پنج شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹
پنج شنبه ۲۱ اسفند ۹۳ | ۱۱:۵۲

وظایف و اختیارات شورایاری‌ها چیست؟

هر چهار سال یکبار به استناد قانون و با عنايت به حجم عظيم و گسترده مسائل و مشكلات مختلف شهری در ابعاد كمی و كيفی خصوصاً در كلان شهر تهران، برای رفع اين مشكلات و بهبود شرايط که مستلزم تمركز زدايی و بهره‌گيری از نظرات و ديدگاه های آحاد مردم می باشد. شورای اسلامی شهر تهران اقدام به تاسيس انجمن های شوراياری در محلات تهران می كند.


سودجودیان در صدد تصاحب شورایاری ها! / وظایف و اختیارات شورایاری ها چیست؟ هر چهار سال یکبار به استناد قانون و با عنايت به حجم عظيم و گسترده مسائل و مشكلات مختلف شهری در  ابعاد كمی و كيفی خصوصاً در كلان شهر تهران، برای رفع اين مشكلات و بهبود شرايط که مستلزم تمركز زدايی و بهره‌گيری از نظرات و ديدگاه های آحاد مردم  می باشد. شورای اسلامی شهر تهران  اقدام به تاسيس انجمن های شوراياری در محلات تهران می كند.

22 اسفند ماه انتخابات چهارمین دوره شورایاری های محلات تهران برگزار می شود . تبلیغات این انتخابات که از ابتدای هفته شروع شده است باعث ایجاد شور انتخاباتی در بیشتر محلات تهران شده است و کاندیدا های این انتخابات با حربه های بعضا عجیبی به دنبال کسب رای برای خود هستند .به طور مثال تور قم و جمکران ، توزیع شام به اهالی محل ، برگزاری همایش شعر به همراه ناهار در روز انتخابات(آوردن شناسنامه تقریبا اجباری)، تور تهران گردی و استخر و سالن فوتسال گوشه ای از تمهیدات کاندیداها برای ورود به شورای محله های مختلف است.

با نگاهی کوتاه به وظایف و اختیارات شورایاری ها مشخص می شود که” اهيت وظايف شوراياري صرفاً جنبه شناسايي، نظارتي، مشورتي و همكاري دارد “و تقریبا هیچ منفعت مالی برای شورایاری ها مطرح نیست حال این سوال پیش می آید که با وجود نبود منفعت مالی چندانی ، چرا برخی ثروتمندان محله ها و برخی مشاورین املاک  با هروسیله ای در صدد تصاحب کرسی های شورایاری ها هستند این امر زمانی بیشتر قابل تامل است که اصلا ماهیت تشکیل این شورایاری ها این است که افراد دلسوز و معتمد هر محل گرد هم بیایند (از آنجایی که این افراد ساکن محل هستندو از مشکلات مردم بیشتر مطلع هستند ) مشکلات هر محله را به مسئولین شهرداری و شورای شهر منتقل نمایند و یا با ارتباطات خوبی که با اهالی محل دارند به ترفیع هر چه بیشتر فرهنگ سازی مورد نظر شهرداری ها کمک نمایند.

بر آن شدیم برای آگاهی بیشتر مخاطبین گرامی برای انتخاب افراد شایسته تر به شرایط ورود به شورایاری ها و وظایف و اخیارات اعضای آن بپردازیم.

شرايط داوطلبان عضويت در انجمن شوراياری :

  • داشتن حداقل 25 سال سن
  • داشتن حداقل سواد خواندن و نوشتن
  • نداشتن سوء سابقه کيفری
  • سکونت در محله مورد نظر به مدت حداقل شش ماه

تعداد اعضای اصلی و علی البدل انجمن شوراياری محله شامل 7 نفر عضو اصلی و 3 نفر علی البدل می باشد. اعضاي انجمن شوراياري در اولين جلسه از بين خود يك دبير انتخاب خواهند كرد  كه مسئوليت سخنگويي و ارتباط با ساير انجمن‌ها و مكاتبات انجمن را برعهده خواهند داشت,  نحوه ارتباط انجمن شوراياري طبق آئين‌نامه‌اي است كه توسط ستاد هماهنگي انجمن‌هاي شوراياري شوراي اسلامي شهر تهران تهيه و به تصويب خواهد رسيد. اعضاي علي‌البدل انجمن شوراياري در كليه جلسات انجمن شركت نموده و در صورت غيبت اعضاي اصلي در هر جلسه از حق راي برخوردار خواهند بود.

وظايف شوراياري‌هاي محلات
طبق اعلام شورای شهر تهران وظایف و اختیارات شورایاری های شهر تهران به شرح زیر است:
 1-  شناسايي مشكلات, ارائه طرح و پيشنهاد و تلاش در جهت ايجاد محيطي سالم از نظر زيست محيطي با اهداف مبارزه با آلودگي‌هاي خاك, آب, آلودگي‌هاي صوتي و صرفه‌جويي انرژي در اماكن
2-  شناسايي مشكلات و ارائه طرح و پيشنهاد براي بهبود وضعيت سفرهاي درون شهري با هدف بهينه‌سازي حمل و نقل
3 – تهيه طرح و پيشنهاد در زمينه ايجاد نشانه‌ها و يادمانهاي شهري و پيشنهاد نامگذاري معابر, ميادين, خيابانها و كوچه‌ها
4 – ارائه طرح و پيشنهاد در جهت فراهم آوردن امكانات, گذران اوقات فراغت جوانان و نوجوانان و گسترش مراكز تفريحي, ورزشي و هنري با هماهنگي ستاد اجرايي
5  –  همكاري با شوراي اسلامي شهر تهران براي برقراري آرامش و امنيت شهري و مبارزه با آسيب‌هاي اجتماعي و زمينه‌هاي جرم‌خيز
6  – همكاري با شوراي اسلامي شهر براي معرفي و آموزش حقوق و وظايف شهروندي و مشاركتهاي مردمي و آگاه‌سازي همگاني
7 –  ارائه طرح و پيشنهاد براي خودگرداني اماكن عمومي, تمهيد و تدارك زيباسازي و بهينه سازي فضاي زيست شهري
8 –  همكاري در ايجاد و گسترش فضاي سبز و اداره خودگردان بوستانهاي شهري
9 –  همكاري با شوراي اسلامي شهر تهران در جهت توسعه موسسات عام المنفعه و فعاليتهاي داوطلبانه
10-  بررسي و شناخت كمبودها, نيازها و نارسائيهاي اجتماعي، فرهنگي، آموزشي، بهداشتي، اقتصادي، رفاهي و عمراني محله
 11 – تهيه طرح و پيشنهاد در زمينه‌هاي مختلف زندگي شهري
12 – همكاري با شوراي اسلامي شهر تهران در جهت تاسيس انواع انجمنهاي داوطلبانه در زمينه‌هاي امدادي، اجتماعي ارشادي و تشكيل تعاوني‌هاي توليد، توزيع و مصرف   ارزاق عمومي
13 – همكاري با شوراي اسلامي شهر تهران در جهت كنترل قيمتها و نرخ كرايه درون شهري
14 – ارائه طرحها و پيشنهادات جهت آموزش برنامه‌هاي دفاع غيرنظامي به شهروندان و همكاري با شورا جهت مقابله و پيشگيري از حوادث غيرمترقبه
15 – همكاري در جهت اداره فضاهاي عمومي از قبيل دارالتحفيظ، فضاهاي ورزشي، نگارخانه‌ها و… با هماهنگي ستاد اجرايي شوراياري
16 – همكاري و همياري در اداره اماكن مذهبي و فرهنگي بنا به درخواست دستگاههاي ذيربط
17 – مشاركت در برگزاري انتخابات مجلس، رياست جمهوري، خبرگان از طريق همكاري با مسئولين و در صورت درخواست مراجع قانوني ذيربط
18-  همكاري در جهت ساماندهي حمل و نقل شهري
تبصره 1: كليه وظايف مربوطه فوق‌الذكر اعم از ارائه طرحها و همكاريهايي كه نياز به تعامل با دستگاههاي اجرايي دارد از طريق هماهنگي با ستاد اجرايي شوراياري انجام خواهد شد.
تبصره 2: ماهيت وظايف شوراياري صرفاً جنبه شناسايي، نظارتي، مشورتي و همكاري دارد.
امید است فردا اهالی هر محله به پای صندوق های رای رفته و بهترین و دلسوز ترین افراد محل را برای شورایاری محله خود انتخاب کنند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: