جمعه 12 نوامبر 10 | 15:10

بيانيه دبيرخانه همايش روز جهاني فلسفه در واكنش به تصميم يونسكو

دبيرخانه كنگره بين‌المللي روز جهاني فلسفه در بيانيه‌اي ضمن ناموجه خواندن تصميم اخير يونسكو مبني بر كناره‏گيري از برگزاري اين همايش در تهران، بر عزم راسخ خود نسبت به برپايي مراسم روز جهاني فلسفه در ايران تأكيد كرد.


پس از اعلام تصميم يونسكو مبني بر كناره‏گيري از همكاري در برگزاري همايش بزرگداشت روز جهاني فلسفه در ايران، دبيرخانه اين همايش در پاسخ به اين تصميم يونسكو، بيانيه‏اي صادر كرد.

در اين بيانيه آمده است: پايگاه اطلاع‌رساني يونسكو 18 آبان 1389 در خبري به نقل از مدير كل اين سازمان اعلام كرد يونسكو تصميم گرفته از شركت در كنگره روز جهاني فلسفه كه قرار است روزهاي سي‌ام آبان ماه و اول و دوم آذر 1389 در تهران برگزار شود، كناره‌گيري كند. مديركل يونسكو علت اين تصميم را اين قلمداد كرده كه شرايطي كه بتواند برگزاري اين كنفرانس بين‌المللي را تضمين كند احراز نشده است.

آنچه اين تصميم را تعجب‌آور و ناموجه مي‌سازد اين است كه مسئولان برگزاري كنگره در طول دو سال و نيم گذشته كه از موافقت اوليه يونسكو با برگزاري كنگره در ايران مي‌گذرد با يونسكو در ارتباط بوده‌اند و همين امر در تاريخ 27 مهر 1389 به امضاي توافق‌نامه‌اي ميان دو طرف در پاريس منجر شده است.
در پي امضاي اين توافق‌نامه،‌ خانم آلوارز معاون مدير كل يونسكو نيز در تاريخ دوم آبان 1389 به ايران سفر كرده و ضمن مذاكره با مسئولان ايران از برنامه‌ها و ساز و كارهاي برگزاري كنگره اطلاع حاصل كرده است.

اعلام شتابزده مدير كل،‌ تنها در فاصله كمتر از دوازده روز به برپايي اين كنگره آن هم بدون ذكر دليل روشن تخلف آشكار از تعهد آن سازمان محسوب مي‌شود و توجيه‌پذير نيست.

دبيرخانه ‌كنگره ضمن ابراز تأسف از اين شيوه تصميم‌گيري، بر عزم خود نسبت به برپايي مراسم روز جهاني فلسفه در ايران در تاريخهاي ياد شده تأكيد مي‌كند و با تأييد مجدد دعوتي كه تا كنون از استادان محترم خارجي و داخلي به عمل آورده فراهم بودن شرايط را براي برگزاري موفقيت‌آميز كنگره اعلام مي‌نمايد و صريحاً اعلام مي‌كند كه تصميم اخير يونسكو، با اصول و اهداف اين سازمان سازگاري ندارد و جمهوري اسلامي ايران حق پيگيري اين امر را براي خود محفوظ مي‌داند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.