جمعه 12 نوامبر 10 | 15:00

اسلام هراسی در اروپا نتیجه اعمال عده قلیلی از وهابیون افراطی است

یکی از مراجع تقلید قم، ریشه اسلام ستیزی را نتیجه اعمال عده‌ای از وهابیون دانست و اظهار داشت: مسیحیان نباید اقدامات این افراد تندرو را به حساب کل مسلمانان بگذارند.


یکی از مراجع تقلید قم، ریشه اسلام ستیزی را نتیجه اعمال عده‌ای از وهابیون دانست و اظهار داشت: مسیحیان نباید اقدامات این افراد تندرو را به حساب کل مسلمانان بگذارند.

آیت الله ناصر مکارم شیرازی در دیدار شورای گفتگوی ادیان واتیکان که در دفتر این مرجع تقلید برگزار شد، به مسئله اسلام هراسی اشاره کرد و گفت: متأسفانه شاهد نوعی اسلام هراسی در میان اروپاییان هستیم که منشأ آن اعمال افراطی قلیلی از وهابیون است.

وی افزود: حتی ما در حال مبارزه با آنها هستیم و معتقدیم اینها آبروی اسلام را برده‌اند و به صلح جهانی نیز ضربه وارد می‌کنند ولی نباید اعمال یک گروه اقلیت را به حساب کل مسلمانان گذاشت و موجب اسلام ستیزی شد.

استاد برجسته حوزه خاطرنشان کرد: اینجانب تاکنون چندین کتاب درباره مبارزه با خشونت وهابیون نوشته‌ام و هفته‌ای نیست که در سخنرانی‌های خود آنها را محکوم نکرده و دیگران را نیز به این کار دعوت نکرده باشم.

وی ابراز داشت: ما از شما و شاگردانتان انتظار داریم که پیام ما را به غرب برسانید و اجازه ندهید این تصویر خشن از اسلام گسترش یابد.

آیت الله مکارم به گسترش اختلافات توسط سیاستمداران اشاره کرد و گفت: متأسفانه برخی سیاستمداران بی‌میل نیستند که اختلافات گسترش پیدا کند تا آنها نیز بتوانند به اهداف خود دست پیدا کنند.

گفتگو موجب نزدیک‌تر شدن ادیان به یکدیگر می‌شود
وی با بیان اینکه این دیدار و گفتگوها سبب پیشرفت ادیان و مذاهب خواهد شد، اظهار داشت: گفتگوی از نزدیک موجب خوش بینی و دور نشستن و فکر کردن موجب بد بینی است اما بسیاری از سوء تفاهم‌ها در یک گفتگو حل می‌شود.

تشکر آیت الله مکارم از موضع شورای پاپی
مرجع تقلید شیعیان در ادامه با بیان اینکه من به سهم خود از موضع شواری پاپی در مورد اهانت به قرآن تشکر می‌کنم، ادامه داد: دنیای امروز از نظر مرز‌های سیاسی و قومی دچار جدایی‌های فراوانی است و آنچه که در این محیط می‌تواند وحدت آفرین باشد همین ادیان و مذاهب هستند.

وی تصریح کرد: خوشبختانه نقاط مشترک زیادی بین ما وجود دارد که می‌توانیم بر اساس همان نقاط مشترک، مردم را به سوی وحدت و دوستی دعوت کنیم.

آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به عضویت خود در کمیسیون ادیان و مذاهب تدوین قانون اساسی جمهوری اسلامی در ابتدای انقلاب اظهار داشت: در آن کمیسیون نمایندگان مسیحی، یهودی و زرتشتی حاضر بودند و ما هیچ‌گونه جدایی با آنها احساس نمی‌کردیم.

دنیا از سکولاریسم خسته و به سوی ادیان گرایش یافته است
وی در بخش دیگر سخنان خود اظهار داشت: می‌دانیم که تصور شما نیز بر این است که دنیای امروز از سکولاریسم و مادی‌گرایی خسته و به سوی ادیان گرایش یافته و این فرصتی است که باید از آن نهایت استفاده را برد و مسائل مشترک را تبلیغ کرد.

مرجع تقلید شیعیان در پایان تأکید کرد: مسائل مربط به صلح جهانی، همزیستی مسالمت آمیز، دوری از خشونت، حفظ حقوق بشر و توجه به خانواده و اعتیاد، اموری هستند که همه ما می‌توانیم در مورد آنها فعالیت و نتیجه‌گیری کنیم به شرط آنکه دیدارها و برنامه‌ها مشترک بیشتر شوند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.