پنج شنبه ۱۴ اسفند ۹۳ | ۲۱:۱۵
معاون وزیر راه و شهرسازی مطرح کرد

2 اصل اساسی معماری سنتی و اصیل ایرانی

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: هر چند امروز گرفتار بلندمرتبه سازی شده‌ایم اما بهتر است فراموش نکنیم در معماری سنتی و اصیل ایرانی دو اصل اساسی ‘احترام به طبیعت’ و ‘حداقل مصرف انرژی’ وجود داشت که خود مبنا و الگویی برای معماری و شهرسازی در سراسر دنیا شده بود.


13920628000115_PhotoA

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: هر چند امروز گرفتار بلندمرتبه سازی شده‌ایم اما بهتر است فراموش نکنیم در معماری سنتی و اصیل ایرانی دو اصل اساسی احترام به طبیعت و حداقل مصرف انرژی وجود داشت که خود مبنا و الگویی برای معماری و شهرسازی در سراسر دنیا شده بود.

پیروز حناچی در همایش علمی تبیین نقش و جایگاه مهندسان معمار و شهرسازی در توسعه همه جانبه افزود: هر چند زمانی این دو برند اختصاص معماری ایران بود، اما امروزه کمتر به آن توجه می کنیم.

وی با بیان اینکه بی توجهی به پیشینه فرهنگی و تاریخی، هویت معماری شهری ایران را در معرض خطر جدی قرار داده است، گفت: ریشه این مشکلات به ضوابط و طرح های تصویب شده باز می گردد.

حناچی افزود: به ندرت می توان طرحی را دید که مبتنی بر رنگ و بوی معماری ایرانی اسلامی باشد.

دبیر شورای عالی معماری و شهرسازی ایران در بخش دیگری گفت: ضرورت دارد وضعیت ناپایدار انباشت نیروی انسانی و هزینه های جاری در نظام مدیریت شهری را کنترل کنیم و به حداقل برسانیم و این منوط به تحول در مدیریت معماری شهرسازی کشور است.

وی افزود: همچنین توجه به اصالت و ارزش های نهفته در معماری اصیل ایرانی که متاسفانه این روزها کمتر به آن توجه می شود، ما را در ایجاد یک طرح نو و ماندگار هدایت می کند.

  1. گمنام
    ۱۵ اسفند ۱۳۹۳

    کاش فکری کنند به حال و روز معماری امروز !
    واقعاً اضطراب به الآن ما می دهد و رسوخ فرهنگی به حال و آینده ی ما

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: