یکشنبه 14 نوامبر 10 | 00:21

فضای مساجد باید به طور مساوی بین زنان و مردان تقسیم شود

رئیس ستاد اقامه نماز کشور خواستار رعایت مساوات در اختصاص محل اقامه نماز برای بانوان و آقایان در مساجد شد.


حجت الاسلام والمسلمین محسن قرائتی در مرحله چهارم اولین دوره فرهنگی آموزشی ائمه جماعات مساجد کشور که در مجتمع فرهنگی یاوران مهدی(عج) قم برگزار شد در سخنانی با بیان اینکه امروز در مساجد برای نماز خواندن نسبت به زن و مرد تبعیض اعمال می‌شود افزود: در برخی از مساجد جمعیت زنان بیش‌تر از مردان است اما فضا و امکانات آنها کمتر است که ائمه جماعات باید در این زمینه توجه داشته باشند تا قسمت زنانه و مردانه در مساجد به طور مساوی تقسیم شود.

وی در ادامه افزود: ائمه جماعات باید سخنرانی‌های کوتاهی داشته باشند و بین دو نماز نیز از بیان سخنرانی پرهیز کنند.

قرائتی به وجود مسائل بسیار در توضیح المسائل اشاره کرد و گفت: همه این مسائل مورد نیاز جامعه نمی‌باشد و ائمه جماعات باید تعدادی از این مسائل که برای مردم ضروری است را نتخاب و بازگو کنند.

رئیس ستاد اقامه نماز کشور ابراز داشت: امروز در کشور دچار کمبود مفسر قرآن هستیم و از طرفی هم دنیا تشنه روحانیونی است که مسلط به قرآن و نهج البلاغه باشند که روحانیون باید در این زمینه‌ها اهتمام ویژه‌ای داشته باشند.

دانشجویان تشنه معارف قرآن هستند
این مفسر قران در ادامه با بیان اینکه روحانیون و ائمه جماعات باید یک دوره تفسیر قرآن و همچنین نهج البلاغه را مباحثه کنند اظهار داشت: قرآن نور است و روحانیت باید همواره این نور را با خود داشته باشد، در غیر این صورت نمی‌تواند به رسالت واقعی خود عمل کند.

وی با بیان اینکه امروز دانشگاه‌ها از تحلیل‌های سیاسی وتاریخی خسته شده‌اند افزود: دانشگاه‌ها و دانشجویان کشور تشنه معارف قرآن هستند و جوانان در هیچ برهه‌ای به اندازه امروز تشنه روحانیت نبوده‌اند.

حجت الاسلام قرائتی در ادامه سخنان خود با تأکید بر اینکه روحانیون نباید در سخنرانی‌های خود به خواب و رؤیا استناد کنند، افزود: باید قرآن و معارف آن را که وحی است برای مردم گفت و از عنوان کردن خواب‌ها در سخنرانی‌ها پرهیز کرد.

وی با بیان اینکه قصه‌های فراوانی در قرآن وجود دارد عنوان کرد: 268 قصه در قرآن آمده است، که ائمه جماعات باید در مساجد و در موعظه‌هایشان از این قصه‌ها بهره‌گیرند و آنها را برای مردم بازگو کنند.

رئیس ستاد اقامه نماز کشور با بیان اینکه در کشور دو هزار قاری وجود دارد افزود: ائمه جماعات باید تجوید حمد و سوره خود را با آنها هماهنگ کنند که البته این کار در گذشته توسط بزرگان و علما نیز انجام می‌شد و آنها این عمل را برای خود عیب نمی‌دانستند.

حجت الاسلام قرائتی، فهم اسلام و حدیث را مهم برشمرد گفت: روحانیون نباید در سخنرانی‌ها مطالبی که موجب وحشت مردم می‌شود را عنوان کنند و از بیان ثواب‌های فراوانی که در خصوص یک موضوع وارد شده است پرهیز کنند.

وی افزود: روحانیت نباید خود را برتر از دیگران ببیند و باید دقت کند تا در مسائل سیاسی فرو نرود.

قرائتی خاطرنشان کرد: باید با مردم و بویژه جوانان رابطه چهره به چهره و نزدیکی برقرار کرد که این امر موضوع بسیار مهم و تأثیرگذاری برای جذب جوانان به مساجد است.

روحانیت نباید از مردم فاصله بگیرند
رئیس ستاد اقامه نمازکشور بر مردمی بودن روحانیت تأکید کرد و ابراز داشت: روحانیت نباید از مردم فاصله بگیرند و رمز موفقیت روحانیت این است که از مردم، در مردم و با مردم باشد و این سه ویژگی نیز از مفاهیم قرآن بدست آمده است.

قرائتی تصریح کرد: امروز روحانیت باید به گونه‌ای از بعد علمی غنی باشد که یک استاد دانشگاه و یا دبیران کتاب‌های دینی احساس کنند که روحانیت از آنها جلوتر است.

وی به وجود آیات و روایات فراوانی در زمینه مسجد اشاره کرد و گفت: ائمه جماعات مطالبی که در قرآن و در خصوص مسجد وجود دارد را باید استخراج کنند و نیز روایات زیادی نیز در موضوع مسجد وجود دارد که ضرورت دارد ائمه جماعات از این مطالب آگاهی داشته باشند.

رئیس ستاد اقامه نماز کشور خاطرنشان کرد: باید ائمه جماعات و روحانیون به جایی برسند که وقتی هر سئوالی از آنها می‌شود بتواند از قرآن پاسخ دهند.

برچسب‌ها: ، ،

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.