یکشنبه 14 نوامبر 10 | 14:37

واكنش مداحان به بيانيه رييس مركز رسيدگي به امور مساجد كشور

مسوولان مركز رسيدگي به امور مساجد به جاي صدور بخشنامه در مورد عزاداري امام حسين(ع) بهتر است به قضاوت درباره عملكرد خود و امامان جماعت مساجد در فتنه پس از انتخابات سال گذشته بپردازند.


تریبون مستضعفین – واكنش مداحان به بيانيه رييس مركز رسيدگي به امور مساجد كشور
حاج حسين سازور : امام حسين ( ع ) بخشنامه پذير نيست
حاج سعيد حداديان : كاري مي كنند كه براي عزاداري به زير زمين ها برويم

با نزديك شدن به ماه محرم و ايام سوگواري سالار شهيدان حسين ابن علي ( ع ) رئيس مركز رسيدگي به امور مساجد كشور روز گذشته از ابلاغ بخشنامه اي خبر داد كه بر اساس آن هرگونه قمه‌زني و برهنگي در مساجد و استفاده از مداحاني كه با شيوه نامتعارف و بدون منبع ذكر مصيبت مي‌كنند، ممنوع است.
انتشار و ابلاغ اين بخش نامه واكنش هايي را هم از سوي جامعه مداحان كشور در برداشت و نسبت به آن موضع گيري هايي داشتند.
در همين رابطه حاج حسين سازور از مداحان اهل بيت(ع) از صدور بخشنامه رئيس مركزرسيدگي به امور مساجد كشور بشدت انتقاد كرد و گفت: امام حسين(ع) بخشنامه‌پذير نيست و در طول تاريخ شيعه همواره مردم براي امامشان بخوبي سوگواري كرده‌اند.

سازور گفت: مسوولان مركز رسيدگي به امور مساجد به جاي صدور بخشنامه در مورد عزاداري امام حسين(ع) بهتر است به قضاوت درباره عملكرد خود و امامان جماعت مساجد در فتنه پس از انتخابات سال گذشته بپردازند.
به عقيده او ، مساجد به جاي آن‌كه قوي‌ترين نقش را در مبارزه با فتنه ايفا كنند، ضعيف‌ترين عملكرد را داشتند.
سازور تصريح كرد: اگر مداحان و بچه‌هاي هياتي نبودند مشخص نبود امروز سرنوشت انقلاب با آن هجمه دشمن در فتنه اخير به كجا مي‌انجاميد.
اين مداح سرشناس تهران همچنين از رئيس مركز رسيدگي به امور مساجد خواست در همه ابعاد به وضعيت مساجد توجه داشته باشد.
او در اين زمينه وضعيت اداره مساجد را آشفته خواند و گفت: امروز بسياري از مساجد به حالت نيمه تعطيل درآمده‌اند به‌گونه‌اي كه نماز صبح در آن اقامه نمي‌شود و براي نماز ظهر و مغرب هم تنها براي زمان كوتاهي در مساجد باز مي شود.
سازور افزود: آقاي ابراهيمي اگر خيلي دلش براي دين و اسلام مي سوزد بهتر به جاي صادر كردن بخشنامه به سرويس‌هاي بهداشتي اكثر مساجد يك سري بزند كه حتا خود ائمه جماعت هم در آنجا رغبت به وضو گرفتن نمي كنند.

اما سعيدحداديان يكي از سرشناس ترين مداحان كشور هم اين بخش نامه را بيشتر بخش نامه اي سياسي دانست تا مذهبي و گفت : هر وقت جناح راست حاكم مي شود اولين كاري كه مي كند كنايه زدن به مداحان است وگرنه لخت شدن و نشدن در هيئات و عزاداري ها پيش از هر چيزي يك مساله شرعي است و نبايد آن را حكومتي اش كرد.
او تاكيد كرد : توي سر زدن يا نزدن و علامت بردن يا نبردن براي اباعبدالله اينها فرعي است اصل روشن نگه داشتن راه و چراغ خيمه امام حسين ( ع ) است .
او ادامه داد : كسي با لخت و برهنه سينه زدن چند عاشق اباعبدالله در هيئت ها به شهوت نمي افتد اگر اين گونه باشد كه اول بايد رفت و تمام حمام ها و سونا و استخرها را تعطيل كرد و حتا كُشتي گرفتن و تشك كشتي هم بايد حرام اعلام شود.

اين مداح اهل بيت در پاسخ به اين پرسش كه در بخشنامه آمده است ورود مداحان بدسابقه و استفاده از آنها ممنوع است گفت : من معناي اين عبارت را نمي دانم مداح بد سابقه يعني چي آيا يعني مداحي كه فعل حرام انجام داده است يا معصيتي كرده است ؟!!
او همچنين گفت : الان مداح ها اصلا به مسجد نمي روند چون هرچي بخوانند در مسجد نمي شود سينه زد و مداحان به حسينه ها و هيئات كوچ كرده اند.
او با تاكيد بر نقش مداحان در شكست تيم هاشمي رفسنجاني در انتخابات و پيروزي احمدي نژاد گفت : اگر اين روند ادامه پيدا كند ما بايد برويم و در زيرزمين هاي ورامين عزاداري كنيم.

 1. حسن
  14 نوامبر 2010

  اشتباه کردن آقای حدادیان که اینقدر تند موضع گرفتند و شما هم اشتباه کردی که به این مسئله دامن زدی و منتشرش کردی.
  1: هرگونه قمه‌زنی و برهنگی در مساجد و استفاده از مداحانی که با شیوه نامتعارف و بدون منبع ذکر مصیبت می‌کنند، ممنوع است.

  قمه زنی که تکلیفش مشخص است: اولا فرش مسجد و کف مسجد را نجس می کند و حکم نجاست در مسجد را هم که می دانید.
  دوم مراجع وخود رهبری نظر صریح خود را نسبت به این عمل گفته اند.

  مداح بد نام کم نداریم که در هیئتهایشان فحش می دهند یا برای نمونه اون بابایی که زمانی مه رهبری دم از وحدت کمک به مردم فلسطین و غزه می زد می گفت چرا کمک می کنید اونا ناصبی اند اشتباه کمک کردن و …
  نمونه مداح بدنام کم نداریم برای ذکر کردن.

  مداحانی که با شیوه نامتعارف و بدون منبع ذکر مصیبت می‌کنند
  طرف برای اینکه گریه مردم را در آورد چنان اهل بیت را به ذلت و خواری می کشد که نگو. حالا شما حاج منصور ارضی یا سعید حدادیان یا حاج آقا سازور را نبینید که خوب و حساب شه و با سند می خوانند ، طرف هرچی چرت و پرت سرهم می کنه. بد گفته اگر روضه عجیبی خوند حتما باید امنای مسجد پیگیری کنند که به کدام سند اینها را خوانده(جلوتر در آن متن گفته شده)

  در مورد لخت شدن هم مراجع و رهبری پیشتر اما و اگرهایش را گفته اند. و در بعضی از موارد انجام ندادن این عمل را خواسته اند.

  2: الان مداح ها اصلا به مسجد نمی روند چون هرچی بخوانند در مسجد نمی شود سینه زد
  این را حاج سعید از کجا گفته؟
  یعنی چی در مسجد نمی شه سینه زنی کرد؟
  مداحا به مسجد نمی روند یعنی چی؟
  حرف عجیب غریبی گفته شده.

  3: راستی کی گفته امور مساجد یک تشکل حکومتی است؟ بعد مگر حکومت ما اسلامی و زمینه ساز حکومت امام زمان نیست. شاید منظورش دولتی بوده اشتباهی گفته حکومتی.

  4:مسجد سنگر است. تقسیم بندی به نام بچه مسجدی و بچه هیئتی نداریم. اولویت و محور مساجد هستند. مساجد هم اکثر اهالی محل ها اداره می کنند من ندیدم از جایی منصوب شوند.
  بعضی جاها که مسجد از هئیت جدا شده و دودسته گی شده اشتباه بوده و درخالی شدن مساجد دخیل بوده.
  الان بعضی هیئت های جدا از مساجد را من می بینم که اتفاق های عجیب و غریبی روی میدهد.

  ما باید برویم و در زیرزمین های ورامین عزاداری کنیم یعنی چی؟ کاملا مشخص است این سخنان از روی عصبانیت بوده.

  نحوه نگارش بیانیه امور مساجد مثل نحوه سخن گفتن این عزیزان جالب و خوب نبود.
  این سبک سخن گفتن تقوا و سعه صدر طرف را زیر سوال می برد.
  امور مساجد هم الکی قمپز آمده و نامه ارسالی برای مساجد را رسانه ای کرده.

 2. يا حسين(ع)
  15 نوامبر 2010

  چراغي را كه ايزد برفروزد
  هر آنكس پف كند ريشش بسوزد

 3. سوسن
  15 نوامبر 2010

  مداحی امام حسین بهانه است …

  وقتی به مداحی ها گوش میکنی میبینی جدیدترین آهنگ های روز را کرده اند آهنگ مداحی و رویش شعر گذاشته اند … از آهنگهای گوگوش گرفته تا اندی الان شده آهنگ های مداحی ما منتها رویش شعر امام حسینی گذاشتنه اند …. خجالت بکشید

 4. مهدی
  17 نوامبر 2010

  دوستان عزیز سلام
  بنده حقیر سرآپا تقصیر فکر میکنم با متهم کردن یکدیگر و گرو کشی و به رخ کشیدن نقاط ضعف نمیتوان تصمیم و حرکتی وافعی در جهت اصلاح امور انجام داد.
  مسلما” هم در امور جاری مساجد و گردانندگان آن مشکل وجود دارد هم در امور مربوط به هیاتهای مذهبی.
  نکته اینجاست که کجا و چگونه میشود بزرگان این دو قوم را در کنار هم جمع کرد و در فضایی سالم بدور از آلایشات سیاسی و غیره فقط و فقط در مسیر تعالی و تصحیح اشتباهات و همکاری و هم افزایی تصمیماتی را گرفت و اجرا کرد.
  این خیلی جالب نیست و شاید هم مصیبتی است که سی و خورده ای سال از انقلاب میگذرد هنوز معلوم نیست این گونه امور کجا باید سامان دهی بشود یا تصمیم گیر کیست چون هیچ کس دیگری را قبول ندارد و هر کدام صاحب رساله و سبکی جداگانه اند.

 5. مجيد
  18 نوامبر 2010

  سلام/آخر ما نفهميديم متولي امر مداحي در اين مملكت كدام … است. كه يا مداحان هميشه معترضند و گاهي صنف روحاني!!!
  جالب اينجاست كه هميشه درگيري وجود دارد و هيچ مقام مسئولي پاسخگو نيست. در نتيجه : قداستهاي فرهنگ روضه و خصابه و … بد جوري در متن مردم زير سوال رفته. از مسئولين و متوليان اساسي اين موضوع مهم عاجزانه استمداد ميطلبيم كه اين مشكل را براي هميشه حل كنند وگر نه همه ميكروفن به دستها هم مرجع تقليد ميشوند و هم … . الاسلام

 6. سيد عبدالله
  18 نوامبر 2010

  سلام بابا آخر ما نفهميديم بالاخره روضه بريم يا نريم – سينه بزنيم يا نزنيم – گريه بكنيم يا نكنيم – مسجد يا حسينيه بريم يا نريم. بابا يكي تو اين حكومت نيست تا تكليف روشن كنه.

 7. يك نوكر امام حسين (ع)
  18 نوامبر 2010

  متاسفانه اينقدر اين دستگاه بي بند و بار شده كه ديشب (چهارشنبه 26/8/89) ساعت 23:30 يكس از مداحان شوريست (مداح : هيئت بين الحرمين تهران ) آقاي ج.م، نسبت حرامزادگي به رئيس امور مساجد ( حجت الاسلام ابراهيمي ) داده آنهم وسط گرماگرم سينه زني و در جمع 1000 نفري مردم. جالب اينكه مردم فقط كف و سوت نزدند.!!!!!!!
  پس چرا مسئولين اينقدر خاموش نشستند!!!!
  چرا علما بي تفاوت شده اند.!!!!!
  پس متوليان امر مداحي و … چه كساني هستند!!!؟؟؟

 8. ع ش ق
  20 نوامبر 2010

  آخه شما که تا حالا قمه زنی ندیده اید نمیخواد نظر بدید. قمه زنها احکام شرع را خیلی بهتر از شما سرشون میشه و هیچ وقت تو مسجد قمه نمیزنند.تازه اگه الان مسجدی هم مونده به برکت همین عزاداری ها،لطم ها و قمه زنی ها بوده .شما خواسته یا ناخواسته آب به آسیاب وهابی ها میریزید.

  • رهگذر
   25 نوامبر 2012

   اخوی زیادی تند میری! مراجع همه این رو تحریم کردند. شما پیرو کی هستی؟! از کی می خوای اجر بگیری؟!
   قمه زنی نه نفعی داری نه زیبایی و نه اصلا عزاداری محسوب می شه. بیشتر شبیه معرکه یوگی ها و مرتاض ها و صوفی ها ست. نه عزاداری ابا عبدالله الحسین (علیه السلام)!!!

 9. محب
  21 نوامبر 2010

  دوستان چرا باید در مسائل شرعی خودمان فتوا بدهیم چرا باید کسی بگوید به نظر من درست است کس دیگری بگوید نه این کار حرام است.دین صاحب دارد صاحب آن هم امام عصر علیه السلام است و در غیبت ایشان فقهای عادل هستند که با در نظر گرفتن تمام آیات،روایات و تطبیق آنها با وضعیت کنونی جامعه فتوا بدهند.تا آنجا که من تحقیق کردم مراجع با برهنه شدن برای سینه زنی حتی در مسجد مخالف نیستند.مسئولین فتوای مراجع را بیاورند تا همه قبول کنند(اما کدام فتوا؟!!!!).به یاد صحبت های آیت الله وحید خراسانی درمورد عزاداری افتادم جایی که میفرماید وای بر آن کسانی که در این شعائر خدشه کنند.و صحبت آیت الله سید صادق شیرازی که فرمودند:گریه بر سید الشهدا آتش های دوزخ را خاموش میکند از طرفی کوچکترین کلمه که شعائر حسینی را سست کند دنیا و آخرت انسان را می سوزاند. از مسؤولين هم می خواهيم بار دیگر فتوای مراجع را در این خصوص جمع نماید و در اين سایت قرار دهد تا دوستان بیش از این فتوا ندهند.راستی مراسم امسال با سینه زنی عزاداران همراه با کت و شلوار انجام می شود؟!!!

 10. ولایت (مرجع مداحی های کربلایی جواد مقدم)
  27 نوامبر 2010

  این کسی که خودشونو نوکر امام حسین معرفی کردند فقط براشون متاسفم و میگم الهی نتیجه این حرفتونو زود ببینید که اینجوری به مداح با اخلاصی چون آقای مقدم تهمت میزنید در حالیکه خودم تو هیاتش بودم و هرگز همچین حرفی نزد.
  و در نهایت از سخنان درست و به جای دوست عزیز و نوکر واقعی اباعبدالله (محب) تشکر و قدر دانی میکنم.

 11. افشین
  8 ژانویه 2012

  اقای حاج سعید اقا خیلی دوست دارم یه سری به لینک زیر بزنید تا مداح بد سابقه براتون ملموس بشه.وقتی هیئت امام حسین رو با مراسمات اروپایی هم شکل می کنن، وقتی هرچی بهشون میگی اقا کارتون درست نیست میگن شما نمیهمید، دوست دارم یه روز بری قاطی سینه زنای مراسم اقای هلالی و مقدم ببینی که بیشتر رقص می کنن تا سینه زنی

  http://zakerin.ir/10639.html

  http://zakerin.ir/ItemList-1363.html

 12. H
  8 اکتبر 2012

  مداحان نیز به فکرحفظ موقعیت ونفوذپذیری خوددراغشارجامعه هستند وازاینکه حضوروتاثیرگذاریشان درجامعه کمرنگ شور هراس دارندتا جایی که سنگ کسانی راکه قدرت سیاسی واقتصادی رادردست دارندبه سینه می زنند.
  بهتراست به جای فروبردن این مردم به خواب خوش دین مجعول وخرافه پرست بردن ، ایشان رابااصول اساسی مکتب بزرگ اسلام که همانا روش صحیح زندگی وبندگی خدای متعال است ، آشناکرد. آن وقت خواهیم فهمید که بسیاری ازدستورات قرآن زیرپاگذاشته شده است واز اسلام مجعول فقط ذکرمصیبت وگریه کردن بیجا که هیچ نفعی درحل مشکلات جامعه مسلمانان ندارد اشاعه می شود.
  بی گمان اگرقرار باشد ایمه اطهارازپیروان خود،بازخواستی کنندوعیارشفاعت سنجی داشته باشند به جای سوال در موردمقدارقطرات اشک و سینه زدن وقمه زدن و لخت شدن های بی مورد، ازایشان درمورد تلاششان برای پیشرفت مسلمین وبه اهتزاز درآمدن با عزت پرچم پاک اسلام دردنیا، سوال خواهدشد.
  زمان آن است که به جای گریه برمظلومیت 1400 ساله اسلام ، به راهکارهای قدرتمندی عدالت گستر حقیقی اندیشید. به امید آنکه ازمردم درباره فعالیتشان وتامل درونی طی محرم تامحرم هرسال دراین راستا پشت بلندگوها بازخواست شود.
  مومن ازانجام کاربیهوده بایدبپرهیزدوانتقال علامت ازکارهای بیهوده هرچندسمبلیک می باشد .
  همگان براین نکته متفق القول هستند که اگرمجالس عزاداری محل حضورصاحب پراحترام آن می باشدوبرای ایشان ارج واحترامی بایسته وشایسته می باشد، همانا پرهیز ازحرکات خلاف شئون ، آراستگی به تمام معنا ورفتار بااحترام از مبادی احترام می باشدهرچند به بهانه عزاداری سمبولیک .

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.