دوشنبه 23 فوریه 15 | 22:08
غلامی در رونمایی کتاب «مبانی علوم انسانی اسلامی»:

علوم انسانی اسلامی تحمیلی نیست

رئیس مؤسسه پژوهشی علوم انسانی اسلامی صدرا گفت: علوم انسانی اسلامی تحمیلی نیست بلکه در یک فضای کاملاً آزاد متولد شده و رشد می‌کند، ما هم به سمتی نرفتیم که بگوییم حرف، حرف خودمان است. به همین دلیل از نقد و مناظره استقبال می‌کنیم.


13931112000375_PhotoA

رئیس مؤسسه پژوهشی علوم انسانی اسلامی صدرا گفت: علوم انسانی اسلامی تحمیلی نیست بلکه در یک فضای کاملاً آزاد متولد شده و رشد می‌کند، ما هم به سمتی نرفتیم که بگوییم حرف، حرف خودمان است. به همین دلیل از نقد و مناظره استقبال می‌کنیم.

آیین رونمایی کتاب «مبانی علوم انسانی اسلامی» اثر حجت الاسلام احمدحسین شریفی پیش از ظهر امروز (دوشنبه 4 اسفند) با حضور مؤلف، حجت‌الاسلام رضا غلامی رئیس مؤسسه پژوهشی علوم انسانی اسلامی صدرا و عطاءالله رفیعی آتانی رئیس کنگره علوم انسانی اسلامی برگزار شد.

همچنین در این مراسم حجت‌الاسلام غلامی با اشاره به اینکه کتاب مورد نظر یک تبیین جامع، منسجم و محقق از ابر نظریه علوم انسانی اسلامی است، گفت: ما معتقدیم امروز علوم انسانی اسلامی یک ابرنظریه است که در همه رشته‌ها به کار می‌آید این کتاب نیز ابهامات و سوالات امروز علوم انسانی اسلامی را به کم‌گاهان یا افرادی که دچار سوءتفام شده‌اند می‌دهد البته با شناخت از مؤلف کتاب مطمئناً این اثر حرف آخر را نمی‌زند بلکه کار می‌تواند تکمیل شود.

وی در ادامه افزود: از سوی نویسنده کتاب از کسانی که تمایل به نقد اثر دارند دعوت می‌کنیم و جلسه نقد هم برگزار می‌کنیم، بنابراین ما در مناظرات حاضر هستیم اثبات کنیم که علوم انسانی سکولار ضعف دارد، ما البته باید

برای همه رشته‌های علوم انسانی این کار را انجام دهیم راجع به اقتصاد، جامعه شناسی، فقه و حقوق و … به جلسه نقد احتیاج داریم، اتفاقاً مرکز پژوهش‌های صدرا و دبیرخانه دائمی کنگره این آمادگی را دارد که در هر رشته‌ای چنین نمونه آثاری را منتشر کند.

حجت‌الاسلام غلامی یادآور شد: نکته بعد باید توجه کنیم علوم انسانی اسلامی تحمیلی نیست بلکه در یک فضای کاملاً آزاد متولد شده و رشد می‌کند در آن سال‌هایی هم که کنگره علوم انسانی تأسیس شده بود ما به سمت نرفتیم که بگوییم فقط حرف، حرف خودمان است. علوم انسانی اسلامی در یک فضای عالمانه آزاد رشد می‌کند، سال به سال به تعداد علاقه‌مندانش در دانشگاه‌ها افزوده شده و میزان تقاضا برای تأسیس کمیسیون‌های تخصصی توسط دانشگاه‌ها بالا رفته است.

وی در بخش پایانی صحبت‌های خود گفت: ما این اثر را خدمت رییس جمهور محترم اهدا کردیم برخی تصور کردند ما با این کار خواستیم جسارتی خدمت ایشان کنیم، خیر! ما احساس می‌کنیم آقای دکتر روحانی علاقه‌مند اصلاح علوم انسانی اسلامی هستند منتها قضاوت‌هایی که راجع به علوم انسانی دارند و در برخی نشست‌ها نیز مطرح کرده‌اند صحیح نیست، اگر ایشان بیشتر با این حوزه و کارهایی که دراین نیم قرن اخیر و مباحث در فعالیت‌ها ما آشنا بشوند قطعا کمک‌حال ما هم خواهند شد. تا به حال هیچ دولتی به ما کمک جدی نکرده است ولی مطمئنیم اگر رییس جمهور بیشتر کمک کنند و اجازه دهند صاحبنظران مختلف خدمتشان برسند و تبیین جدی در این حوزه داشته باشند و نقدهایشان را برطرف کنند، برخی مسائل روشن می‌شود.

وی همچنین گفت: بنابراین به هیچ وجه ما دنبال کار سیاسی نیستیم بلکه مشوقانه این اثر را خدمت رییس جمهور اهدا کردیم و امیدواریم ایشان هم آن را ملاحظه کنند.

در پایان این مراسم نیز آیین رونمایی از کتاب «مبانی علوم انسانی اسلامی» با حضور اساتید حاضر در نشست برگزار شد.

این کتاب در 624 صفحه با شمارگان 2000 نسخه به قیمت 190 هزار ریال توسط انتشارات آفتاب توسعه منتشر شده است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: