چهارشنبه 18 فوریه 15 | 07:45
کارگردان مستند «روزهای زمستان»

کار در زمینه وحدت باید کار فرهنگی باشد

کارگردان مستند «روزهای زمستان» که در کاروان‌های «سرزمین برادری» حضور دارد، حضور هنرمندان در این کاروان را موجب توجه مردم به مسئله وحدت دانست و گفت: کار فرهنگی برای رسیدن به وحدت، وظیفه هنرمندان است.


13930529000515_PhotoA

کارگردان مستند «روزهای زمستان» که در کاروان‌های «سرزمین برادری» حضور دارد، حضور هنرمندان در این کاروان را موجب توجه مردم به مسئله وحدت دانست و گفت: کار فرهنگی برای رسیدن به وحدت، وظیفه هنرمندان است.

محمدحسین مهدویان، کارگردان مستند بیادماندنی «آخرین روزهای زمستان» ضمن اعلام حضور در کاروان «سرزمین برادری»، گفت: کار در بسیاری از مسائل، از جمله وحدت، باید از جنس کارفرهنگی باشد.

مهدویان با استقبال از برنامه کاروان «سرزمین برادری» تاکید کرد: اصل این حرکت‌های وحدت‌آفرین کار قشنگی است و ما در ایران زیاد رسم نداریم کارهای نمادینی به این شکل انجام دهیم. معمولاً در دنیا این نوع کارها زیاد انجام می‌شود. شما وقتی که می‌بینید هنرمند یا ورزشکاری حرکت و عمل نمادینی انجام می‌دهد، شاید آن حرکت تاثیر شخصی یا آنی نداشته باشد و زیاد موثر نباشد؛ اما تاثیری که بعدها در جامعه خواهد گذاشت، تاثیر درخور توجهی خواهد بود و فتح بابی برای شروع گفت‌وگو می‌شود.

 این مستندساز جوان با نگاه به تأثیرهای اجتماعی این حرکت گفت: وقتی که شما یک کاروان راه می‌اندازید، در محیط جامعه خود‌به‌خود این تفکر را به وجود خواهید آورد که توجه به اقلیت‌ها هم مهم است و مدیران فرهنگی و مردم باید کمی به فکر بیفتند.

فرهنگ و کار فرهنگی برای رسیدن به وحدت، وظیفه‌ای است که کارگردان مستند «آخرین روزهای زمستان» برای هنرمندان برشمرد و گفت: باید بپذیریم که هنرمندان در هر کشور طلایه‌داران فرهنگی هستند و باید بپذیریم که بسیاری از مسائل ما، به‌ویژه این مسئله که مرتبط با حوزۀ اقلیت‌ها و وحدت میان مذاهب است، از اساس یک بحث فرهنگی است. همۀ این مسائل ریشۀ فرهنگی دارد و طبیعی است که کار در این زمینه باید از جنس کار فرهنگی باشد.

مهدویان در بیان اهمیت کار فرهنگی در مقابل کارهای رسمی و مدیریتی ادامه داد: هر چند باید کارهای مدیریتی و اجرایی هم انجام شود، ولی مهمترین مسئله، مسئله فرهنگی است. یعنی در خیلی از جاها می‌بینیم که یک دلی شکسته است یا یک دلخوری وجود دارد و این مسئله اصلاً سیاسی نیست؛ بلکه کاملا عاطفی است و کار فرهنگ هم تاثیرگذاری بر روی عواطف است. به نظر من اگر هنرمندان در این‌گونه فضاها قرار بگیرند، قطعاً می‌توانند ایده‌های درست و جدیدی را خلق کنند.

کاروان‌های «سرزمین برادری» به ابتکار اتحادیۀ بین‌المللی امت واحده، با هدف نمایاندن فضای برادری میان اهل‌سنت و اهل تشیع ایران، پایان هفتۀ جاری به استان‌های «سیستان‌وبلوچستان»، «گلستان» و «کردستان» سفر می‌کنند. جمعی از هنرمندان، فرهیختگان و ورزشکاران این حرکت را همراهی می‌کنند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: