دوشنبه 09 فوریه 15 | 15:27
قائم‌مقام وزیر نیرو مطرح کرد

نظام قیمت‌گذاری آب باید اصلاح شود

قائم‌مقام وزیر نیرو گفت: امسال بارندگی در کشور به طور متوسط 88 میلی‌متر بود که 28 درصد نسبت به سال گذشته کمتر بوده است.


13901025000108_PhotoA

قائم‌مقام وزیر نیرو گفت: امسال بارندگی در کشور به طور متوسط 88 میلی‌متر بود که 28 درصد نسبت به سال گذشته کمتر بوده است.

ستار محمودی در چهارمین سمپوزیوم ایران 1404 اظهار داشت: مشکل آب فقط مشکل ایران نیست و یک مشکل جهانی است اما در ایران این مشکل حادتر است.

وی ادامه داد: سازمان  ملل دهه 2005 تا 2015 را دهه بین‌المللی آب و با شعار «آب برای زندگی» نامگذاری کرده است. حدود 40 درصد جمعیت جهان تا سال 2050 با تنش جدی آب مواجه می‌شوند که به معنی 2.5 تا 3 میلیارد نفر و در عمل بسیار وحشتناک است.

قائم مقام وزیر نیرو ادامه داد: تولید برق در کشورهای مختلف از جمله هند، آمریکا، برزیل، سریلانکا و دیگر کشورها به دلیل کمبود منابع آب کاهش خواهد یافت.

وی اضافه کرد: بانک جهانی توجه به سرمایه‌گذاری پایدار برای تأمین آب و انرژی کشورها را در دستور کار قرار داده و آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرده که 15 درصد آب مصرفی در جهان در حوزه انرژی مصرف می‌شود؛ پس مسئله آب یک مسئله کوچک و در یک جغرافیای محدود نیست.

محمودی افزود: در ایران 99.4 درصد مردم در شهرها زیر پوشش آب سالم هستند که یک شاخص اروپایی و آمریکایی محسوب می‌شود چنانکه اول انقلاب با جمعیت زیر 30 میلیون نفر این عدد 76 درصد بوده است.

وی تصریح کرد: در دوران قدیم شاهکارهای مهندسی مانند قنات برای تأمین آب با توجه به دانش آن زمان به کار بسته می‌شد و شاید آنها به قول سهراب سپهری زبان آب را می‌فهمیدند اما دست ما به پول نفت رسید و تکنولوژی دنیا تغییر کرد و در نتیجه چاه جای قنات را گرفت و منابع زیرزمینی به سرعت تخلیه شدند و می‌شود به راحتی دید که زمین به زبان‌های مختلف به فریاد آمده است.

قائم مقام وزیر نیرو با بیان اینکه در مورد آب‌های سطحی هم وضعیت خوبی نداریم، گفت: در کشورهایی مثل ما به اندازه‌ای به توسعه کمی علاقه نشان داده شد که از فعالیت‌های غیر سازه‌ای غافل شدیم اما باید در قالب برنامه‌های توسعه به شرایط مطلوب باز گردیم.

وی اظهار داشت: امسال بارندگی در کشور به طور متوسط 88 میلی‌متر بود که 28 درصد نسبت به سال گذشته کمتر بوده است.

وی با بیان اینکه ظاهرا مسئولین و مردم در کشور ما در شرایط بحرانی بهتر برنامه‌ریزی می‌کنند و تصمیم‌های مؤثرتری می‌گیرند، گفت: نظام قیمت‌گذاری آب باید اصلاح شود، قیمت آب این نیست و هنوز هزینه‌های یارانه‌ای در آب و برق شفاف نشده است.

محمودی تصریح کرد: تا وقتی قیمت‌های واقعی استخراج و قیمت‌ها محسوس نشود سرمایه‌گذار به سرمایه‌گذاری ترغیب نخواهد شد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: