چهارشنبه 04 فوریه 15 | 19:22
آیت‌الله علوی‌گرگانی:

معرفت خدا یکی از اصول اعتقادی است

یکی از مراجع تقلید گفت: معرفت‌الله یکی از اصول اعتقادی انسان‌هاست که بر اساس آن انسان باید از روی دلیل و برهان قبول کند.


13930515000455_PhotoA

یکی از مراجع تقلید گفت: معرفت‌الله یکی از اصول اعتقادی انسان‌هاست که بر اساس آن انسان باید از روی دلیل و برهان قبول کند.

آیت‌الله سید محمدعلی علوی‌گرگانی در دیدار با جمعی از طلاب مدرسه خاتم‌الانبیا(ص) اظهار کرد: پیامبر اکرم(ص) در مورد نخستین کسانی که می‌خواستند درس دین را بخوانند می‌فرماید انسان در اول زندگی خود یعنی از زمانی که خود را می‌شناسد باید به دنبال شناخت خداوند باشد.

وی معرفت‌الله را از همه موارد مهم‌تر دانست و گفت: معرفت‌الله یکی از اصول اعتقادی انسان‌هاست، که در این زمینه انسان باید از روی دلیل و برهان قبول کند، اینکه عده‌ای می‌گویند به دلیل آنکه پدرانمان این را گفته‌اند، این امر قبول نبوده، بنابراین باید به دنبال شناخت خداوند بروند.

استاد حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: منظور از شناخت خداوند این است که با تحقیق به این برسیم که آفریننده انسان‌ها و کسی که آسمان و زمین را خلق کرد، خداوند است.

وی گفت: هر طلبه‌ای باید در گام نخست بداند درس‌هایی که خوانده می‌شود برای تکمیل معرفت‌الله است، در همین راستا خداوند در قرآن کریم می‌فرماید علما کسانی هستند که از خداوند می‌ترسند یعنی طلبه هر اندازه بیشتر درس می‌خواند، باید ترسش نسبت به خداوند بیشتر شود.

‌آیت‌الله علوی گرگانی با اشاره به حدیثی خاطرنشان کرد: در روایت آمده است طلبه‌ای که ترس خداوند در وجودش نیست بداند که عالم نیست، پس عالم کسی است معرفت و ترس از خداوند در وجود وی باشد، بنابراین به همین دلیل بعضی از علما در نیمه‌های شب زمانی که نماز شب می‌خواندند چنان اشک می‌ریختند که همسایه‌ها صدای آنها را می‌شنیدند.

وی عنوان کرد: شناختی که ائمه اطهار(ع) از خداوند داشته‌اند، ما انسان‌ها نداریم به همین دلیل حتی در نمازها حواسمان به خداوند نیست.

این مرجع تقلید با بیان اینکه فقط دریچه علم به سوی ما باز شده است، ‌گفت: نخستین مرحله تحصیل علم خداشناسی است و همچنین پایان علم این است که دیگر انسان خود را نمی‌بیند و هرچه وجود دارد، برای خداست.

 وی تصریح کرد: انسانی که خودبین نبوده بلکه خدابین است به کمال معرفت رسیده، اگر انسان‌ها به یاد خداوند باشند و او را فراموش نکنند، خداوند نیز در سخت‌ترین لحظات آبروی آنها را حفظ می‌کند.

آیت‌الله علوی‌گرگانی یادآور شد: جوان‌ها باید از جوانی خود استفاده کنند، زیرا جوانی از دست ما می‌رود، اما اگر در مقابل آن علم به دست آوریم ضرر نکرده‌ایم حتی منفعت نیز کسب کرده‌ایم.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: