چهارشنبه 04 مارس 15 | 18:27
رهبر ارامنه حوزه سیلیسی لبنان:

اسلام و مسیحیت هر دو به‌دنبال صلح هستند

رهبر ارامنه حوزه سیلیسی لبنان گفت: امروز به وضوح می‌بینیم که صلحی در خاورمیانه وجود ندارد چراکه عدالت در مورد فلسطین رعایت نشده است و برای ایجاد صلح واقعی در خاورمیانه حتما باید با عدالت در مورد مردم فلسطین برخورد شود.


88-219

رهبر ارامنه حوزه سیلیسی لبنان گفت: امروز به وضوح می‌بینیم که صلحی در خاورمیانه وجود ندارد چراکه عدالت در مورد فلسطین رعایت نشده است و برای ایجاد صلح واقعی در خاورمیانه حتما باید با عدالت در مورد مردم فلسطین برخورد شود.

ششمین دور گفت‌وگوی دینی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با کلیسای ارمنی حوزه سیلیسی لبنان تحت عنوان ‌«همکاری مسلمانان و مسیحیان برای ایجاد صلح عادلانه در منطقه» با شرکت هیئتی از جمهوری اسلامی ایران به ریاست دکتر ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، شخصیت های دینی ارامنه لبنان، هیئتی از ارامنه کشورمان به همراه اسقف اعظم سیبوه سرکیسیان، «خلیفه کل ارامنه تهران و شمال ایران» و محمد فتحعلی سفیر ایران در لبنان، امروز 12 اسفندماه در محل کلیسای ارامنه سیلیسی لبنان برگزار شد.

در مراسم افتتاحیه این دور از گفت‌وگوها که با سخنان آرام کشیشیان اول رهبر ارامنه حوزه سیلیسی آغاز شد، به تلاش درجهت برقراری صلح پایدار در خاورمیانه به عنوان دستور کار این اجلاس تأکید شد.

در ادامه رهبر ارامنه حوزه سیلیسی اظهار کرد: اسلام و مسیحیت هر دو به‌ عنوان ادیان الهی دارای ریشه‌های مشترک و متعدد معنوی بوده و همواره باید حفظ این ریشه‌های مشترک از اولویت‌های اصلی ما باشد.

او با اشاره به اینکه در طول تاریخ همکاری‌های خوبی بین پیروان اسلام و مسیحیت برقرار بوده است، گفت: اگر چه ممکن است در حوزه عقیدتی‌ اختلافاتی با هم داشته باشیم، اما همواره باید روی مشترکات تاکید داشته باشیم.

آرام کشیشیان اول، موضوع بعدی مورد نیاز پیروان ادیان الهی را صلح اعلام کرد و افزود: زمانی که از صلح صحبت می‌کنیم باید از عدالت را هم مطرح کنیم، چرا که صلح بدون عدالت امکان‌پذیر نیست.

او عدالت و صلح را از برکات الهی خواند و گفت: طبق نص صریح انجیل و قرآن این نعمات به عنوان برکات الهی به انسان محسوب شده و انسان‌ها حق ندارند در ازای این نعمت از خشونت استفاده کنند، چرا که تجاوز و خشونت نسبت به صلح و عدالت قطعاً گناه است.

رهبر ارامنه حوزه سیلیسی لبنان ادامه داد: امروزه اگر صلح نباشد عدالتی هم وجود ندارد، به وضوح مشاهده می‌شود صلحی در خاورمیانه وجود ندارد، چرا که عدالت در مورد فلسطین رعایت نشده و برای ایجاد صلحی واقعی در خاورمیانه حتما باید با عدالت در مورد مردم فلسطین برخورد گردد.

او با انتقاد از افراط گرایی گفت: امروز ما شاهد هستیم جوامع انسانی با خشونت و افراطی‌گری روبرو شده و اسلام و مسیحیت خشونت را به طور مشترک مردود شمرده و هر دو به‌دنبال صلح هستند.

آرام کشیشیان اول افزود: هیچ گونه افراطی‌گری را نمی‌پذیریم و تمام عواملی که ادامه حیات هر دو دین را به خطر بیاندازند را محکوم می‌کنیم، چرا که اسلام و مسیحیت برای ادامه حیات خود مجبور به رد خشونت هستند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: