شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹
شنبه ۲۵ بهمن ۹۳ | ۱۱:۱۰
مدیر کل دفتر تعیین ارزش گمرک :

تعیین ارزش کالا در گمرک به روز شد

مدیر کل دفتر بررسی و تعیین ارزش گمرک گفت:‌ تعیین ارزش کالا در گمرک ایران به روز شد و همچنین ۲۵ درصد پرونده‌های تعیین ارزش نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.


13910203000390_PhotoA

مدیر کل دفتر بررسی و تعیین ارزش گمرک گفت:‌ تعیین ارزش کالا در گمرک ایران به روز شد و همچنین ۲۵ درصد پرونده‌های تعیین ارزش نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.

خداکرم اسکندری با اشاره به روان‌سازی و تسهیل امور خدمت گیرندگان در گمرک اظهار داشت: بررسی اتوماتیک ارزش کالا تا تهیه فرم ارزش بر مبنای سامانه جامعه گمرکی از اقداماتی بوده که دفتر تعیین ارزش انجام داده است و برای این منظور دستورالعملی تهیه و ابلاغ شده است.

مدیر کل دفتر بررسی و تعیین ارزش گمرک با اشاره به ایجاد کد تعرفه تا پایان سال جاری تصریح کرد: تعیین ارزش صحیح کالاهای وارداتی موجب می‌شود که درآمد گمرک واقعی‌تر شده و ضریب اطمینان بیشتری داشته باشد، تا بتوان از کم‌اظهاری ارزش و پیامدهای منفی احتمالی جلوگیری کرد.

اسکندری افزود: یکی از مشکلاتی که در گذشته وجود داشت به دلیل تعیین ارزش کالاهای وارداتی به صورت غیراتوماتیک توسط کارشناسان بود که این موضوع منجر به طولانی شدن زمان رسیدگی و ترخیص و دخالت سلیقه‌های فردی در اجرای قانون بود. همچنین عدم وجود وحدت رویه در ارزش‌گذاری برای کالاهای یکسان و نیز عدم دسترسی کافی به منابع اطلاعاتی را به همراه داشت.

وی تأکید کرد: در حال حاضر با سیستم بررسی اتوماتیک ارزش کالا در قالب سامانه جامع کاهش زمان رسیدگی و خطای انسانی را مشاهده می‌کنیم و به روز شدن فرایند بررسی و تعیین ارزش وجود دارد.

به گفته مدیر کل دفتر بررسی و تعیین ارزش گمرک با استفاده از بررسی اتوماتیک ارزش کالاهای حساس با توجه به فاکتورهای ملی و داخلی تعیین می‌شود و تمامی زیر مجموعه‌های هر کالا بر اساس فاکتورهای مؤثر در ارزش از جمله برند کشور سازنده، کشور صادرکننده و مشخصات کالا تعیین می‌شود. همچنین هر کالا کد تعرفه خواهد داشت که بر اساس آن می‌توان سوابق آن را بررسی کرد و صاحب کالا باید در تکمیل اظهارنامه کد TSC را در صورت داشتن کد مربوطه اظهار و در غیر این صورت این کد را از گمرک دریافت کنند.

وی ادامه داد: یکی از قابلیت‌های تعیین ارزش با استفاده از سیستم جدید به روز شدن سه ماهه تمامی ارزش‌ها با توجه به این نوسانات قیمت‌های جهانی است.

اسکندری با بیان اینکه تعداد پرونده‌های ارسالی به کمیسیون رسیدگی به اختلافات گمرکی نسبت به مدت مشابه سال قبل 25 درصد کاهش یافته است،‌ گفت:‌ همچنین تعداد پرونده‌های ارسالی از گمرکات نیز نسبت به ۱۰ ماه سال قبل  کاهش 15 درصدی دارد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: