چهارشنبه 25 فوریه 15 | 15:49
رئیس سابق سازمان انرژی اتمی ایران:

تحریم راهبرد آمریکا در مقابل ایران

رئیس سابق سازمان انرژی اتمی ایران گفت: راهبرد آمریکا در موضوع هسته‌ای با ایران، تحریم بوده است و به هیچ عنوان هسته‌ای بودن ایران را قبول ندارد.


13910922000302_PhotoA

رئیس سابق سازمان انرژی اتمی ایران گفت: راهبرد آمریکا در موضوع هسته‌ای با ایران، تحریم بوده است و به هیچ عنوان هسته‌ای بودن ایران را قبول ندارد.

فریدون عباسی امروز در نشست خبری خود با اصحاب رسانه که به منظور برگزاری بیست و یکمین کنفرانس ملی هسته‌ای در دانشگاه اصفهان برگزار شده بود، اظهار کرد: غربی‌ها همواره در طول سال‌های متمادی با بهانه‌سازی‌های مختلف، حق ایران را در غنی‌سازی اورانیوم و انرژی هسته‌ای پایمال کرده‌اند.

وی با بیان اینکه مذاکره روی تعداد سانتریفیوژها و ماشین‌های هسته‌ای بهانه‌سازی و بازی است، عنوان کرد: غرب چیزی به عنوان هسته‌ای بودن را برای ایران قائل نبوده و نیست.

وی تصریح کرد: باید همه آگاه باشیم که هرگز خود را سپر بلای آمریکائیان نکنیم، باید بدانیم آمریکا به مذاکره با ایران نیاز دارد.

رئیس سابق سازمان انرژی اتمی ایران افزود: ادراک طرف مقابل از درون ما خیلی مهم است، ما باید ادراک صحیحی از داخل کشور به طرف غربی ارائه دهیم.

* تشدید تحریم‌ها از سوی غرب به واسطه درک ناصحیح از داخل است

عباسی گفت: همواره راهبرد نظام سلطه و در رأس آن آمریکا در برابر ایران تحریم‌محور است، چون آنها این محور را دارند نباید ساده‌انگارانه به موضوع نگاه کنیم، دفاع از حقوق و منافع ملی فرصت است و تهدید نیست.

وی اذعان کرد: تشدید تحریم‌ها توسط طرف مذاکره‌کننده‌های غربی به واسطه درک ناصحیحی از شرایط درون ایران و مردم ایران است، پذیرش شمشیر بالای سر در مذاکرات و عقب‌نشینی خطرناک است.

وی عنوان کرد: اگر در داخل وحدت کنیم و بین نخبگان اجماع مناسبی در زمینه راهبردی به وجود آید، باعث می‌شود افکار عمومی را قانع کنیم و دیگر نیازی به رفراندم نیست، عدم پایبندی و نقض کردن تعهدات توسط طرف مقابل را باید آشکار کنیم.

عباسی ابراز کرد: در رابطه با حق غنی‌سازی و تعداد سانتریفیوژها، طرف غربی بارها اعلام کرده است که موافق با انجام فعالیت‌های غنی‌سازی ایران نیستند و حتی اگر برگردیم به مواضع غربی‌ها، آنها ذکر می‌کنند انرژی هسته‌ای نیاز ندارند چون دارای منابع گازی‌اند.

وی در پاسخ به این سؤال که شما انتقادهایی نسبت به برخی از فرافکنی‌ها یا انتقادهای رسانه‌ای داشته‌اید، خاطرنشان کرد: متأسفانه پیرامون آگاه‌سازی درباره فایده انرژی هسته‌ای در ایران و دستاوردهای حاصل از آن چه از سوی انجمن‌های هسته‌ای و چه از سوی دولت، بسیار کم کار شده، باید انجمن‌ها و ان‌جی‌اوها با حمایت از دولت بیشتر به تبیین این دستاوردها بپردازد.

وی یادآور شد: انرژی هسته‌ای دو فایده مهم دارد یکی استفاده از برق حاصله، و دوم در امر پرتوپزشکی است که برای رسیدن به این دو دستاورد نیاز به غنی‌سازی است، به طور مثال در تشخیص و درمان در امر پزشکی، نیاز به ایزوتوپ‌های خاص داریم که با رآکتورهای هسته‌ای حاصل می‌شود و برای داشتن این رآکتورها، نیاز به حداقل غنی‌سازی 20 درصد است.

عباسی در ادامه ضمن ابراز گله‌مندی نسبت به برخی از سخنان رئیس فعلی سازمان انرژی اتمی گفت: ما در کشور قصد خاصی برای تولید پلوتونیم به صورت مجزا نداشتیم و نداریم، در تمام رآکتورهای هسته‌ای نیاز به این مواد داریم، به طور مثال؛ در رآکتور بوشهر و اراک پلوتونیم تولید می‌شود، اما نباید به نحوی در رسانه‌ها بیان کنیم که گویا قصد ما فقط تولید پلوتونیوم است.

رئیس سابق سازمان انرژی اتمی ایران گفت: در پاسخ به این سؤال که چرا اسم تفاهم‌نامه بسته‌شده در ژنو از سوی دولت برنامه اقدام مشترک نامگذاری می‌شود، ولی از سوی دیگر توافق‌نامه ژنو گزارش شده، گفت: تفاوت اسمی در این تفاهم‌نامه به نوعی تاکتیکی از سوی دولت برای فرار از مصوبات مجلس است، چرا که طبق قانون، هر مصوبه و توافقنامه بین‌المللی باید مورد تأیید نمایندگان مجلس باشد.

وی بیان کرد: هرگونه تحریم، تعلیق و محدودیت در پیشرفت فناوری کشور بسیار تأثیرگذار است، ما با وجود متخصصان آزاداندیش در دنیا عرصه‌های تحریم را می‌توانیم دور زده و برای خود هموار سازیم، ولی در بخش تعلیق و پذیرش محدودیت‌هایی که با اراده و خاص خود است و یا حتی قبول نظارت‌هایی بیش از حد استاندارد، ضربه‌ای جبران‌ناپذیر به خود و فناوری کشور وارد می‌کنیم.

عباسی در توضیح و تشریح نگرانی غرب از دستاوردهای هسته‌ای و ابراز مکرر نگرانی از سوی نمایندگان گروه 1+5 نسبت به ایران گفت: نگرانی غرب از پیروزی انقلاب اسلامی و تغییر رفتاری حاکمیت ایران نسبت به آمریکائیان است.

وی ادامه داد: حاکمیت ایران از یک دوست خوب (رژیم گذشته) به یک دشمن قدر در مقابل آمریکا و نظام سلطه تبدیل شد و این امر باعث وجود نگرانی‌های غرب می‌شود.

رئیس سابق سازمان انرژی اتمی ایران با اشاره به برخی از آشوب‌های قومی و مسائل مذهبی در ابتدای انقلاب اسلامی، همچنین کودتاهای نظامی، فرهنگی و رسانه‌ای علیه ایران در طول سال‌های گذشته توسط نظام سلطه ابراز کرد. هدف غرب از ترور دانشمندان هسته‌ای متوقف کردن چرخه هسته‌ای نبود، بلکه غرب به دنبال مرعوب کردن جامعه علمی ایران در زمینه هسته‌ای بود.

وی در پایان افزود: به دلیل آشنایی و پیوند عمیق جامعه ایرانی با فرهنگ شهادت، توطئه‌های دشمنان در زمینه ترور دانشمندان هسته‌ای جواب معکوس داد و ریشه درخت علم هسته‌ای را در ایران بیش از پیش مستحکم کرد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.