شنبه 04 آوریل 15 | 09:38

محبیان: استقبال از ظریف غلط بود

جمع کردن حدود چهل پنجاه نفر در یک شهر ده دوازده میلیونی برای استقبال نه تنها احترام نیست بلکه معنای خوبی ندارد.


امیر محبیان، تحلیلگر سیاسی، در یکی از شبکه های مجازی نوشت: تحلیل را بگذاریم بعد از شفاف تر شدن اطلاعات. ولی این گردهمایی استقبال از ظریف به جهات عدیده کار خام و غلطی بود.
١. جمع کردن حدود چهل پنجاه نفر در یک شهر ده دوازده میلیونی برای استقبال نه تنها احترام نیست بلکه معنای خوبی ندارد.
٢. در زحمات آقای ظریف تردیدی نیست ولی کار تیمی را شخصی کردن با شناختی که ازدکتر ظریف دارم مطلوب او هم نیست. به عبارتی زیادی جهان سومی است.
٣. مقایسه آقای ظریف با دکتر مصدق در امر هسته ای ضمن احترام به دکتر ظریف قیاس مع الفارق است.
٤. مهمتر از همه برگزاری استقبالی اینچنین علامتی کاملا غلط به غرب می دهد. آن سیاست ندانی که این برنامه را به هر دلیلی برپا کرده شاید نداند که معنای این جشن و پایکوبی آنست که ایران به نتایجی فراتر از انتظارش دست یافته و غربی ها را به این نتیجه می رساند که پس ظرفیت اعمال فشار بسیار بیش از این بوده که انجام شده است. عقل حکم می کند که در این شرایط به گونه ای رفتار کنیم که ظریف در ادامه مذاکرات طلبکار باشد نه بدهکار لذا بگوید مردم من بیشتر انتظار دارند نه آن که از خوشحالی به خیابان ریختند. گمان می کنم اگر از ظریف نظرخواسته می شد حتما مخالفت می کرد. به ورود وزرای خارجه سایر مذاکره کنندگان بویژه آمریکا به کشورشان نگاه کنید. به استقبال کدامین اینچنین رفتند؟این علامت قدردانی نیست. ملت قدردان فرزندان خویش هست این علامت دادن غلط به دشمن است. کار هنوز تمام نشده است.مثالی می زنم ؛ گمان کنید به خرید خانه ای رفته اید. پس از چانه زنی های فراوان و پس از فشارها و نامردمی های فروشنده بخیل و فرصت طلب قیمتی گفته شد. قبل از آن که قراردادی امضا شود شما اظهار شادی کرده و شیرینی پخش کنید. آیا جز آنست که فروشنده فرصت طلب این را علامت آن می داند که هنوز جای افزایش قیمت و دبه کردن هست. مگر نگفته اند با نگاه استغنا به معامله برو چه رسد که در این معامله فعلی کمتر ضرر خواهیم کرد والا سودی نیست.
 1. اصفهاني
  4 آوریل 2015

  هر چند اصل موضوع را قبول دارم ولي در مثالي كه زده اند خدشه اي ميكنم:
  وقتي فروشنده خانه اي را ميخواهد به شما بفروشد شما ممكن است خوشحال باشيد كه با دادن آن مبلغ توافق شده، قرار است طرف مقابل خانه اي را كه دارد از مالكيت خودش خارج كند و به شما بدهد. اما اينجا چي؟
  آقايان رفته اند كلي امتياز به طرفشان داده اند تا حق شان را به رسميت بشناسد!!! خب من مونده ام كه NPT چيست؟ اگر شما عضو آژانس هستيد پس ديگه اين كارها براي چيه؟
  قرار بود طرف مقابلتون با بازديدهاي سر زده و مشاركت در چرخه و فعاليت هاي هسته اي شما، از صلح آميز بودن آن اطمينان پيدا كند. اما قرار نبود از ترس خطرناك بودن چاقو، آنرا كلّا از خانه تان بيرون بيندازيد و استفاده از آنرا محدود كنيد!!!
  190 هزار سو نياز ما دقيقا يعني چي؟ و اين چيزي كه آقايون توافق كرده اند يعني چند سو؟!؟!؟

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: