پنج شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹
سه شنبه ۱۹ اسفند ۹۳ | ۱۰:۱۵
ای بی سی نیوز گزارش داد:

جاسوس‌آمریکایی پرونده هسته ای کجاست؟

دسامبر 2013 خانواده او تأیید کردند او در حقیقت به عنوان جاسوس در یک عملیات فریبکارانه برای سرویس جاسوسی آمریکا در حال فعالیت بوده است.


IMG22351044
دسامبر 2013 خانواده او تأیید کردند او در حقیقت به عنوان جاسوس در یک عملیات فریبکارانه برای سرویس جاسوسی آمریکا در حال فعالیت بوده است.

پایگاه خبری شبکه ای بی سی نیوز آمریکا (abcnews) امروز گزارش داد اف. بی. آی. جایزه قبلی خود برای بازگشت سالم یکی از مأمورینش را که در ایران ناپدید شده به 5 میلیون دلار افزایش داده است.

 

 

بنا بر این گزارش، “رابرت لِوینسون” که بنا به گزارش اف. بی. آی. 8 سال پیش در جریان مأموریتی از جانب سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) وارد ایران شده بود، ناپدید شده است.

 

 

اف. بی. آی. امروز به مناسب 67مین سالگرد  تولد مأمور سابق اطلاعاتی خود مقدار جایزه را افزایش داده است.

 

 

بنا بر گزارش این پایگاه خبری، لوینسون که سابقه دو دهه فعالیت برای سازمان اف. بی. آی. را در پرونده خود داشته است، در تاریخ 9 مارس 2007 (18 اسفند 1385) در جزیره کیش در سواحل جنوبی ایران ربوده شده است.

 

 

سال ها دولت آمریکا بر این نکته  اصرار داشت که لوینسون در زمان ناپدید شدن به عنوان بازرس خصوصی در حال فعالیت بود، به فعالیت می پرداخت، اما دسامبر 2013 خانواده او تأیید کردند او در حقیقت به عنوان جاسوس در یک عملیات فریبکارانه برای سی. آی. ای. در حال ایفای نقش بوده است.

 

 

“دیوید مک جی” وکیل خانوادگی لوینسون در اظهاراتی گفت: «سازمان سیا باب لوینسون را از طرف خود برای انجام بازرسی به ایران فرستاده بود».

 

 

او همینطور افزوده است که سی آی ای و اف بی آی با تلاش برای پنهان کردن رابطه طولانی مدت لوینسون با سی. آی. ای. برای جاسوسی درباره برنامه هسته ای ایران و  حزب الله در این عملیات فریبکاراه به او خیانت کرده اند.

 

 

به گزارش ای. بی. سی. نیوز، لوینسون برای آخرین بار در اوایل 2013 در حالی که لباسی نارنجی رنگ بر تن داشت و به زنجیر کشیده شده بود، نوشته هایی از جمله عبارت “کمک کنید” را رو به دوربین نشان می داد.

 

 

این پایگاه گزارش داد «دولت ایران هرگونه در اختیار گرفتن رابرت لوینسون را تکذیب کرده اما مقامات آمریکایی به طور مکرر ادعا کرده اند نسبت به این نکته مظنونند که حداقل دولت ایران از موقعیت مکانی او باخبر است».

 

 

اف. بی. آی. گفته است این جاسوس آمریکایی مدت زمان بیشتری را نسبت به  هر آمریکایی دیگری در اسارت به سر برده است. این سازمان همچنین در سال 2012 مبلغ یک میلیون دلار را در ازای اطلاعاتی در مورد موقعیت لوینسون تعیین کرده بود.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: