چهارشنبه 11 مارس 15 | 16:03
آیت‌الله اراکی:

هویت و شخصیت جامعه در رهبری جلوه می‌کند

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلای با بیان اینکه یکی از نعمتهای الهی رهبر صالح است، اظهار داشت: اگر از رهبری صالح نافرمانی شود این نعمت از مردم گرفته می‌شود.


IMG13175351

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با بیان اینکه یکی از نعمتهای الهی رهبر صالح است، اظهار داشت: اگر از رهبری صالح نافرمانی شود این نعمت از مردم گرفته می‌شود.

 آیت الله محسن اراکی دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی روز چهارشنبه در گفتگوی زنده با برنامه آفتاب شرقی شبکه اول سیما با موضوع “جایگاه رهبر صالح در جامعه”، اظهارداشت: اولین نکته ای که پیرامون رابطه رهبری با جامعه صالح می توان گفت و در منابع دینی ما نیز به آن اشاره شده، این است که رهبر صالح هویت جامعه صالح است.

وی با بیان اینکه اصولا بین رهبری و هر جامعه ای که رهبر را می پذیرد یک رابطه بنیادین وجود دارد، اظهارداشت: هر جامعه هویت و شخصیتی دارد که این هویت و شخصیت جامعه در رهبری جلوه می کند که مورد پذیرش آن جامعه است.

آیت الله اراکی با اشاره به اینکه خداوند کریم در سوره اسراء می فرماید در روز قیامت هر امتی با امامش شناخته و فراخوانده می شود، اظهارداشت: در روز قیامت نماد امت صالح، امام صالح آن امت است و نماد امت غیر صالح، امام غیر صالح آن است.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب با بیان اینکه هویت یک امت را رهبر آن امت تشکیل می دهد اظهار داشت: نخستین رابطه ای که بین رهبر صالح و امت صالح وجود دارد پیوند بنیادین و پیوند هویتی است.

آیت الله اراکی در ادامه در پاسخ به سؤالی پیرامون اینکه اگر رهبر صالح بود اما مردم ناصالح بودند و یا برعکس، با تأکید بر اینکه صلاح یک امت به صلاح رهبران آن است، اظهارداشت: جامعه ای که رهبر آن فاسد است و آن جامعه به اجبار از آن رهبر پیروی می کند در منابع دینی ما به جامعه مستضعف تعبیر می شود. وقتی که رهبر فاسد است و جامعه از آن پیروی می کند در این پیروی اجباری نیست بلکه جامعه باید در برابر این اجبار بایستد.

آیت الله اراکی اظهارداشت: گاهی رهبر صالح است اما جامعه، جامعه ای است که دچار گمراهی شده است در چنین مواردی این رهبر با این جامعه دو نوع سرنوشت خواهد داشت یا اینکه رهبر می تواند هویت آن جامعه را اصلاح کند و یا اینکه آن جامعه اصلاح نشود.

اگر از رهبری صالح نافرمانی شود این نعمت از مردم گرفته می شود

دبیرکل مجمع جهانی تقریب با بیان اینکه یکی از نعمتهای الهی رهبر صالح است، اظهارداشت: اگر از رهبری صالح نافرمانی شود این نعمت از مردم گرفته می شود.

وی تأکید کرد: اگر مردم تن به رهبری صالح دادند و هویت خود را به تناسب هدایتهای رهبری صالح تغییر دادند و این رهبری بر آنها تداوم داشت در نتیجه نعمتهای تامه الهی بر آنها ادامه دار خواهد بود و خداوند متعال به این امت رشد عقلانی و مادی خواهد داد.

آیت الله اراکی با بیان اینکه رابطه رهبری با جامعه رابطه ای سنت مند و قانومند است، اظهار داشت: اگر رهبر امتی صالح بود این از نعمتهای الهی است که شکر این نعمت اطاعت و پیروی است.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب پیرامون مسئله رهبری در زمان غیبت امام عصر(عج) نیز گفت: در این دوران نیز بر اساس تعالیم دین اسلام و احادیث دینی تکلیف ما مشخص است همان حجتی که برای امام معصوم می باشد برای فقیه عادل در زمان غیبت امام عصر(عج) نیز صادق است و اگر از این نعمت شکرگزاری شود خداوند متعال نعمت بزرگ را نصیب آن امت خواهد کرد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: