سه شنبه ۱۹ اسفند ۹۳ | ۱۷:۵۱

حاشیه‌ای بر حمله به مطهری در شیراز

محمدصالح مفتاح

آن کسانی که این کارها را میکنند، اگر واقعاً حزب‌اللّهی و مؤمنند، خب نکنند. میبینید که تشخیص ما این است که این کارها به ضرر کشور است، این کارها به نفع نیست. با احساساتشان راه بیفتند اینجا، آنجا، علیه این شعار بدهند، علیه آن شعار بدهند؛ این شعاردادن‌ها کاری از پیش نمی‌برد.


محمدصالح مفتاح– سفر دکتر علی مطهری نماینده مردم تهران به شیراز و جلسه سخنرانی او در دانشگاه شیراز حاشیه‌دار شد و با حمله برخی از مخالفین به خودرو حامل علی مطهری و ضرب و شتم سطحی وی این سفر را نا تمام گذاشت. این نه اولین برخورد بوده است و نه می‌توان امیدوار بود آخرین آنها باشد. اما در این میان نکاتی در باره بسترهای رخ دادن این اتفاق می‌توان داشت و نقدی نیز به عاملان این رفتارها که در ادامه می‌آید.
۱- دفاع از جریانات و گروه‌های حاشیه‌دار و دفاع از آزادی سران فتنه قطعا امری ناپسند و غیراصولی است. تاکید بر عدم محاکمه سران فتنه که ظلم بسیار بزرگی را بر کشور و بر جمهوریت نظام وارد کرده‌اند و با نادیده‌گرفتن رای مردم به آشوب و رفتارهای خلاف قانون دست زده‌اند، به هیچ وجه قابل دفاع نیست. این رفتارها قطعا به مذاق مردم خوش نمی‌آید که افرادی که با اتهامات مهمی مواجه هستند به دلایلی همچون موجه بودن و داشتن طرفدار از مجازات رهایی یابند. و از همین‌رو بیان این‌گونه سخنان از سوی نمایندگان مردم، خیانت به آرای مردم است.
۲- معیار دوگانه اصلاح‌طلبان و اعتدالیون در برخورد با این‌گونه، البته نشان‌دهنده آن است که رفتارهای تند و غیرفرهنگی همیشه از دیدگاه آنها ممنوع نیست. در جریان کف‌گرگی زدن علی مطهری به نمایندگان مخالفانش در مجلس، دفاع رسانه‌های جریان اصلاح‌طلب و اعتدال‌گرا به صرت هماهنگ پیگیری شد و حتی علی مطهری در گفتگو با یکی از روزنامه‌ها گفت: «گاهی کف گرگی هم لازم است» و صراحتا از خشونت و رفتار تند علیه دیگران دفاع کرد. دفاع رسانه‌ها از حمله به جلسات آقای شریعتمداری و پرتاب کفش به آقای صفارهرندی و لغو مجوز سخنانی‌های افرادی همچون دکتر جلیلی، سید حمید روحانی، رسایی، نبویان و دیگر افراد نشان دیگری از این استانداردهای دوگانه است.
۳- رفتارهای تند و خلاف عقل و شرع مخالفان در حمله به یک تاکسی و توهین و پرتاب سنگ و استفاده از گاز اشک‌آور، هیچ جای شکی باقی نمی‌گذارد که این‌گونه رفتارها نه با ارزش‌های اسلامی نسبت دارد و نه نتیجه‌ای برای حامیانش به دنبال خواهد داشت. بر هم زدن جلسات سخنرانی آقایان ناطق‌نوری و لاریجانی و مطهری به تقویت اندیشه‌های اسلامی کمکی نمی‌کند و اگر برخی خیال می‌کنند این شیوه‌ها موفق بوده است، سوابق و نتایج آن را از افرادی که پیش از آنها همین تجربیات را داشته‌اند پیگیری کنند.
۴- قطعا وظیفه نیروهای نظامی و انتظامی و امنیتی بر برخورد با این اتفاقات مبتنی بر قانون باید باشد و تخریب اموال و توهین به مسئولین و … عناوین مجرمانه‌ای است که قانون معلوم کرده است و لازم الاتباع است.
۵- خواندن این بخش از سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی، در نقد بر هم زدن سخنان رییس مجلس در قم به مهاجمین به آقای مطهری پیشنهاد می‌شود:
«این را هم عرض بکنیم؛ این حرفی که من امروز زدم و از بعضی از مسئولان و سران کشور گله‌گزاری کردم، موجب نشود که حالا یک عده‌ای راه بیفتند، بنا کنند علیه این و آن شعار دادن؛ نه، بنده با این کار هم مخالفم. اینکه شما یک نفر را به عنوان ضد ولایت، ضد بصیرت، ضد چه، مشخص کنید، بعد یک عده‌ای راه بیفتند علیه او شعار بدهند، مجلس را به هم بزنند، بنده با این کارها هم مخالفم؛ این را من صریح بگویم. این کارهائی که در قم اتفاق افتاد، بنده با اینجور کارها مخالفم. آن کارهائی که در مرقد امام اتفاق افتاد، بنده با اینجور کارها مخالفم. بارها به مسئولین و کسانی که میتوانند جلوی این چیزها را بگیرند، تذکر داده‌ام. آن کسانی که این کارها را میکنند، اگر واقعاً حزب‌اللّهی و مؤمنند، خب نکنند. میبینید که تشخیص ما این است که این کارها به ضرر کشور است، این کارها به نفع نیست. با احساساتشان راه بیفتند اینجا، آنجا، علیه این شعار بدهند، علیه آن شعار بدهند؛ این شعاردادن‌ها کاری از پیش نمی‌برد. این خشمها را، این احساسات را برای جای لازم نگه دارید. در دوران دفاع مقدس اگر بسیجیها میخواستند همین طور بروند یک جائی، طبق میل خودشان حمله کنند، که خب پدر کشور در میآمد. نظمی لازم است، انضباطی لازم است، مراعاتی لازم است. اگر چنانچه به این حرفها اعتنائی ندارند، آنها که خب حسابشان جداست؛ اما آن کسانی که به این حرفها اعتناء دارند و مقیدند که برخلاف موازین شرع حرکت نکنند، باید مراقبت کنند، از این کارها نکنند.» (۲۸ بهمن ۱۳۹۱)

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: