چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹
یکشنبه ۱۷ اسفند ۹۳ | ۱۱:۵۰
حاشیه‌هایی از یک رویداد فرهنگی

مدالهایی که نخبگان علمی به رهبر انقلاب اهدا کردند

او از برگزاری هیئات، اردوهای مختلف، کلاسهای گوناگون علمی و فرهنگی و تولیدات و افتخارات مجموعه حرف می‌زند و من فکر می‌کنم یک مجموعه غیر دولتی که بارش را تعدادی دانشجو و دانش آموز به دوش می‌کشند چطور توانسته است اینهمه کار را با هم انجام دهد؟


او از برگزاری هیئات، اردوهای مختلف، کلاسهای گوناگون علمی و فرهنگی و تولیدات و افتخارات مجموعه حرف می‌زند و من فکر می‌کنم یک مجموعه غیر دولتی که بارش را تعدادی دانشجو و دانش آموز به دوش می‌کشند چطور توانسته است اینهمه کار را با هم انجام دهد؟

همایش سالیانه کانون دانش پژوهان نخبه صبح جمعه در فرهنگسرای بهمن برگزار شد. در این مراسم اعضای این مجموعه علمی فرهنگی ۲۲ مدال المپیادهای علمی کشوری و جهانی خود را به رهبر معظم انقلاب اهدا کردند. سردار جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با حضور در این برنامه، این مدالها را به نیابت از رهبر انقلاب دریافت کرد.

ساعت نزدیک ۹ صبح است که وارد فرهنگسرای بهمن می‌شوم. از همان جلوی در تعدادی جوان خوش تیپ ایستاده‌اند و میهمانان را راهنمایی می‌کنند. کمی جلوتر داربستهایی زده شده و نمایشگاهی برپاست. غرفه اول پر است از عکسهایی که فعالیتهای مختلف کانون دانش پژوهان نخبه را نشان می‌دهد.

کانونی که چهار شعبه در مناطق ۱۴، ۱۶، ۱۹ و ۲۰ تهران و یک شعبه هم در نوشهر دارد. چیزی که از عکسها دستگیرم می‌شود دامنه گسترده برنامه‌های این کانون است. از برگزاری کلاس و آزمایشگاه و اردو و هیئت گرفته تا کارآفرینی‌های دانشجویی. غرفه‌های بعدی اطلاعاتم را تایید و تکمیل می‌کند.

در یکی از غرفه‌ها تعدادی از اعضای کانون که حالا شرکتی برای طراحی بازی‌های فکری راه انداخته‌اند مشغول یاد دادن بازی‌هایشان به نوجوان‌ها هستند. چیزی‌ست بین شطرنج و منچ و یکی دو بازی دیگر که هرچه تلاش میکنم سر در نمی‌آورم! هر کدام از المپیادها هم برای خودشان غرفه‌ای دارند.

 در یکی از غرفه‌ها مجموعه کتاب هفت جلدی «برنا» که یکجورهایی راه و رسم و راه انداختن جایی شبیه همین کانون را بطور مفصل توضیح داده است، به نمایش درآمده. گویا امروز علاوه بر آن ۲۲ مدال المپیاد، قرار است این کتابها هم به رهبر انقلاب اهدا شوند. در غرفه‌های دیگر هم بقیه فعالیتهای کانون مثل کارهای فرهنگی و ادبی اعضای آن نمایش داده شده که چون دیر شده است می‌گذارم و می‌گذرم.

وقتی وارد سالن می‌شوم قرآن خوانده می‌شود. مهندس جوانی که خودش هم در سری قبلی جزو اهدا کنندگان مدال به رهبر انقلاب بوده است، قرآن را می‌خواند. بعد سرود ملی پخش می‌شود و مجری می‌آید و از یکی از اعضای کانون دعوت می‌کند بیاید برای توضیح درباره فعالیتهای کانون در یکسال گذشته.

 جوانی که مهندس-طلبه است پشت میکروفن قرار می‌گیرد. مهندسی راه آهن را در علم و صنعت خوانده و حالا در حوزه علمیه مشکات طلبه است. او از حضور قریب ۳۰۰ دانش آموز مدارس نمونه و تیزهوشان جنوب تهران در چهار شعبه کانون می‌گوید. از فعالیت ۷۰ دانشجوی فعال و ۱۰۰ دانشجوی نیمه فعال که بارهای مجموعه را به دوش می‌کشند. از قبولی هرساله اکثر اعضای کانون در دانشگاه‌های برتر کشور. از اینکه سه گروه دانش آموز، دانشجو و طلبه در کانون حضور دارند. او از برگزاری هیئات، اردوهای مختلف، کلاسهای گوناگون علمی و فرهنگی و تولیدات و افتخارات مجموعه حرف می‌زند و من فکر می‌کنم یک مجموعه غیر دولتی که بارش را تعدادی دانشجو و دانش آموز به دوش می‌کشند چطور توانسته است اینهمه کار را با هم انجام دهد؟

بعد از او نوبت روحانی جوانی که مسئول تالیف کتابهای برنا بوده است می‌شود تا بیاید و درباره این مجموعه بگوید. او در ابتدا گله می‌کند از ده دقیقه وقتی که در اختیارش گذاشته‌اند و انصافاً کم است برای گفتن درباره کاری که دو سال و نیم طول کشیده است و قریب ۲۵ پژوهشگر با صرف ۶۰۰۰ نفر-ساعت آن را سامان داده‌اند. روحانی جوان توضیحاتی درباره این کتابها می‌دهد که جمع‌بندی‌اش در ذهن من می‌‌شود این: «یک راهنمای کامل و کاربردی برای همه کسانی که دوست دارند یک مجموعه خودجوش فرهنگی راه بیاندازند یا در آن فعالیت کنند».

مجری، حاج رحیم چهره‌خند را که از شعرای کشور است و در همان مناطق جنوب تهران زندگی می‌کند، صدا می‌کند و او هم می‌آید و چند شعر درباره شهدا و ولایت می‌خواند. شعرهایش که جای خود، حتی تیپ و منش و نحوه سخن گفتن حاج رحیم هم داد می‌زند که چقدر خاکی و متواضع و خلاصه در آستانه شهادت است!

وسط شعرخوانی حاج رحیم، سردار جعفری، فرمانده کل سپاه هم وارد سالن میشود. بعد از شعرخوانی، سالن تاریک می‌شود و فیلم کوتاهی از فعالیتهای کانون روی پرده می‌افتد. کار این فیلم این است که بهت من از این حجم بالا و دایره گسترده فعالیتها را زیاد کند.

جایی از فیلم لحظه دریافت مدال المپیاد جهانی ریاضی توسط یکی از اعضا در یک کشور خارجی نشان داده می‌شود. این عضو کانون که می‌رود روی سن تا مدالش رابگیرد، بین آنهمه دانش آموز از جاهای مختلف جهان پرچم ایران را بلند می‌کند و به آن بوسه می‌زند. فیلم که به اینجا می‌رسد سالن می‌ترکد. بچه‌ها دست میزنند و پدر و مادرهایشان که در سالن هستند همراهی می‌کنند. از اول هم انقدر ساکت و آرام یکجا نشستن به اینهمه دانش اموز نمی‌آمد! می‌دانستم که بالاخره یکجا فنرشان در می‌رود اما فکر نمی‌کردم همچین جایی. اما انصافا صحنه غرورآمیزی بود و به سختی می‌شد جلوی احساسات را گرفت.

سردار جعفری روی سن می‌رود و صحبت می‌کند. از اوضاع انقلاب اسلامی در خارج از مرزها و داخل کشور می‌گوید. به مسیری که بچه‌های کانون نخبه انتخاب کرده‌اند اشاره می‌کند و ملزومات ماندن در این مسیر را می‌گوید. از انقلابی‌هایی می‌گوید که در جوانی سوپر انقلابی بودند و حالا اگر ضد انقلاب نشده باشند، فوق فوقش بی‌تفاوت هستند. اینها را می‌گوید تا به اعضای کانون نخبه بگوید ماندن در مسیر جهاد علمی ملزوماتی دارد که اخلاص و خودسازی از جمله آنهاست.

بعد نوبت به اهدای جوایز فعالان کانون توسط سردار جعفری می‌رسد. بعد هم مدالها توسط اعضای کانون به سردار جعفری داده می‌شوند تا او از طرف کانونی‌ها تقدیم رهبر انقلاب کند. یکی از المپیادی‌ها که مدالهایش جزو مدالهای اهدایی است، متنی را می‌خواند و ارادت بچه‌های کانون به حضرت آقا را به رخ می‌کشد:

«سربازان کوچک شما در سنگرِ «کانون دانش پژوهان نخبه»، فرمان الهی شما مبنی بر جهاد در عرصه های علمی و معنوی را با گوش جان شنیده و در صحنه ی عمل لبیک گفته اند، و با خدای خویش عهد بسته اند تا همه ی وجودشان را در جهت تحقق آرمانهای انقلاب اسلامی نثار نمایند.»

 و می‌خواند:

«هدیه کوچک ما را بپذیرید که از موری به پیشگاه سلیمان بیش از این بر نیاید.»

 حالا موقع آن است که بچه‌های کانون اینبار هدیه‌ای به خود سردار جعفری بدهند. بچه‌ها یک تندیس کانون دانش پژوهان نخبه را به سردار جعفری اهدا می‌کنند. یکی دیگر هم به او می‌دهند تا برساند دست سردار قاسم سلیمانی. یکی هم به دکتر علی اصغر زارعی نماینده انقلابی مردم در مجلس اهدا می‌کنند.

مراسم تمام میشود. بیرون از سالن سردار جعفری مشغول یادداشت نوشتن روی تابلویی است که قرار است یادگار بماند از این همایش. می‌نویسد:

«امید آینده انقلاب اسلامی, امام شهدا و همه شهیدان, نخبگان جوان انقلابی و مومن میهن اسلامی ماست که امیدوارم در پناه آقا امام زمان, توفیق نقش آفرینی موثر در آینده نظام اسلامی را داشته باشند. انشاالله»

بیرون آمدنی به این فکر می‌کنم که حضرت آقا همین کانون‌ها را دیده بود که اول سال آنطور از «مجموعه‌های خودجوش فرهنگی» و دست اندرکارانش که «جوانان مومن و انقلابی» هستند تعریف کرده بود.

 بیرون از سالن انقدر احساس بزرگی می‌کنم از هموطن بودن با این جوانها که می‌خواهم همه آسمان را یکجا نفس بکشم.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: