شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹
دوشنبه ۰۴ اسفند ۹۳ | ۱۳:۴۷
یک کارشناس بین‌المللی آب اعلام کرد

رشد اقتصاد جهان تحت تاثیر بحران آب

یک کارشناس بین‌المللی آب اعلام کرد:کمبود آب در دهه آینده رشد اقتصاد دنیا را تهدید می‌کند و پایداری سیاسی را در کشورها تحت تاثیر قرار خواهد داد. بدون شک آب اگرچه کالای با ارزشی است اما منشا چالش‌های سیاسی در آینده خواهد شد.


003308_PhotoA

یک کارشناس بین‌المللی آب اعلام کرد:کمبود آب در دهه آینده رشد اقتصاد دنیا را تهدید می‌کند و پایداری سیاسی را در کشورها تحت تاثیر قرار خواهد داد. بدون شک آب اگرچه کالای با ارزشی است اما منشا چالش‌های سیاسی در آینده خواهد شد.

الکساندر کوستوا کارشناس بین‌المللی آب نوشته است: کمبود آب در آینده رشد اقتصادی جهان را تحت تاثیر قرار می‌دهد و سر منشاء بسیاری از چالش‌ها و ناپایداری سیاسی خواهد شد.با تغییرات آب و هوایی هم مسئله کمبود آب و تاثیر آن سال به سال بیشتر خواهد شد، این ماده حیاتی بسیار با ارزش است که حتی می‌تواند جای نفت را هم بگیرد.

تا سال 2025 بیش از نیمی از مردم جهان با کمبود آب شرب مواجه می‌شوند و تا سال 2050 بیش از 75 درصد جمعیت دنیا درگیرکمبود آب شرب خواهند شد.

هشدارهای بین‌المللی نشان می‌دهد که  46 کشور جهان با جمعیت بیش از 2.7 میلیارد نفربا خطر بحران کمبود آب مواجه هستند که اصلی‌ترین دلیل آن تغییرات آب و هوایی است،  56 کشور جهان با جمعیت بیش از 1.2 ملیارد نفر در خطر بحران جدی ناپایداری سیاسی هستند.

همچنین سال به سال  دنیا تشنه‌تر و جمعیت افزایش می‌یابد و تقاضای آب در جوامع صنعتی و  کشاورزی بیشتر می‌شود، خشک شدن چشمه‌های آب هم با سرعت بیشتری نسبت به هر زمان در حال افزایش است.

انتظار می‌رود که تغییرات اب و هوایی که باعث تغییر در نزولات آسمانی می‌شود مرتب تشدید شود. و به رغم کاهش میزان کربن جایگزین و جانشینی برای افزایش آن نیست.

امروزه کمبود آب به چالش بزرگ سیاسی تبدیل شده است باعث زد و خورد ملل مختلف برای مرزهای بین‌المللی و قلمرو سیاسی در مسیر رودخانه‌ها و دریاچه‌ها شده و این مسئله به طور فزاینده‌ای تنش‌های مرزی کشورها را سبب می‌شود.

 حتی برخی، آب را نفت قرن 21 می‌دانند، اگرچه این توصیف شاید خیلی دقیق نباشد اما یک چیزی کاملا روشن است که دسترسی به آب در آینده کلید توسعه اقتصاد دنیا و سیاست‌های دولتها در دهه اینده خواهد بود.

در حقیقت،‌ کمبود آب جهانی، رشد اقتصاد دنیا را تهدید می‌کند و نیز پایداری سیاسی را در کشورها تحت تاثیر قرار خواهد داد. بدون شک آب اگرچه کالای با ارزشی است اما منشا چالش‌های سیاسی در آینده خواهد شد.

” الکساندر کوستوا معتقد است:”من بر این باورم که بحران قرن ما را کمبود آب مشخص خواهد کرد، تغییرات آب و هوایی، خشکسالی‌ها، طوفان‌ و سیل‌هایی را ایجاد می‌کند که کیفیت آب مصرفی را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد.، ما چالش‌های عمده‌ای را بواسطه کمبود آب خوا هیم داشت، مهاجرت‌ها و پناهندگان سیاسی در آینده بسیار زیاد خواهد شد. ما در سیاره‌ای پر از آب زندگی می‌کنیم و تا مادامیکه از آن حفاظت نکنیم،‌آینده بسیار بدتر از آنکه الان تصوری می‌کنیم خواهد بود”.

  1. ronin
    ۵ اسفند ۱۳۹۳

    ایران سرزمین فرصت ها و تهدید هاست…همین تهدید رو میشه با مدیریت درست منابع تبدیل به یه فرصت طلایی کرد

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: