یکشنبه ۱۹ بهمن ۹۳ | ۱۶:۱۷
یک استاد دانشگاه بغداد

بازار نفت منتظر شوک قیمتی است

یک استاد دانشگاه بغداد با اشاره به اینکه بازی عربستان با قیمت نفت به تمام کشورهای نفتی ضربه می‌زند، گفت: رئیس جدید اوپک باید درخواست برگزاری جلسه اضطراری بدهد.


13930906000074_PhotoA

یک استاد دانشگاه بغداد با اشاره به اینکه بازی عربستان با قیمت نفت به تمام کشورهای نفتی ضربه می‌زند، گفت: رئیس جدید اوپک باید درخواست برگزاری جلسه اضطراری بدهد.

شریف سلمان استاد دانشگاه بغداد با اشاره به علل کاهش قیمت نفت گفت: همان طور که موسسه های بین المللی پیش از این اعلام کرده بودند، قیمت نفت در سال 2015 میلادی روند کاهشی به خود می گیرند، بنابراین کشورهای نفت خیز باید خود را برای قیمت‌های پایین نفت آماده می کردند.

این استاد اقتصاد انرژی ادامه داد: در روزهایی که قیمت نفت به کمتر از 50 دلار رسیده است، مسئولان ایالت تگزاس امریکا اعلام کرده‌اند، با این قیمت‌ها نمی توانند نفت شیل را تولید کنند، زیرا برایشان دیگر صرفه اقتصادی ندارد، بنابراین باید در نظر داشت که حداقل قیمت برای تولید به صرفه نفت شیل ایالات تگزاس قیمتی بیش از 60 دلار است.

سلمان با تاکید بر اینکه معمولا قیمت‌های نفت  WTI  و برنت و هم چنین سبد نفتی اوپک حدود 2.5 تا 4 دلار با یکدیگر اختلاف دارند، خاطرنشان کرد: این یکی از مشکلات قیمت گذاری نفت است، زیرا معمولا سبد نفتی اوپک کمترین قیمت را بین دیگر نفتها برخوردار است، از این جهت دست کشورها تولید کننده نفت غربی برای بازی با قیمت ها باز تر است.

وی خاطرنشان کرد: ایالت متحده زمامداری تولید نفت چند کشور خاورمیانه را در اختیار گرفته است و از این طریق می‌تواند با افزایش و یا کاهش تولید قیمت های نفت را تحت تاثیر قرار دهد، به طوری که خودش آسیب کمتری خواهد دید.

این استاد دانشگاه در پاسخ به این سوال که آیا کاهش قیمت نفت ناشی از شرایط سیاسی است، ادامه داد: تعدادی از کارشناسان بین المللی این نظریه را تایید می‌کنند، اما من فکر می کنم قیمت نفت در سال 2015 روند نزولی داشته، اما قیمت ها باید تا حد 70 یا 80 دلار باقی می ماند، ولی کاهش قیمت ها به 50 و حتی کمتر از 50 دلار مقداری غیر طبیعی است.

وی با اشاره به این نکته که عربستان به دنبال کاهش بیشتر قیمت نفت است، تاکید کرد: به دلیل آن که بخش عمده ای از تولید نفت عربستان در اختیار آمریکا است، به همین دلیل این کشور سعی دارد، قیمت نفت را در بازارهای آسیایی کاهش دهد، تا ایران از پایین بودن قیمت نفت ضرر کرده و نتواند اقتصاد خود را مدیریت کند، به همین دلیل عربستان وارد جنگ قیمتی شده است و سعی می کند، با این جنگ قیمتی ایران را به شرایط بحران اقتصادی نزدیک کند.

شریف سلمان تصریح کرد: اگر نگاهی به آینده داشته باشیم ابراز کرد که شرایط کاهشی قیمت نفت حداقل تا پایان سال 2015 وجود دارد و نباید انتظار داشت که قیمت نفت به 80 دلار نزدیک شود.

وی ادامه داد: در چنین شرایطی کشورهای خارج از خاورمیانه و عضو اوپک باید دست به کار شوند و به دنبال برگزاری جلسه اضطراری باشند که به نظر می رسد، رئیس جدید اوپک نباید بیش از این معطل بماند.

این استاد دانشگاه اظهار داشت: در گذشته معمولا وقتی خبر برگزاری جلسه اضطراری در جهان می پیچید، شوک به قیمت نفت داده می شد که معمولا نیز این شوک مثبت بود و حد اقل روند نوزلی قیمت را متوقف می کرد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: