سه‌شنبه 17 مارس 15 | 14:42

اهالی اندیشه چه کتابی پیشنهاد می‌کنند؟

غلامحسین ابراهیمی دینانی معتقد است نمی‌توان یک کتاب را به همه پیشنهاد کرد، مهدی گلشنی می‌گوید امسال کتاب فارسی مناسب در حوزه فلسفه علم نداشتیم و کریم مجتهدی توصیه می‌کند جوانان کتاب‌های مختلفی در حوزه‌های گوناگون مطالعه کنند.


13931225000521_PhotoA
غلامحسین ابراهیمی دینانی معتقد است نمی‌توان یک کتاب را به همه پیشنهاد کرد، مهدی گلشنی می‌گوید امسال کتاب فارسی مناسب در حوزه فلسفه علم نداشتیم و کریم مجتهدی توصیه می‌کند جوانان کتاب‌های مختلفی در حوزه‌های گوناگون مطالعه کنند.

 

این روزها وضعیت نشر کتاب‌های الکترونیک و رونقی که نسخه‌های اینترنتی نظیر پی‌دی‌اف و دانلود سایر نسخه‌ها برای مخاطبان فراهم می‌کند شاید باید جای مطالعه آثار مکتوب را گرفته باشد، اما اگر برای هر قشری از جامعه این اتفاق افتاده باشد باز هم شاهد این هستیم که فرهیختگان و اساتید قدیمی از این امکانات کمتر استفاده کرده و حتی اگر کورسویی برای مطالعه کتب مکتوب برایشان وجود داشته باشد بازهم منابع مکتوب و کاغذی را مورد مطالعه قرار می‌دهند.

علاقه‌مندان حوزه‌های فلسفه و اندیشه همیشه به دنبال آثار تازه و مناسب هستند اما گاهی خیل عظیم کتاب‌ها اجازه انتخاب صحیح نمی‌دهد، بنابراین معرفی کتاب توسط اساتید در این راستا مهم است. نوروز نیز موقعیت مناسبی برای مطالعه کتاب است.

سال ۹۳ برای مطالعه چگونه گذشت؟ آیا صاحب‌نظران فلسفه و اندیشه فرصتی برای مطالعه داشته‌اند یا خیر و اینکه چه آثاری را برای مطالعه در حوزه‌های مختلف پیشنهاد می‌کنند، در گفت‌وگو با برخی اساتید اندیشه‌ای کشور بررسی می‌کنیم.

حجت‌الاسلام عبدالحسین خسروپناه ، رئیس مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران

مطالعات بنده در حوزه فعالیت‌های تحقیقاتی‌ام بوده، آثار آخوند خراسانی و حواشی و تعلیقات کفایةالاصول را برای تدریس مطالعه می‌کردم اما به علاقه‌مندان حوزه علوم انسانی توصیه می‌کنم در نمایشگاه کتاب سال آینده «روش‌شناسی علوم اجتماعی» را تهیه کنند چرا که اثر ارزشمندی برای تبیین مبانی روش شناختی اسلامی محسوب می‌شود.

مهدی گلشنی، رئیس گروه فلسفه علم دانشگاه صنعتی شریف

سال ۹۳ کتاب فارسی مناسبی که در حوزه فلسفه علم باشد نه مشاهده کردم و نه مطالعه، هیچ یک از منابع موجود نیز توجه‌ام را جلب نکرد، اما آثار خارجی فلسفه علم زیاد خواندم. ما باید در روند انتشار و نگارش کتاب در حوزه علوم انسانی بیشتر کار کنیم و تجدید نظر داشته باشیم، منابع موجود داخلی پاسخگوی شرایط جامعه نیست.

غلامحسین ابراهیمی‌دینانی، چهره ماندگار فلسفه ایران و عضو مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران

من کتاب زیاد خواندم اما الان اثر خاصی در ذهنم نیست که نام ببرم، توصیه‌ای برای اثر خاصی هم ندارم چرا که معتقدم نمی‌توان یک کتاب را به همگان پیشنهاد کرد اما نوروز به نوبه خود شرایطی را برای ذهن و فکر آدم فراهم می‌کند که مطالعه کند، برای افرادی با شرایط متفاوت نمی‌توان نسخه یکسان نوشت.

کریم مجتهدی، چهره ماندگار فلسفه ایران و عضو گروه فلسفه غرب پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

بنده متأسفانه وضعیت چشمم بسیار نابسامان است دیگر نمی‌توانم خیلی کتاب بخوانم جوان‌تر که بودم مطالعه متفرقه زیاد داشتم ولی الان دیگر آنچه وابسته به تحقیقاتم است را مطالعه می‌کنم. الان هم به جوانان توصیه می‌کنم که کتاب‌های گوناگون زیاد بخوانند، بنده تقریباً دو سالی است که بر آثار سهروردی مطالعه می‌کنم و کتاب می‌خوانم و نتیجه هم همین کتاب «سهروردی و افکار او؛ تأملی در منابع فلسفه‌ی اشراق» شد که توصیه می‌کنم علاقه‌مندان مطالعه کنند.

مصطفی محقق داماد، استاد دانشگاه شهید بهشتی

امسال هم طبق هر سال بیشتر کتاب‌های مناسبتی و منابع تحقیقاتی خود را در حوزه فقهی و حقوقی خواندم در حال حاضر اهالی نظر دو گروه هستند یک دسته اهل مطالعه و نظر هستند و یک دسته هم مؤلف‌اند. دومی‌ها خیلی کتاب نمی‌خوانند و بیشتر به منابع تحقیقاتی مراجعه می‌کنند و از این آثار استفاده می‌کنند.

یحیی یثربی، استاد بازنشسته دانشگاه علامه طباطبایی

امسال درگیری تمام وقت من ترجمه ویژه قرآن کریم بود بنابراین بیشتر قرآن را خواندم و دیگر وقتی برای مطالعه آثار دیگر نداشتم اما معتقدم مطالعه قرآن بهترین چیزی است که می‌توانیم در ایام عید بخوانیم متن قرآن را با دقت و روحانیت بخوانیم تا برایمان اثرگذار باشد. بنابراین بنده ضمن تبریک نوروز به مردم شریفمان می‌گویم که ما مسلمانان زمانی می‌گفتیم قرآن را داریم دیگر به چیزی احتیاج نداریم اما الان هر چیزی می‌خوانیم جز کتاب اصلی‌مان! تعطیلات نوروز بهترین فرصت برای غور در قرآن کریم است.

ابراهیم فیاض استاد علوم اجتماعی دانشگاه تهران

من صبح تا شب مشغول مطالعه هستم از همه نوع کتابی هم لذت می‌برم البته به شرطی که کتاب خوبی باشد اما نمی‌توانم اسم یک کتاب خاص را ببرم الان در ذهنم نیست.

محمدرضا ریخته‌گران استاد فلسفه دانشگاه تهران

سال ۹۳ بیشتر کتاب‌های ابن عربی و دیگر آثار گذشتگان را مطالعه کردم و پینشهادم آثار سعدی، حافظ، مولانا و جامی است اینها تفکرات عرفانی دارند باید با این آثار زندگی کرد.

حجت‌الاسلام احمد رهدار، رئیس مؤسسه فتوح اندیشه

امسال دو کتاب بسیار خوب خواندم برایم هم بسیار مورد استفاده بود اما نمی‌توانم اسم ببرم ولی یک کتاب که در فرآیند تولید قرار دارد «روش شناسی مطالعات اسلامی در غرب» گفتارهایی از عبدالعزیز ساشادینا توصیه می‌کنم مطالعه شود.

نجفقلی حبیبی عضو مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران

اخیراً کتاب آقای کریم مجتهدی «سهروردی و افکار او؛ تأملی در منابع فلسفه‌ی اشراق» را مطالعه کردم، این کتاب بسیار جذاب و خواندنی است توصیه می‌کنم علاقه‌مندان بخوانند.

حجت‌الاسلام حمیدرضا شاکرین عضو پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی

من که مطالعاتم در حوزه فلسفه بود اما کتابی اخیراً از سوی احمدحسین شریفی با عنوان «مبانی علوم انسانی اسلامی» منتشر شده برای افرادی که دغدغه مباحث حوزه علوم انسانی و علوم دینی دارند، مناسب خواهد بود و این اثر با آنچه تاکنون منتشر شده بسیار متفاوت است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: