پنج‌شنبه 12 فوریه 15 | 10:21

علی‌مطهری: تشخیص دادم جبهه رفتن واجب نیست

علی مطهری در پاسخ به سوال خبرنگار تریبون مستضعفین که از وی درباره علت جبهه نرفتن او پرسید گفت تشخیص داده که جبهه رفتن واجب نیست و انتشار کتب استاد مطهری واجب است.


به گزارش تریبون مستضعفین علی مطهری در پاسخ به سوال خبرنگار تریبون که از وی درباره علت جبهه نرفتن او پرسید گفت تشخیص داده که جبهه رفتن واجب نیست و انتشار کتب استاد مطهری واجب است. علی مطهری نماینده تهران که در حاشیه راهپیمایی 22 بهمن به سوالات مردم پاسخ می داد به سوال خبرنگار تریبون هم پاسخ گفت. متن زیر مشروح این گفتگو است:

علی مطهری

تریبون مستضعفین: شما اخیرا در یکی از نوشته های خود اعلام کرده اید که حضور در جبهه ها واجب نبوده و شما هم به همین علت جبهه نرفته اید. این در حالی است که در سالهای جنگ فرماندهان جنگ هیچگاه اعلام نکرده اند که در جبهه به اندازه کافی نیرو وجود دارد بلکه برعکس ، خلافش را گفته اند.
مطهری: شرکت در دفاع مقدس واجب کفایی بوده نه واجب عینی
تریبون مستضعفین: معنی واجب کفایی این است که تا زمانی که فرماندهان نگفته اند نیرو به اندازه کافی وجود دارد بر همه شرکت در جهاد واجب است.
مطهری:  ولی فرماندهان هیچ وقت نگفته اند که نیرو کافی نیست.
تریبون مستضعفین: هرچند نیازی به گفتن ندارد ولی فرماندهان بارها این را گفته اند از جمله اقای محسن رضایی گفته اند در تمام دوران جنگ هیچ وقت نیرو به حدی نبوده که بتوانند از دو جبهه جنوب و غرب هم زمان عملیات کنند.
مطهری: تشخیص من این بود که جمع اوری کتب شهید مطهری واجب تر است
تریبون مستضعفین: این حرف شما بر خلاف مباحث تقلید در فقه ماست. معنی ندارد که مرجع تقلید بگوید واجب است  ولی شما به عنوان یک مقلد بگویید که فلان کار واجب تر است. شما مکلف به عمل هستید.
مطهری: اگر اینطور باشد همه باید کارها را رها کنند و به جبهه بروند و اینطوری همه کارهای دیگر روی زمین می ماند.
تریبون مستضعفین: تشخیص این مسئله با مرجع تقلید و ولی فقیه است. طبعا اگرنیرو در جبهه زیاد می بود یا بقیه کارها می خوابید اعلام می کردند که کافی است و دیگر نیرو نیاید.
مطهری: قرار نیست همه چیز را ولی فقیه تشخیص بدهد.
تریبون مستضعفین: فرمایش شما درست است قرار نیست همه چیز را ولی فقیه تشخیص بدهد اما تشخیص حکم شرکت در جهاد با ولی فقیه است و مصداقش را هم فرماندهان جنگ اعلام می کنند که ایا نیرو کافی است یانه. اقای محسن رضایی در جایی گفته اند که در زمان جنگ انقدر بعضیها در پشت جبهه به محل کار خود سنگر می گفتند که سنگر اصلی جبهه ها فراموش شده بود.
مطهری : تشخیص من این بود که تدوین اثار شهید مطهری واجب تر است.
 1. ناشناس
  12 فوریه 2015

  چندان هم بی راه نگفته.
  یکی چون حاج علدالله والی جهاد برای محرومیت زدایی را مهمتر از جنگ دانست، یکی هم میتواند جهاد فکری فرهنگی را مهمتر بداند.

  • ناشناس
   16 فوریه 2015

   انصافا هم که ایشان اهل فکر و فرهنگ هستن؟!!!!!!!!!!!! اون از فحش هایی که تو مجلس داد اون از وکیل الفتنه شدنش و … حیف شهید مطهری که همچی پسری نصیبش شد.

  • مردی
   16 فوریه 2015

   خیلی ها دوست داشتند ایشون میرفتند چبهه و شهید می شدند و از دست حق گویی های علی مطهری راحت می شدند همچنانکه از دست حق گویی های پدر بزرگوارشان راحت شدند ولی این آرزو را با خود خواهند برد و مطهری به حق گویی هایش ادامه خواهد داد. اصلا خودتون چرا نرفتید جبهه و شهید نشدید؟

  • اصفهاني
   18 فوریه 2015

   چطور ميشود بين حرفهاي علي مطهري و پدرش شهيد مرتضي مطهري جمع كرد؟

  • من
   19 فوریه 2015

   شما بگویید چطور می شود بین حرف های او و پدرش تناقضی یافت؟

  • ناشناس
   29 مارس 2015

   سه سه تا شونصد تا !
   عمو جون مقلطه نکن
   حاجی والی تو جبهه ها هم بودن

 2. محمد علی
  12 فوریه 2015

  شما تشخیص دادید نیازی نیست به جبهه بروید و برای خودتان فتوا داده اید و خیلی ها به فرمان امام به جبهه رفتند و شهید و جانباز و ازاده شدند و خیلی ها هم به خواست خدا سالم برگشتند . مسئله مهم این است که شما ولایت را قبول ندارید و خودتان بر خودتان ولایت دارید پس در کار ملت ولایتمدار دخالت نکنید و موش ندوانید و چوب لای چرخ نگذارید و چون قدرت تشخیص ندارید بهتر است خیلی حرف نزنید . شما ولایتی که حسین فهمیده فهمید نمیفهمید و بعید است که بفهمید

  • ناشناس
   16 فوریه 2015

   بر تریبون لعنت

  • اصفهاني
   16 فوریه 2015

   شما با داعش نسبتي داري؟
   عضويتي، عضويت معنوي اي،عضو افتخاري و ….
   مثل و نقل و نبات كه نبايد از هر كي خوشت نيومد بگي لعنت بر تو!!!
   يك كمي صبر و تحمل برادر من

  • علی علی
   17 فوریه 2015

   این مصاجبه با علی مطهری است یا مصاحبه با تریبون؟؟؟؟
   در اینجا 3 خط حرف تریتون هست دو کلمه حرف علی مطهری. آیا به نظرتون این واقع گویی است ؟ آیا به نظرتون اطلاع رسانی صحیح میکنید یا اطلاع رسانی هدفدار؟
   آِیا فکر نمیکنید این روش مصاحبه نیست؟ در روز 22 بهمن اومده راهپیمایی شما سوال بهتر از این پیدا نکردید؟ الان که وقت اتحاد هست شما دنبال اختلاف می گردید؟ حالا نرفته که نرفته شما حتما باید الان در روز راهپیمایی علتش را مشخص کنید؟
   وقتی از دولت مدیریت جهانی صحبت می کنیم می گویید دبگر بحث اینها فایده ای ندارد دردی را دوا نمی کند حالا چطور شده یهویی به این نتیجه رسیدید که قضیه 30 سال پیش را مطرح کنید؟
   اگر دین ندارید لا اقل آزاده باشید.

 3. رویا
  12 فوریه 2015

  مطهری : تشخیص من این بود که تدوین اثار شهید

  مطهری واجب تر است. !!!

 4. ناشناس
  12 فوریه 2015


  و بدا به حال آنانى كه در اين قافله نبودند! بدا به حال آنهايى كه از كنار اين معركه بزرگ جنگ و شهادت و امتحان عظيم الهى تا به حال ساكت و بى تفاوت و يا انتقاد كننده و پرخاشگر گذشتند! …

  بیانیه امام خمینی برای پذیرش قطعنامه و سرکشیدن جام زهر

  • من
   19 فوریه 2015

   تدوین آثار شهید مطهری باعث ِ ورود نفرات بیشماری به جبهه اسلام و مسلمین بود و این از حضور علی مطهری به عنوان یک تفر نیرو ارزشمندتر بود.

 5. محمد حسین
  12 فوریه 2015

  کوه بصیرت میگن یعنی این

 6. محمّد
  12 فوریه 2015

  البته سوال ِ شُما خیلی مضحک است امّا یک نکته‌ای که نباید فراموش شود این‌ست که ایشان پسر بزرگ خانواده هم بودند، وظیفۀ سرپرسی خانواده برعهده ایشان بوده.

 7. محمد علی
  13 فوریه 2015

  جناب علی اقا مشکل همین جاست که تشخیص نمیدهید چون اگر تشخیص میدادید هیچ وقت از فتنه گران حمایت نمیکردید و از کلام رهبری سر پیچی نمیکردید شما یا کم سوادید ویا مغرض و برای نمایندگی مناسب نیستید

 8. مرضیه
  14 فوریه 2015

  مثل الان که تشخیص دادند عوامل فتنه باید رفع حصر بشوند!!!!!!!!!!!

  • ناشناس
   16 فوریه 2015

   چرا بعضیها از محاکمه متهمان فتنه می ترسند؟

 9. بشیر
  14 فوریه 2015

  اگردرمجلس شورای اسلامی ما 10نفرمثل آقای مطهری وجود می داشت،کشورگلستان می شد..نماینده بایدوامدارحکومت نباشد.بلکه بایدمصالح کشوروحق وحقیقت رادرنظربگیرد.دیدیدکه آقای احمدی نژادودارودسته اش،باحمایت بناحق وبی قید وشرط خیلی هاچه به سرکشور آورد.حتی درمقابل رهبری،چندبارایستادوخلاف نظررهبری عمل نمود.اگرعرضه دارند،اعلام پشیمانی وندامت کنند.همانطورکه ازآقایان موسوی وکروبی میخواهندکه اظهارندامت کنند.چراخودشان،اول عمل نمی کنند.

  • ناشناس
   16 فوریه 2015

   ولی احمدی نژاد خیلی بیشتر از مطهری مورد وثوق و تأیید رهبر است!

 10. رویش
  15 فوریه 2015

  واقعاً تأسّف آوره !!!!!!!!!!
  دیگه هیچی نمی تونم بگم

 11. ناشناس
  16 فوریه 2015

  خیلی ها از آقایان و آقازاده های سرشناس به جبهه نرفتند و یا فقط عکسهای پشت سنگر گرفته اند.
  بگردید و ببینید چند تا از اینهایی که آن زمان مسئولیتی داشتندیا فرزندانشان واقعا اسلحه دست گرفته اند و جنگیده اند
  فعلا این آقای مطهری است که باید شخصیت و زندگیشان زیر سوال برود که شما با تمام توان به حول و قوه الهی انجام میدهید

  • ناشناس
   16 فوریه 2015

   خیلی از آقا ها و آقازاده ها با کلی اسکورت و محافظ به جبهه رفتند اما فقط نوه های امام بودند که گمنام و بی محافظ رفتند جبهه آنهم خط مقدّم!

 12. zh
  16 فوریه 2015

  احمدی نژاد چی ایشان هم جبهه بوده آیا ؟!! از ایشون نمی پرسین ؟

  • ناشناس
   16 فوریه 2015

   به کوری چشم شما احمدی نژاد فقط در عملیات کرکوک در عمق صدکیلومتری عراق رفت و البته فرقش با بعضیها این است که اهل پز دادن نیست. مردان خدا با خدا معامله می کنند و بعضی ها هم جبهه رفتند که در تهران بعدا از آن استفاده کنند.

  • ناشناس
   16 فوریه 2015

   چقدر راحت به امام خمینی دروغ می بندید البته شما اگر دروغ نگویید روزتان شب نمی شود اما بدانید که دروغ گو دشمن خداست و برای هیچ گناهی حتی کبایر گفته نشده مرتکب آنها دشمن خدا هستند!

  • ناشناس
   16 فوریه 2015

   احمدی نژاد در دوران جنگ ایران و عراق به عنوان داوطلب بسیج در قسمت‌های متعدد جبهه حضور پیدا کرد و تا سال ۱۳۶۵ در فعالیت‌های پشتیبانی و هندسی رزمی تلاش کرد و در سال ۱۳۶۵ داوطلبانه به تیپ ویژه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پیوست و با طی دوره‌ای در قرارگاه رمضان در عملیات برون‌مرزی کرکوک شرکت نمود و بعد از آن نیز به عنوان مسئول مهندسی رزمی لشکر ۶ ویژه سپاه به خدمت پرداخت. برای مطالب کاملتر برو به

   دروغگو کسی است که که افترا به مردان خدا می زند و خودش هم دروغهایش را باور می کند.

  • ناشناس
   16 فوریه 2015

   جای تاسف است که تریبون از درج لینک منبع خبر خودداری کرد.

  • ناشناس
   16 فوریه 2015

   ایشون که مشخصه یکی از فرماندهان جنگ قسم جلاله خورد که وی حتی یک روز هم جبهه نرفته و رنگ جبهه را ندیده است!

  • ناشناس
   16 فوریه 2015

   مطمپنی آن فرمانده اصلا خدارا قبول دارد و از امثال حاجی گرینوف ها نیست؟

 13. ناشناس
  16 فوریه 2015

  آقای تریبون کم سن و سال که چند سالی است به سن بلوغ رسیده و بیست سال بعد از اتمام جنگ از زبان فرماندهان آنهم برای توجیه علّت تحمیل و قبول قطع نامه، شنیده که نیرو به قدر کافی نبود در حالی که اغلب فرماندهان این را رد می کنند و ازدحام بیش از حد نیرو در عملیات مرصاد را شاهدمی گیرند!

  • مرتضی محمدی
   16 فوریه 2015

   دقیقا نکته اش همینه که شما گفتی که اگر اون نیروی که برای مرصاد امد قبل از ان هم در جبهه ها بود امام شاید جام زهر قطع‌نامه را نمی‌نوشید تاریخ را تحریف نکنید برای اهداف سیاسی و نفسانی

 14. ناشناس
  16 فوریه 2015

  مهم اینه که ادامه دهنده راه شهدا باشه که هست

  • ناشناس
   16 فوریه 2015

   احتمالا منظورت کشته های ساختگی جریان فتنه است دیگه.

 15. حسنک
  17 فوریه 2015

  آقای خبرنگار تریبون!
  لطفاً در راهپیمایی بعدی بروید سراغ جناب آقای حداد عادل (که از نظر شما مجسمه ی بصیرت هستند) و از ایشان هم بپرسید که در ایام جنگ کجا بودند و با چه استدلالی و چگونه به این «تشخیص» رسیده بودند که باید آنجا باشند.

 16. کفترباز
  17 فوریه 2015

  سلام/خودمونیم مطلب دیگه ای نیست که بپرسید؟چرا قرائتی نرفت جبهه؟مگه قرار بود همه برن جبهه؟و هزار چرای دیگه!!!!!!!ببینید طرف چه کار میکرده؟اصلا به درد جبهه میخورده؟سعی کنید نکته های انحرافی رو وارد فضای رسانه ای نکنید.

 17. حسنک
  17 فوریه 2015

  نظرم درباره ی آقای محسن رضایی را ملایم‌تر می‌نویسم که بتوانید منتشرش کنید:

  آقای خبرنگار تریبون!
  لطفاً دفعه‌ی بعدی بروید سراغ آقای رضایی و بپرسید ایشان برای کدام عملیات‌ها نیرو کم داشته‌اند؟
  در زمان جنگ، تعداد نیروهای ما چقدر بوده و تعداد نیروهای عراق چقدر بوده؟
  آیا ما واقعاً نیرو کم داشته‌ایم؟

  آیا اینکه گفته شود ما در تمام سال‌های جنگ نیرو کم داشته‌ایم، از بی‌احترامی مسئولین به این مردم، و نمک‌نشناسی آنها نیست؟!

 18. محسن
  18 فوریه 2015

  دوست خوب آقای قرائتی را چند مرتبه من خود در جبهه دیدم.البته نه بعنوان رزمنده.ایشان از این لشکر به اون لشکرمی رفت برای رزمنده ها تفسیر قرآن می گفت. اکثر مسئولین که می آمدن جبهه به امور پشتیبانی وفرهنگی یا تخصصی می پرداختند. هر لحظه هم ممکن بود براثر توپ یاخمپاره یابمباران شهیدبشن. همه دنیا همینطوره.مگراینکه وضعیت اضطراری باشه. حرف ما اینه که این علی آق میراث خوار پدر بزرگارشه. … تألیف کتاب های پدر رامی گیره. کتاب که هیچی سواد نداره حتی یک مقاله 3 صفحه ای بنویسه. به احترام پدرش مردم بهش رأی دادن حالا داره درست برخلاف افکار مرحوم پدرش عمل می کنه. … ضمناً ایشون می تونست 3ماه بیاد جبهه کار چاپ کتاب ها راهم تلفای پیگیری کنه. 8 سال ایشون شب و روز درگیر کتاب های شهید مطهری بوده؟! مگه چند تا کتابه؟ انتشارات صدرا کلی کارمند داره شما برو بپرس این اعجوبۀ قرن سالی چند تا کتاب تدوین می کرد؟!

 19. محسن
  18 فوریه 2015

  دوست عزیز این کمال نامردیه. من اولی باره که وارد این سایت شدم . یکربع طول کشید مطلب تایپ کردم و فرستادم ، اون وقت شما میفرمائید تکراریه و حذف می کنین؟! این کار درستیه؟ وجدانتون سرزنش نمی کنه!

 20. حسن
  19 فوریه 2015

  شما که این قدر نظر میدین جنگ را دیدید

 21. محمد جواد دولتخواه
  20 فوریه 2015

  خدا در قرآن میفرماید:
  فضل الله المجاهدین علی القائدین اجرا عظیما
  خدا اونایی رو که تو جبهه بر علیه دشمن میجنگند رو بر اونایی که پشت جبهه نشستن برتری داده

 22. فاطمه
  23 فوریه 2015

  خب باشه
  حالا توصیه می کنم ایشون یه دور دیگه کتاب های بابا جانشون رو بخونن :| یکم عمل هم بکنن
  بد نیست والا ! :|

 23. اعتمادی مجید
  25 فوریه 2015

  خود رای ها برای هر واجبی کلاه شرعی می تراشند

 24. ناشناس
  29 مارس 2015

  چارچارتا شونصد تا !
  پس علی مطهری کار خوبی کرد جنگ نرفت
  فقط یه سوال؛شهید چمران اندازه ی علی مطهری نفهمید که بره راه پروفسوریشو ادامه بده؟!
  به قول فامیل دور…! من دیگه حرفی ندارم!!

 25. محمد
  2 آوریل 2015

  بنظرم سؤال و جوابتون خوب نبود، برای چی در مسئله شخصی ایشون دخالت می کنید؟

  • محمدی
   3 آوریل 2015

   شرکت در جنگ و دفاع مقدس مساله شخصی است؟؟

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: