شنبه 13 نوامبر 10 | 11:30

چهره‌هایی به ماندگاری فرهنگ و هنر و دانش ایران

اهدای نشان فرهنگی و هنری و علمی ایران با عنوان چهره ماندگار زمینه‌ای را برای توجه ویژه به چهره‌های سرشناس و تاثیرگذار در تاریخ معاصر ایران به وجود آورده است.


هشتمین دوره همایش چهره های ماندگار روز 27 آبان‌ماه در مرکز همایش‌های سازمان صداو‌سیما برگزار می‌شود تا امسال نیز بعد از فاصله‌ای دوساله با دوره قبلی برپایی این همایش امکانی برای تقدیر از تلاش‌های فرهنگی و هنری و علمی دانشمندان و هنرمندان ایرانی به وجود آید.

براساس اعلام دبیر هشتمین همایش چهره‌های ماندگار 15 داور در سه مرحله چهره‌های ماندگار را انتخاب می‌کنند. به گفته محمود اسعدی که از نخستین دوره برپایی این همایش مسئولیت دبیری را برعهده داشته، هیئت داوران در سه مرحله، چهره‌های ماندگار این دوره را شناسایی و انتخاب خواهند کرد.

آنان در سه مرحله در دانشگاه‌ها و مراکز عالی و انجمن‌های علمی تخصصی حضور خواهند داشت و بعد از اعلام اسامی از سوی دانشگاه‌ها با در نظر گرفتن ملاک‌های انتخاب، چهره‌های ماندگار را شناسایی می کنند.

اسعدی اعلام کرد این 15 داور از اساتید دانشگاه‌ها و چهره‌های ماندگار در سال‌های گذشته‌اند که با ارزیابی 20 ملاک در زمینه دانشگاهی و ادبیات و هنر، چهره‌های ماندگار را انتخاب می‌کنند.

دبیر ستاد چهره‌های ماندگار همچنین تاکید کرد: «در زمینه دانشگاهی افرادی به عنوان چهره ماندگار معرفی خواهند شد که ملاک اولیه یعنی استاد دانشگاه باشند و جزو برگزیدگان یادها و جشنواره های مختلف باشند و نیز چند آثار و کتاب و مقالات داشته باشند و نشان‌های معتبر داخلی و خارجی و استادی نمونه دانشگاه‌ها داشته و کتاب‌های تخصصی و علمی تالیف کرده باشند. آثار هنری و ادبی نیز مورد ارزیابی هیئت داوران این دوره قرار گرفته است.»

سنگ اول چهره‌های ماندگار
همایش چهره‌های ماندگار در دوران ریاست علی لاریجانی در سازمان صداوسیما پایه گذاشته شد. در مرحله اولیه برنامه چهره‌های ماندگار به صورت تولید و پخش مصاحبه‌هایی از چهره‌های سرشناس فرهنگی و هنری و علمی تولید شد و حدود 100 قسمت روی آنتن رفت تا اینکه در سال 78 طرح اولیه این همایش از سوی محمود اسعدی به رئیس سازمان تسلیم شد و دو سال طول کشید تا طرح تصویب شود.

شرایط ویژه‌ای برای برپایی این همایش وجود داشت از جمله اینکه از تلویزیون به طور مستقیم پخش شود. کیفیت بالای جوایز از دیگر مواردی بود که در طرح اولیه وجود داشت و باید رعایت می‌شد.

اسعدی در توضیح برگزاری این همایش اظهار داشت: «فکر کردم یک همایش و گردهمایی برگزار کنیم فراتر از همه همایش‌های دیگر باشد و کیفیت بالایی داشته باشد. برای همین ضوابط خاصی برای آن گذاشتیم. از طرفی برخی از چهره‌های ماندگار از نظر مالی در وضعیت نامناسبی بودند و می‌خواستیم جوایز همایش بهانه‌ای باشد برای کمک به آن‌ها. چون این افراد ویژگی‌های شخصیتی دارند که هیچ کمکی را بر نمی‌تابند.»

او با اشاره اینکه بحث الگو‌سازی هم مورد نظر بود، افزود: «من برای هرکدام از چهره‌ها یک دانشجو را تعیین کرده بودم که قبل از همایش برود با آنها صحبت کند و آنها را توجیه کند و بعد برای روز همایش با یک وسیله نقلیه به دنبال‌شان برود و آنها را به همایش بیاورد. در واقع ما کار خاصی نکردیم. مثلاً قبلاً مسئولان سیاسی در یک همایش در ردیف‌های جلو می‌نشستند و اساتید در ردیف‌های پشت، ولی ما در این همایش گفتیم که اصلاً در این همایش سران سه قوه شرکت نکنند. و مدیران در خدمت اساتید باشند. این همایش باید همه چیزش در خدمت نخبگان باشد و در تمام جزئیات کار نمود پیدا کند. چه در نوع نشستن و چه در نوع پذیرایی و نوع دعوت و…»

سال 1387 خبر برگزاری دوسالانه همایش انتشار یافت. پیش از این سال برگزیدگان هرسال معرفی می شدند، اما بعد از آن سال تصمیم به برگزاری دوسالانه گرفته شد.

رضا پورحسین رئیس ستاد چهره‌های ماندگار در این زمینه گفت: «یکی از دلایل موفقیت این همایش‌ها دقت در انتخاب چهره‌ها براساس معیارهای مصوب بوده و اهمیت ملی و بین‌المللی این همایش اقتضا می‌کند شاخص‌های انتخاب دقیق، مانند سال‌های گذشته مورد توجه قرار گیرد به همین دلیل برای اینکه چهره‌های بیشتری را در همایش چهره‌های ماندگار به جامعه علمی کشور معرفی کنیم قصد داریم این همایش را به صورت دو سالانه برگزار کنیم.»

نخسین دوره بعد از دوسالانه شدن همایش امسال 27 آبان برگزار خواهد شد؛ چهره‌های ماندگار این دوره براساس اعلام مسئولان برپایی همایش با دقت نظر بالایی انتخاب شدند تا جای خالی تقدیر و تشکر از دانشمندان و هنرمندانی که تاثیر بسیاری در فرهنگ و هنر و علم ایران داشتند پر شود.

برگزیدگان دور اول / سال 1380
شهید مرتضی مطهری در رشته فقه و الهیات و فلسفه، محمود فرشچیان در رشته نقاشی، سیروس شمیسا در رشته ادبیات، مهدی محقق در رشته ادبیات، علی‌اشرف صادقی در رشته زبان‌شناسی، آذرتاش آذرنوش در رشته ادبیات عرب، احمد سمیعی تیراش، احمد دیرشک در رشته تاریخ علوم، سیدرضا سیدحسینی در رشته ترجمه زبان فرانسه، غلامحیسن ابراهیمی دینایی در رشته فلسفه، غلامرضا اعوانی در رشته فلسفه، علی معلم دامغانی در رشته شعر، پرویز موید احد معماری، باقر آیت‌الله‌زاده شیرازی در رشته معماری، مهدی رجب‌علیپور در رشته ریاضیات، علی نصیریان در رشته بازیگری سینما، محمد یعقوبی در رشته مکانیک، حسن تاجبخش در رشته دامپزشکی، بهمن یزدی‌صمدی در رشته کشاورزی، کریم مجتهدی در رشته فلسفه، مهری باقری در رشته زبان‌شناسی، علی شزگری در رشته گیاه‌شناسی، مهدی بهادری‌نژاد در رشته مهندسی مکانیک، حسن ظهور در رشته مهندسی مکانیک، علیرضا یلدا در رشته بیماری عفونی، یوسف ثبوتی در رشته فیزیک، سیدمحمد بلورچیان در رشته شیمی، علی کاوه در رشته مهندسی عمران، سیدضیاالدین تابعی در رشته پاتولوژی، محمدصادق رجحان در رشته بافت‌شناسی، مرتضی سهرابی در رشته شیمی، حسن ابراهیم‌زاده در رشته زیست‌شناسی و علی درویش‌زاده در رشته زمین شناسی.

برگزیدگان دور دوم/ سال 1381
سیدجلال الدین آشتیانی در رشته فلسفه و عرفان اسلامی، محسن جهانگیری در رشته فلسفه، ابوالقاسم گرجی در رشته فقه و علوم انسانی، فتح‌الله مجتبایی ادیان، پری رخ دادستان در رشته روانشناسی، محمد روح‌الامینی در رشته مردم‌شناسی، علی‌اکبر صنعتی در رشته مجسمه‌سازی، رضا داوری اردکانی در رشته فلسفه، محمدباقر حجتی در رشته قرآن و حدیث، عبدالمحمد آیتی در رشته ترجمه(عربی)، بدرالزمان قریب در رشته زبان‌شناسی، مشفق کاشانی در رشته شعر، علی رواقی در رشته ادبیات، سیدمرتضی نجومی در رشته فقه و خوشنویسی، اصغر دادبه در رشته ادبیات، غلامحسین امیرخانی در رشته خوشنویسی، سیدعلی ملک‌حسینی در رشته جراحی پیوند اعضا، رضا نقشینه در رشته دامپزشکی، طاهره کاغذچی، مجتبی شمسی‌پور در رشته شیمی، محمود شاهرخی در رشته شعر، علی‌اکبر غفاری حدیث، مجید کیانی در رشته موسیقی، فرهاد ناظرزاده کرمانی در رشته ادبیات نمایشی، حسین زم‌رشیدی در رشته معماری سنتی، گودرز احمدی در رشته مهندسی مکانیک سیالات، پرویز جبه دارمارالانی در رشته مهندسی برق، مهدی گلشنی در رشته فیزیک، علی شریعتمداری در رشته تعلیم و تربیت، حسن کسایی در رشته موسیقی، استپان الکسانیان در رشته دندانپزشکی، فریدون ناصری در رشته موسیقی، بدرالله رضا در رشته مهندسی برق و مخابرات، پرویز دوامی در رشته مهندسی متالوژی و بهمن مهری در رشته ریاضیات.

برگزیدگان دور سوم/ سال 1382
عبدالعلی دستغیب، منصور رستگار فسایی، اسماعیل سعادت، محمد علوی‌مقدم در رشته ادبیات، ‌حمید سبزواری و نصرالله مردانی در رشته شعر، عزت‌الله انتظامی و محمدعلی کشاورز در رشته بازیگری، محمدابراهیم باستانی پاریزی در رشته تاریخ،‌ عبدالحسین حائری در رشته کتاب‌شناسی، حسین ریاحی، جلیل شهناز، فرهاد فخرالدینی در رشته موسیقی، محمدحسین حلیمی، مرتضی ممیز در رشته هنرهای تجسمی و جلیل رسولی در رشته خوشنویسی در بخش ادب و هنر.

برگزیدگان دور چهارم/ سال 1383
مرحوم عبدالحسین نوایی در رشته تاریخ، امیر بانوکریمی در رشته زبان و ادبیات فارسی، محمدحسن گنجی در رشته جغرافیا، فیروز حریرچی در رشته ادبیات عرب، حسن حبیبی در رشته جامعه شناسی حقوق، احمد منزوی در رشته کتابشناسی و نسخ خطی، سیدمحمود طباطبایی در رشته مغز و اعصاب، عباس شفیعی در رشته داروسازی، فریدون عزیزی در رشته غدد، کرامت‌الله ایزدپناه در رشته کشاورزی، بابا مخیر در رشته دامپزشکی، احمد مجد در رشته زیست شناسی، منوچهر وصال در رشته ریاضیات، کمال الدین جناب در رشته فیزیک، فرخ حجت در رشته فنی مهندسی، علی‌محمد رنجبر در رشته برق، فتح‌الله مضطرزاده در رشته مواد، سعید سهراب‌پور در رشته مکانیک، سیدمحمدرضا هاشمی گلپایگانی در رشته مهندسی پزشکی، حبیب‌الله آیت‌اللهی در رشته هنرهای تجسمی، علی تجویدی در رشته موسیقی و محمد احصایی در رشته خط و گرافیک.

برگزیدگان دور پنجم/ سال 1384
منوچهر ستوده در رشته جغرافیای تاریخی، عباسقلی دانشور در رشته ادبیات فارسی، جلال کزازی در رشته ادبیات فارسی، امیدعلی شهنی کرم زاده در رشته ریاضیات، کیخسرو خروش در رشته خوشنویسی، جلال حجازی در رشته مهندسی متالوژی، علی اکبر ولایتی در رشته پزشکی کودکان، عباس شفیعی در رشته واکسینولوژی، محمود جوادی‌پور در رشته نقاشی، شهربانو عریان در رشته فیزیولوژی غدد درون ریز، اسماعیل حاکمی والا در رشته ادبیات، پرویز کردوانی در رشته جغرافیا، علی‌اکبر فرهنگ در رشته مدیریت، هوشنگ مرادی کرمانی در رشته قصه‌نویسی کودکان، فرامرز پایور در رشته موسیقی، پرویز بهرام در رشته دوبلاژ، مهدی گلابی در رشته شیمی، محمد حسین جزیره‌ای در رشته کشاورزی، نادعلیان در رشته دامپزشکی، احمد شیمی در رشته میکرب شناسی، پرویز شهریاری در رشته معلمی ریاضیات، محمد موسوی بجنوردی در رشته حقوق خصوصی، منوچهر آتشی در رشته شعر و سردار علی فضلی در دفاع مقدس.

برگزیدگان دور ششم/ سال 1385
محمود ماهرالنقش در رشته هنرهای تجسمی، محمد نوری در رشته موسیقی، علی‌محمد حق‌شناس در رشته زبان‌شناسی، علی رضائیان در رشته مدیریت، اصلان صفوی در رشته شیمی، جمشید مشایخی در رشته سینما، یدالله کابلی در رشته خوشنویسی، عباسعلی ‌عمید زنجانی در رشته حقوق، جلیل تجلیل در رشته ادبیات، غلامحسین شکوهی در رشته تعلیم و تربیت، سیدعلی موسوی گرمارودی در رشته شعر، منصور نیکخواه‌بهرامی در رشته مکانیک، کارو لوکس در رشته مهندسی برق، غلامعلی افروز در رشته روان‌شناسی، هاشم رفیع‌تبار در رشته نانوتکنولوژی، صادق آئینه‌وند در رشته تاریخ، احمد رسول‌زاده در رشته دوبلاژ، علی اسلامی در رشته دامپزشکی، محمدحسین تمدن در رشته اقتصاد، غلامرضا پورمند در رشته اورولوژی، مجید سمیعی در رشته مغز و اعصاب و پرویز فتاح در رشته سدسازی.

برگزیدگان دور هفتم/ سال 1387
کمال پورتراب در رشته موسیقی، شمس شریعت‌تربقان در رشته پزشکی، عباس شیبانی در رشته پزشکی، داود رشیدی در رشته بازیگری، نصر‌الله افجه‌ای در رشته خوشنویسی، حسن انوری در رشته ادبیات فارسی، محمد ادریسی در رشته شیمی، منصور طاهری انارکی در رشته شیمی، شکوه نوابی‌نژاد در رشته روان‌شناسی و مشاوره، علی‌اکبر صادقی در رشته هنرهای تجسمی، ارسلان قهرمانی در رشته مهندسی عمران ژئو تکنیک، محمد گلیار در رشته معماری سنتی، غلامعلی حدادعادل در رشته فلسفه، ناصر سیم‌فروش در رشته پزشکی، محمد جعفر ملکوتی در رشته کشاورزی و خاک‌شناسی، مرحوم قیصر امین‌پور در رشته ادبیات فارسی، سیدمهدی شجاعی در رشته ادبیات فارسی و محمدمهدی شیخ جباری در رشته فیزیک.

برچسب‌ها:

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.