سه‌شنبه 31 مارس 15 | 15:49
بیانیه بسیج دانشجویی 8 دانشگاه

لغو یکباره همه تحریم ها خواسته مردم از مذاکرات است

همانطور که خواسته ملت غیور ایران است، این مذاکرات صرفا مربوط به مساله هسته ایست، شامل هیچ موضوع دیگری نمی شود. لذا پرداختن به امور دیگر و هر امری که باعث باز شدن باب مذاکره بر موضوعات دیگر شود جزو خطوط قرمز است. از این جمله است: گنجاندن و منوط کردن بخشی از تعهدات طرف مقابل به همکاری ایران در بحث PMD و تسلیحات موشکی.


بسیج دانشجویی ۸ دانشگاه تهران تاکید کردند:از ویژگیهای توافق خوب این است که طرف مقابل باید طی قطعنامه‌ای در شورای امنیت کلیه تحریم‌های قبلی را لغو کند؛ این کار آمریکایی ها را از نقض تعهدات باز می‌دارد.

 بسیج دانشجویی ۸ دانشگاه تهران در نامه ای به رئیس جمهور و تیم مذاکره کننده هسته ای، در مورد مذاکرات هسته ای که هم اکنون در لوزان سوئیس در جریان است با توجه به اخبار واصله از مذاکرات و بخصوص موضع گیری های طرف مقابل، نکاتی راجع به توافق ژنو یادآوری شده است.

متن نامه به شرح ذیل می باشد:

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای دکتر روحانی، ریاست محترم جمهور

با سلام و احترام

می‌دانیم و برکسی پوشیده نیست که دولت و ملت ما در لحظات حساسی به سر می برد و اخبار واصله حاکی از نزدیک شدن مذاکرات به لحظات تعیین کننده و سرنوشت ساز است. قبل از هرچیز برخود فرض میدانیم که مراتب تشکر و سپاس خود را از زحمات شما و بخصوص تیم مذاکره کننده در این امر اعلام کنیم. خسته نباشید می گوییم و خداقوت.

آنچه که همه مردم ایران و دولت محترم انتظار دارد، رقم خوردن توافقی خوب برای کشور عزیزمان، ایران اسلامی است. ما دانشجویان هشت دانشگاه بزرگ کشور در این میان با توجه به مذاکرات در حال انجام برخود واجب دیدیم که نکاتی را متذکر شویم. نکاتی که لازمه رسیدن به یک توافق خوب است. نکاتی که بدون آنها این توافق تامین کننده نیازها و انتظارات ملت بصیر و غیور ایران نخواهد بود. نکاتی که بدون آنها رسیدن به یک توافق خوب غیرممکن خواهد بود و یا راه رسیدن به آن را بسیار طولانی و غیر ممکن خواهد کرد. این نکات عبارتند از:

مهمترین خواسته ملت ما در قبال این توافق این است که همه تحریم ها به یکباره لغو شود. این تحریم ها بخصوص باید شامل همه تحریم های بانکی و نفتی باشد. بدیهی است که تعلیق به جای لغو قابل قبول نیست.

تاکید میشود که همه تحریمها باید برداشته شود، یعنی همه‌ی تحریم های دولت آمریکا، کنگره آمریکا، شورای امنیت و اتحادیه اروپا و نه بخشی از آنها.  باید یاد آور شد که نماینده آمریکا در مذاکرات نماینده همه بخش های آمریکاست نه فقط دولت.

همانطور که خواسته ملت غیور ایران است، این مذاکرات صرفا مربوط به مساله هسته ایست، شامل هیچ موضوع دیگری نمی شود. لذا پرداختن به امور دیگر و هر امری که باعث باز شدن باب مذاکره بر موضوعات دیگر شود جزو خطوط قرمز است. از این جمله است: گنجاندن و منوط کردن بخشی از تعهدات طرف مقابل به همکاری ایران در بحث PMD و تسلیحات موشکی.

رعایت اصل برگشت پذیری در تعهدات ایران. ایران باید بتواند هر زمان که ناعهدی و عدم پایبندی طرف مقابل به تعهداتش را دید و تصمیم گرفت، به وضعیت قبل از توافق ژنو ۲۰۱۳ بازگردد.

در انجام تعهدات طرف مقابل بخصوص در تهیه جدول زمانی باید این نکته مهم در نظر گرفته شود که جمهوری اسلامی ایران تا پیش از این تقریبا اکثر کارهای مهم در راستای رفع نگرانی های طرف مقابل از قبیل توقف غنی سازی ۲۰ درصد و نابود ساختن کلیه اورانیوم های ۲۰ درصد را انجام داده است. این در حالیست که طرف مقابل اقدام مهم و متناسبی انجام نداده است. بنابراین سخن آن ها مبنی بر اینکه در هر مرحله، اقدام آنها باید با اقدامی از طرف ایران همزمان و متناسب شود، پذیرفته نیست.

یکی از مهمترین ویژگی های توافق خوب اینست که طرف مقابل باید در قطعنامه ای در شورای امنیت کلیه تحریمهای قبلی را لغو کند. این کار در کنار اصل بازگشت پذیری، جلوی نقض تعهدات و بازیهای سیاسی طرف آمریکایی و متحدان آن را خواهد گرفت.

از خطوط قرمز دیگر اینست که جمهوری اسلامی ایران تاکنون قطعنامه های شورای امنیت در این زمینه را به رسمیت نشناخته چرا که آنها را غیر منطقی دانسته است. بنابراین باید از هرکاری که باعث به رسمیت شناختن آنها و بهانه دادن به دست دشمنان برای القای غیرصلح آمیز بودن برنامه‌ی هسته ای ایران شود، اجتناب کرد. از جمله‌ی این موارد آوردن بخشی از توافق جامع یا همه‌ی آن ذیل فصل هفتم منشور ملل متحد می باشد.

مساله دیگر اینکه انجام و اجرای تعهدات به هیچ وجه نباید در بازه ای بلند مدت و چند ساله تعریف شود؛ چرا که طولانی شدن دوره اعتمادسازی موجب خسران هر چه بیشتر کشور می شود.

عدم محدودیت در بخش تحقیق وتوسعه؛ از آنجا که ذات هر صنعتی پیشرفت است، هیچ محدودیتی نباید شامل تحقیق و توسعه شود از جمله نباید محدودیتی متوجه صنعتی شدن نسل های جدید سانتریفیوژ شود. همچنین اشتباهات سابق همچون محدود کردن تحقیق و توسعه به فعالیتهای جاری نباید صورت گیرد.

مساله مهم دیگر یک مرحله ای بودن توافق است. چرا که در تجربه توافق ژنو هم دیدیم که این امر فقط و فقط باعث ازدیاد کلمات مبهم و دارای چند تفسیر و بازیهای طرف آمریکایی و خدشه به حقوق ملت ایران می شود. بنابراین تغییر نام توافق به تفاهم سیاسی و یا چارچوب سیاسی و موکول کردن مواردی از توافق به مراحل بعدی، اصل موضوع را عوض نخواهد کرد. از جمله‌ی این موارد می توان به تهیه پیوست –شامل جزئیات- که مشخص کننده روند اجراست، اشاره کرد.

یاد آور می‌شود که تیم مذاکره کننده، نمایندگان ملتی غیورند نه حزب و افرادی خاص. بنابراین باید گفت اگر عجله‌ای برای رسیدن به یک توافق در کار است، این امر نادرست و مخالف اصول منطقی است.

در پایان باید گفت لازمه‌ی تحقق همدلی و همزبانی، شفافیت است. این بدان معناست که عدم اعلام و انتشار توافق و یا انتشار و ترجمه ناقص و نادرست آن، همچنین عدم پاسخگویی به سوالات و حضور در محافل دانشجویی و مردمی، مانند آنچه در گذشته اتفاق اقتاده هیچ کمکی به تحقق همدلی و همزبانی نخواهد کرد و حتی به خلاف آن تبدیل خواهد شد. لذا از دولت محترم انتظار ایجاد هرچه بیشتر شفافیت است.

در اینجا لازم است که اشاره کنیم ما دانشجویان همیشه و در همه حال وظیفه خود را رصد و پیگیری مسائل کشور، پرسش و مطالبه از مسئولین و آگاه سازی مردم دانسته و می دانیم.

با آرزوی توفیق از خداوند منان

بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف
بسیج دانشجویی دانشگاه علم و صنعت
بسیج دانشجویی دانشگاه تهران
بسیج دانشجویی دانشگاه خواجه نصیر
بسیج دانشجویی دانشگاه شهید بهشتی
بسیج دانشجویی دانشگاه علامه طباطبایی
بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق
بسیج دانشجویی دانشگاه امیرکبیر

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: