نفت افزایش یابد. پس از انتشار این خبر قیمت نفت برنت یک دلار بالا رفت اما به دنبال آن آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد که سیاست نفتی عربستان با مرگ پادشاه این کشور تغییر نخواهد کرد و رسانه‌های این کشور نیز از باقی ماندن علی النعیمی در وزارت نفت عربستان خبر دادند. این اخبار سبب شد تا قیمت نفت بار دیگر روند کاهشی به خود بگیرد.

به این ترتیب، قیمت سبد نفتی اوپک نیز با باز شدن بازارهای جهانی در روز دوشنبه کاهش یافت. کمترین قیمت این نوع نفت طی یک سال گذشته، 13 ژانویه 41.50 دلار در بشکه رقم خورده است. کمترین قیمت نفت اوپک در سال 2014 برابر با 52 دلار بوده است.

روند نزولی قیمت نفت به دنبال نشست اوپک در 27 نوامبر سال 2014 و تصمیم این سازمان مبنی بر عدم کاهش سقف تولید تشدید شد. از دیگر عوامل کاهش قیمت نفت در جهان عرضه بیش از حد و تقاضای اندک برای این کالای اساسی عنوان شده است.عربستان به عنوان اصلی‌ترین عامل کاهش قیمت نفت با همدستی برخی از کشورهای حاشیه خلیج فارس مانع از کاهش سقف تولید نفت اوپک شدند.

روز سه شنبه، دبیر کل اوپک در اظهاراتی گفت، قیمت نفت در جهان به کَف خود رسیده است و احتمالا افزایش خواهد یافت. وی در ادامه هشدار داد اگر سرمایه‌گذاری‌ها در بخش نفت اندک باشد، قیمت نفت تا 200 دلار هم بالا خواهد رفت.

این اظهارات اندکی قیمت نفت را افزایش داد اما نتوانست در برابر تقویت ارزش دلار که به کاهش دوباره قیمت‌ها منجر شد، مقاومت کند.

تاجران و تحلیلگران بازار نیز معتقدند که روند بازار نشان از افزایش قیمت‌ها در کوتاه‌مدت دارد.

سبد نفتی اوپک متشکل از نفت صحرای الجزایر، نفت گیراسول آنگولا، نفت اورینت اکوادور، نفت سنگین ایران، نفت سبک بصره عراق، نفت صادراتی کویت، سیدر لیبی، بونی لایت نیجریه، نفت مارین قطر، نفت سبک عربستان، نفت موربان امارات و مِرِی ونزوئلا است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: