شنبه 21 فوریه 15 | 14:43

بازار کتاب «خانواده‌»دار شد

کتاب «خانواده» که سخنان رهبر انقلاب در موضوع خانواده است و انتشارات موسسه جهادی(صهبا) آن را منتشر کرده در این هفته بازار کتاب را تکان داد و پرفروش شد.


13930620000135_PhotoA

کتاب «خانواده» که سخنان رهبر انقلاب در موضوع خانواده است و انتشارات موسسه جهادی(صهبا) آن را منتشر کرده در این هفته بازار کتاب را تکان داد و پرفروش شد.

توهین به پیامبر اسلام (ص) از سوی نشریه فرانسوی شارلی ابدو در هفته‌های گذشته خشم و خروش مسلمانان سراسر جهان را به همراه داشته و این مسئله در وجوه مختلف خود را نشان داده است.

فعالان فرهنگی نیز در اقدامی فرهنگی به منظور معرفی صحیح شخصیت رسول رحمت و مهربانی حضرت محمد (ص)، «پویش مطالعاتی عشاق محمد(ص)» را ایجاد کرده و کتاب‌های «همنام گلهای بهاری» برای بزرگسالان و «محمد (ص) مثل گل بود» برای کودکان و نوجوانان را محور این پویش قرار داده‌اند. این کتاب‌ها در این طرح با قیمت پایین‌تر از قیمت اصلی ارائه می‌شود.

برگزاری این طرح توانسته در هفته‌های اخیر بازار کتاب را نیز تحت تاثیر خود قرار دهد و این دو کتاب را در میان پرفروش‌های فروشگاه‌های کشور قرار دهد.

در هفته پایانی بهمن 93 بازار کتاب شاهد تغییرات عمده‌ای بود و کتابی که هفته‌های متوالی بازار کتاب را قبضه کرده بود از جایگاه اول پایین آمد و صدرنشینی را به کتاب دیگری واگذار کرد. در این هفته کتاب «خانواده» که انتشارات موسسه فرهنگی ایمان جهادی(صهبا) آن را منتشر کرده، توانست پس از هفته‌ها بازار کتاب را متحول کند و صدرنشین فروش شود و یخ بازار کتاب در هفته پایانی ماه بهمن را بشکند. این کتاب حاوی بیانات مقام معظم رهبری در موضوع سبک زندگی و شیوه‌های قوام‌بخشی به نهاد خانواده است.

جایگاه دوم پرفروش‌های کتاب در این هفته به کتاب «من زنده‌ام» رسید و شاهد هستیم که این کتاب پس از هفته‌ها صدرنشینی این جایگاه را از دست داده و به رده دوم اکتفا کرده است. جایگاه سوم پرفروش‌‌ها نیز به کتاب «همنام گلهای بهاری» رسید.

ردیفعنوان کتاب
پرفروش اولخانواده
پرفروش دوممن زنده‌ام
پرفروش سومهمنام گلهای بهاری

نکته قابل تامل در پرفروش‌های هفته پایانی بهمن حضور کتاب‌های کودک و نوجوان در میان پرفروش‌ها است، «محمد (ص) مثل گل بود»، «معصومین و کودکان»، «مدرسه امام سجاد»، «یاسمن و جوجه‌هایش» و … از جمله کتب این حوزه است. این در حالی است که کتاب‌های کودک و نوجوان معمولا کمتر مورد توجه بوده و در میان پرفروش‌ها دیده می‌شود.

توجه مخاطبان به کتاب «مفاتیح‌الحیاة» اثر گرانسنگ آیت‌الله جوادی‌آملی نشان از اهمیت این کتاب دارد و فروش این کتاب از زمان ورودش به بازار تاکنون بی‌وقفه ادامه داشته و از جمله رکوردشکن‌های بازار کتاب بوده است. در این هفته نیز این کتاب در چند کتاب‌فروشی پرفروش بوده است.

آثار شهید مطهری به ویژه کتاب «داستان راستان» این معلم شهید در هفته پایانی بهمن نیز جالب بود و نشان داد که آثار و اندیشه‌های متفکر شهید مطهری بعد از گذشت بیش از 30 سال از شهادتش همچنان مورد توجه بوده و مورد رجوع مخاطبان است.

معصومه آباد نویسنده کتاب «من زنده‌ام» اما همچنان توانست در میان نویسنده‌ها پرفروش باشد. البته این در حالی است که کتبی که حاصل بیانات رهبر انقلاب است در این بین احصاء نشده و فرصت برای سایر نویسنده‌ها باز گذاشته شده است. حسین سیدی نویسنده کتاب «همنام گلهای بهاری» در این هفته دومین نویسنده پرفروش بود و غلامرضا حیدری ابهری نویسنده کتاب «محمد (ص) مثل گل بود» نیز توانست جایگاه سوم نویسنده‌های پرفروش را به خود اختصاص دهد.

ردیفنام نویسنده
نویسنده اولمعصومه آباد
نویسنده دومحسین سیدی
نویسنده سومغلامرضا حیدری ابهری

پرفروش شدن دو عنوان کتاب «حجاب با حجاب» و «حجاب بی حجاب» اثر حجت‌الاسلام زائری در این هفته نشان از توجه مخاطبان به مسئله حجاب دارد و این برای اولین بار نیست که کتاب‌هایی با مضمون حجاب در میان پرفروش‌ها دیده می‌شود. این دو کتاب را انتشارات آرما روانه بازار کتاب کرده است.

در هفته پایانی بهمن 93 شاهد غیبت ناشر بزرگی چون سوره مهر در میان پرفروش‌ها هستیم. این در حالی است که تعداد عناوین کتاب‌های این ناشر بسیار زیاد است و می‌تواند در بازار کتاب حضور پررنگی داشته باشد.

در این هفته «دفتر نشر معارف» جایگاه اول ناشران پرفروش را به خود اختصاص داد. «موسسه فرهنگی ایمان جهادی (صهبا)» دیگر ناشری است که توانست در این هفته کتاب‌هایش پرفروش شود و رتبه دوم پرفروش‌ترین ناشر را برای خود کند. جایگاه سوم این هفته نیز به انتشارات «بروج» آن هم با تنها یک کتاب رسید. این که یک ناشر با یک کتاب پرفروش شود ولی ناشری با عناوین متعدد و توجه رسانه‌ها به آن نتواند جایی در میان پرفروش‌‌ها داشته باشد، جای تعجب و سوال دارد.

ردیفعنوان ناشر
ناشر اولدفتر نشر معارف
ناشر دومموسسه جهادی(صهبا)
ناشر سومبروج

همچنین کتاب‌فروشی‌های «پاتوق کتاب آسمان» یزد و «ترنجستان مترو» تهران، «کتاب سینما» تبریز و «میثاق» رشت به علت عدم همکاری و ارائه نکردن اطلاعات در هفته‌های متوالی از جدول پرفروش‌ها کنار گذاشته شدند و این رویه برای سایر فروشگاه‌ها نیز که همکاری در ارائه آمار نداشته باشند اعمال خواهد شد.

جهت دریافت جدول کامل پرفروش‌های هفته پایانی بهمن 93 اینجا   کلیک کنید.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: