دوشنبه 15 نوامبر 10 | 16:07

درباره تعداد کتاب‌های غیرمجاز در کشور اغراق می‌شود

حسینی با اشاره به اینکه رسانه‌ها درباره تعداد کتاب‌های غیرمجاز در کشور اغراق می‌کنند، گفت: در مواردی که گزارش توزیع برخی کتاب‌های غیرمجاز را به ما می‌دهند، پیگیری کرده و به نیروی انتظامی گزارش خواهیم داد.


سید محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره توزیع برخی از کتاب‌های غیرمجاز در کشور، اظهار داشت: بیشتر فعالیت‌های ما مربوط به کتاب‌هایی است که از طریق وزارت ارشاد مجوز می‌گیرند و چندان نمی‌توانیم در این مسئله ورود پیدا کنیم ولی متاسفانه از طریق برخی از مرزهای کشور یک سری کتاب‌های قاچاق وارد می‌شود که در بعضی از استان‌های مرزی این کتاب‌های بدون مجوز و غیر قانونی که به اختلافات قومیتی و مذهبی دامن می زنند، توزیع می شوند.

وی افزود: برخی از این کتاب ها همان کتبی هستند که به دلیل مشکلات زیادی که داشتند، نتوانسته اند از ارشاد مجوز نشر دریافت کنند. به همین دلیل در یک سری از کشورهای همسایه چاپ شده اند و بعد در داخل ایران توزیع می شوند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: البته در داخل کشورهم برخی‌ها با سودجویی کتاب‌هایی را به صورت زیر زمینی و بدون مجوز به چاپ می رسانند. که این موارد بیشتر در زمینه کتاب های درسی، کمک آموزشی و برخی کتب دیگر مشاهده می شود.

حسینی تصریح کرد: در وهله اول دستگاه های ذیربط و انتظامی باید جوابگو باشند اما در مواردی که به ما گزارش دهند، در حیطه وظایف و اختیارات خود پیگیری می کنیم و به نیروی انتظامی گزارش می دهیم.

حسینی در ادامه به اقدامات وزارت ارشاد برای تذکر به چاپخانه ها اشاره کرد و افزود: به چاپخانه ها تذکر داده ایم تا کتاب های غیرقانونی را چاپ نکنند اما باید به این نکته توجه داشت که این موضوع، کاری فرابخشی است و سایر نهادها و سازمان های مربوطه باید برای جلوگیری از این پدیده کمک کنند تا لطمه ای به کشور وارد نشود.

وی در ادامه به هفته کتاب اشاره کرد و افزود: هفته کتاب هم فرصت خوبی است تا این موارد بررسی شده و بتوان به خوبی از ظرفیت های چنین مناسبت هایی برای آسیب شناسی این گونه پدیده ها استفاده کرده و وظایف و عملکرد دستگاه های نظارتی در این زمینه را بررسی و گوشزد کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: البته من معتقدم درباره تعداد کتاب های غیرمجاز در کشور اغراق هم صورت می گیرد. به طور مثال در این مسئله اگر یک یا دو مورد گزارش داده شود، برخی ها به گونه ای جلوه می دهند که گویا بازار مملو از کتاب های قاچاق شده است اما این گونه نیست و چنین چیزی صحت ندارد.

حسینی در پایان با اشاره به اینکه این را هم باید در نظر داشت که وجود کتاب های غیرمجاز پدیده جدیدی نیست که به طور ناگهانی در یک مقطع زمانی خاص اتفاق افتاده باشد، خاطرنشان کرد: در سال های گذشته هم نمونه این گونه کتاب ها مشاهده شده است اما به این هم اعتقاد داریم که حتی یک مورد هم نباید در کشور مشاهده شود و اگر کسی از وجود حتی یک کتاب غیرمجاز و غیر قانونی مطلع باشد، می تواند آن موارد را به ما گزارش دهد و ارشاد هم پیگیری خواهد کرد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.