چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹
یکشنبه ۱۹ بهمن ۹۳ | ۱۴:۵۲
مهدی جمشیدی مطرح کرد

اعتقادات شهید مطهری درباره آینده انقلاب

عضو پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی گفت: یکی از مهمترین نکاتی که شهید مطهری در کتاب «آینده انقلاب اسلامی» مطرح کرد، بحث آزادی و منافات نداشتن آن با اندیشه‌های اسلامی بود.


13920328000070_PhotoA

عضو پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی گفت: یکی از مهمترین نکاتی که شهید مطهری در کتاب «آینده انقلاب اسلامی» مطرح کرد، بحث آزادی و منافات نداشتن آن با اندیشه‌های اسلامی بود.

مهدی جمشیدی عضو پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی به مناسبت ایام‌الله دهه فجر عنوان کرد: شهید مطهری در کتاب «آینده انقلاب اسلامی» مباحثی را درباره آزادی بیان کرده است و اینکه آزادی نه تنها هیچ منافاتی با اندیشه‌های اسلامی ندارد بلکه زمینه‌ساز آن با عقلانیت نیز هست.

وی با تأکید بر اینکه شهید مطهری در این اثر به تفاوت فکر و عقیده نیز اشاره کرده است، یادآور شد: فرآیند اندیشه به اعتقاد او محصول فکر آزاد است اما برخلاف آنچه غربیان معتقد هستند که ملاک آزادی محدود کردن آزادی دیگران است، اینگونه نیست و خود فرد نیز مصالح شخصی برای آزادی خود دارد، این اشکال را بزرگانی چون شهید مطهری در مباحثی که درباره آزادی مطرح کردند، اشاره کرده‌اند.

جمشیدی درباره تفاوت انقلاب ایران با دیگر نهضت‌های اسلامی در طول تاریخ براساس کتاب شهید مطهری گفت:‌به اعتقاد ایشان یک مقایسه جدی بین هدف‌های انقلاب اسلامی ایران و دیگر نهضت‌های مصلحان اسلامی چون سید جمال‌الدین اسدآبادی نشان می‌دهد که با رهبری روحانیت و تأیید آنها این انقلاب صورت گرفت.

این عضو پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی درباره غایت انقلاب و اینکه چگونه می‌توان این انقلاب را نگه داشت، توضیح داد: به تعبیر استاد شهید مطهری بازگشت به اسلام راستین، اصلاح چشمگیر در شهرها، اصلاح انسان‌ها، نجات مظلومان و به پا داشتن قوانین الهی تعطیل شده می‌تواند ما را در حفظ این انقلاب یاری کند.

جمشیدی با تأکید بر اینکه انقلاب ما ماهیت اسلامی داشته و عدالت‌خواهانه است، توضیح داد: به اعتقاد شهید مطهری آینده این انقلاب زمانی محفوظ خواهد بود که مسیر عدالت خواهی را ادامه دهد یعنی دولت‌های بعدی در مسیر عدالت اسلامی گام بردارند و شکاف‌های طبقاتی پر شود، تبعیض‌ها از بین برد و جامعه توحیدی به مفهوم اسلامی و جامعه بی طبقه ایجاد شود.

وی در پایان با تأکید بر اندیشه‌های آزادی‌خواهانه شهید مطهری گفت: محصولات فرهنگی ما باید اسلامی باشد و با تفکرات انحطاطی و التقاطی در زمینه نشر کتب و تبلیغات آنها مبارزه کنیم.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: