سه‌شنبه 10 فوریه 15 | 12:25

در اصل ازدواج عجله کنید

یک مشاور گفت: جوانان در اصل ازدواج عجله و مراسم را ساده برگزار کنند، اما در شناخت اصلاَ عجله نکنند. چنانچه ازدواج به‌ هنگام باشد، در انتخاب باید دقت بیشتری به خرج دهد.


1409459986676_852

یک مشاور گفت: جوانان در اصل ازدواج عجله و مراسم را ساده برگزار کنند، اما در شناخت اصلاَ عجله نکنند. چنانچه ازدواج به‌ هنگام باشد، در انتخاب باید دقت بیشتری به خرج دهد.

حجت‌الاسلام علی‌اکبر مظاهری اصفهانی افزود: لازم است جوانان فرایند شناخت و انتخاب همسر را با یک یا دو هفته‌ای انجام ندهند. این موضوع خیلی تلخ است که دختر و پسری به دلیل زود تصمیم گرفتن پشیمان و دچار آسیب‌های فراوانی می‌شوند.

وی با بیان اینکه معطل کردن فرایند شناخت یکی از بهترین راه‌ها برای شناخت دختر و پسراز یکدیگر است، گفت: دختر و پسر باید با یکدیگر آشنا باشند. نباید پیش از مراسم عقد مسائل بااهمیت را ناگفته گذاشت، پاکی و ناپاکی یکی از آن مسائل بااهمیت است.

مظاهری اصفهانی اضافه کرد: مهم‌ترین دلیل ناپاکی جوانان در حال حاضر تأخیر در ازدواج آنان است؛ چرا که غریزه جنسی فوق‌العاده نیرومند است و تا موقعی که ارضا نشود، طغیان می‌کند و اگر طغیان کرد، خرابی به بار می‌آورد، بنابراین به صلاح افراد، خانواده‌ها و جامعه است که ازدواج به‌هنگام باشد.

این مشاور با بیان اینکه دین اسلام رهنمود‌های بسیار صریح و مفیدی در مورد ملاک پاکدامنی برای انتخاب همسر ارائه کرده است، اظهارکرد: بر اساس آموزه‌های آن انسان، پاک و بدون هیچ‌گونه آلودگی قلبی، عقیدتی، عملی و… آفریده شده است. اما زمانی که به این فطرت پاک آسیب وارد می‌شود و آن‌ را آلوده می‌کند.فرد دچار آسیب‌های خانوادگی، تربیتی و.. می‌شود.

وی در ادامه گفت: درباره انتخاب همسر نیز اسلام به انسان آموخته است که همسری می‌تواند شایسته باشد که از آلودگی‌های گوناگون پاک باشد، زمانی که از پاکدامنی صحبت می‌شود، فکربعضی افراد تنها به سمت دخترها و خانم‌ها می‌رود، اما در تعالیم اسلامی پاکی برای هر دو جنس تعریف شده است. چنانچه در جایی خداوند می‌فرمایند: «پاکان برای پاکان» و «ناپاکان برای ناپاکان».

این مشاور تاکید کرد: در امر ازدواج باید افراد به‌ویژه دخترها توجه کنند که فرد مقابلشان انسان پاکی باشد؛ چرا که انتخاب پاکی در فطرت انسان است، حتی انسان ناپاک، آدم پاک را بر ناپاک ترجیح می‌دهد. زمانی که فرد می‌خواهد همسر برگزیند، به‌ویژه آقایان به دنبال همسر پاک می‌گردند، ولو اینکه خودشان لغزش داشته باشند.

مظاهری اصفهانی تصریح کرد: اگر قبل از ازدواج ناپاکی در فردی باشد، همسرش ولو با عشق‌های هوسی وی را انتخاب کرده باشد، بعد از مدتی از ناپاکی و فطرت وی دلسرد می شود و او را نمی‌پسندد. زمانی که عشق‌ هوسی فروکش می‌کند و فطرت پاکدامنی سر بر می‌آورد، دیگر ناپاکی نمی‌خواهد و حال اگر همسرش ناپاک باشد، دیگر نمی‌تواند به وی اعتماد کند و در نتیجه زندگی خوبی نخواهند داشت. این مشکل به دخترها بیشتر از پسرها آسیب وارد می‌کند؛ چنانچه به قول امیرالمؤمنین علی(ع): دختر گل خوشبو است.

وی با بیان اینکه یکی از اهداف ازدواج، تشکیل خانواده بسامان است، گفت: از ناپاک زندگی سامان‌دار به وجود نمی‌آید. کسی که ناپاک باشد، خانواده پاکی نخواهد داشت؛ مگر آنکه جبران و توبه کند و پاک شود.

این مشاور اضافه کرد: هدف دیگر ازدواج، فرزندآوری است. حتی ناپاکان فرزند پاک می‌خواهند، از آدم ناپاک فرزند پاک به وجود نمی‌آید مگر استثناهایی.

وی در ادامه اظهارکرد: در معارف دین اسلام آمده است که اسلام ما قبل از خود را پاک می‌کند. این قاعده کلی است. در واقع زمان حال مهم است. اگر فرد ناپاک باشد و توبه کند و تصمیم گرفته باشد که پاک باشد، پاک است. خداوند حتی گناه کافران را می‌بخشد. ما تمام این موارد قابل بخشش به یک شرط است.

مظاهری در پایان به مجله سپیده دانایی گفت: در انتخاب همسر نیز اگر آلودگی پیشین فرد چنان ریشه ندوانده باشد و در جامعه پخش نشده باشد؛ یعنی گناه او جزئی باشد و بدنامی ایجاد نکرده باشد، می‌توان از آن گذشت. اما اگر فردی خوش‌نام و پاک است و می‌خواهد فردی خوش‌نام و پاک را نیز انتخاب کند، باید به سراغ کسی برود که آلودگی او آشکار نباشد؛ البته احتیاط شرط اول است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: