سه‌شنبه 24 فوریه 15 | 01:56
دنیای موبایل و کامپیوتر

هزینه ساخت گران‌ترین گوشی‌های بازار

هزینه ساخت هر دستگاه آیفون ۶ حدودا ۲۳۰ دلار است که به قیمتی حدود ۶۵۰ دلار یعنی ۲۸۰ درصد بالاتر از قیمت ساخت به فروش می‌رود.


13930706000508_PhotoA

هزینه ساخت هر دستگاه آیفون ۶ حدودا ۲۳۰ دلار است که به قیمتی حدود ۶۵۰ دلار یعنی ۲۸۰ درصد بالاتر از قیمت ساخت به فروش می‌رود.

شرکت تحقیقاتی IEEE درباره هزینه ساخت چند نسل از گوشی‌های سامسونگ و اپل تحقیقی کرده و برآورد کرده که شرکت‌های سازنده مثلا برای برای یک آیفون 6 یا گلکسی S5 چقدر هزینه کرده و چقدر به مردم می‌فروشد.

بر این اساس آیفون 6 گران‌ترین دستگاهی است که اپل با هزینه 228 دلار می‌سازد. گران‌ترین دستگاه سری Galaxy S نیز Galaxy S5 با هزینه 215.44 دلار است.

 گران‌ترین قسمت‌های یک گوشی، پردازنده، صفحه نمایش و بخشی با عنوان دیگر قطعات الکتریکی و فلزی است و این رویه در سه یا چهار نسل گذشته از این گوشی‌ها تکرار شده است.

در این تحقیق به کاهش قیمت حافظه‌های دیجیتالی در سال‌های گذشته اشاره شده به‌گونه‌ای که در مدل‌های اولیه Galaxy S و آیفون، حافظه جزو عمده هزینه‌های گوشی بوده است ولی اکنون سهم زیادی از هزینه ساخت ندارد.

در این میان باتری با وجود آنکه اهمیت زیادی برای خریدار دارد ولی هزینه قابل‌توجهی برای سازنده ندارد و  شاید تنها پیشرفت باتری‌ها در سال‌های گذشته را بتوان در افزایش ظرفیت آن‌ها دانست.

آیفون 4 اولین آیفونی است که به دوربین جلو و فلاش LED مجهز شد. به همین خاطر هزینهٔ دوربین در این گوشی ناگهان به نزدیک دو برابر رسید.

طبق این آمار، ساخت هر دستگاه آیفون 6 حدوداً 230 دلار هزینه دارد. ولی اگر بخواهید آیفون 6 با حافظهٔ 16 گیگابایتی بخرید باید 649 دلار بپردازید. یعنی 280 درصد بالاتر از قیمت ساخت.

البته باید توجه کرد که 230 دلار فقط هزینه ساخت است؛ بدون احتساب هزینه‌هایی مثل تحقیق و توسعه برای ساخت مدل‌های جدید آیفون و برنامه‌نویسی سیستم‌عامل iOS و نرم‌افزارهای رایگان اپل.

برچسب‌ها: ، ، ، ،

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: