پنج شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹
یکشنبه ۰۳ اسفند ۹۳ | ۱۱:۰۵

آزادسازی قیمت نان باید یکباره باشد

وزیر صنعت از اصلاح ۱۵۰۰ ردیف تعرفه‌ واردات برای رفع نگرانی صنعتگران در سال ۹۴ خبر داد و گفت: بهتر است واردات با ارز آزاد انجام شود.


13930602000342_PhotoA

وزیر صنعت از اصلاح ۱۵۰۰ ردیف تعرفه‌ واردات برای رفع نگرانی صنعتگران در سال ۹۴ خبر داد و گفت: بهتر است واردات با ارز آزاد انجام شود.

 

محمدرضا نعمت زاده در حاشیه جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در جمع خبرنگاران گفت: نظرات اصلاحی برای 1500 ردیف تعرفه هفته جاری به دولت ارسال می شود تا در صورت تصویب از اوایل سال 94 اجرایی شود،  این در حالی است که برخی از این تعرفه ها کاهشی و برخی افزایشی است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: اگرچه صرفه جویی ارزی باید در دستور کار قرار گیرد اما در کنار آن باید صادرات غیرنفتی نیز افزایش یابد تا درآمد ارزی ایجاد شود،

به گفته نعمت زاده،  صادرات در ده ماهه سال جاری از افزایش 22 درصدی برخوردار بوده است،  ضمن اینکه واردات با ابزار تعرفه قابل کنترل است، به همین دلیل دولت واردات اولویت ده را با دو برابر سود بازرگانی مجاز اعلام کرده است،  البته تنها دو تا سه درصد واردات در گروه ده انجام می شود.

وی تصریح کرد: با کاهش درآمدهای نفتی،  اگرچه صادرات 22 درصد رشد داشته و درآمدهای ارزی بیشتر شده اما صادرات به برخی کشورها با محدودیت مواجه شده است.

به گفته نعمت زاده، برخی صنعتگران نگران واردات هستند که بر این اساس، پیشنهاد اصلاح 1500 ردیف تعرفه ای به دولت در هفته جاری ارسال خواهد شد تا در صورت تصمیم گیری، از اوایل سال آینده اجرایی شود. در این راستا برخی ردیف های تعرفه ای افزایش و برخی ردیف ها برای جلوگیری از واردات غیر رسمی کاهش می یابد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: بهتر است برای واردات از ارز آزاد استفاده شود، البته واردات کالاهای مصرفی باید با ارز متقاضی باشد.

وی در خصوص قیمت نان نیز گفت: در رابطه با نان نباید عجولانه تصمیم گرفت ولی به طور کلی باید آزادسازی به یکباره صورت گیرد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: