یکشنبه ۱۶ فروردین ۹۴ | ۱۴:۲۱
مدیرعامل توانیر خبر داد

اصلاح آیین‌نامه‌ تکمیلی تعرفه‌ برق

مدیرعامل توانیر حجم کاهش تلفات شبکه برق کشور را در سال 93 معادل تولید برق یک نیروگاه یک‌هزار مگاواتی اعلام کرد و گفت: مسامحه در اجرای طرح‌های مصوب کمیته ملی کاهش تلفات برق غیرقابل پذیرش و گذشت خواهد بود.


13930416000380_PhotoA

مدیرعامل توانیر حجم کاهش تلفات شبکه برق کشور را در سال 93 معادل تولید برق یک نیروگاه یک‌هزار مگاواتی اعلام کرد و گفت: مسامحه در اجرای طرح‌های مصوب کمیته ملی کاهش تلفات برق غیرقابل پذیرش و گذشت خواهد بود.

همایون حائری در نخستین نشست کمیته ملی کاهش تلفات برق در سال 1394 که با حضور حمید چیت‌چیان در مشهد مقدس برگزار شد، اظهار داشت: کاهش تلفات شبکه توزیع در سال 93 به صرفه‌جویی چهار میلیارد و 420 میلیون و 965 هزار کیلوواتی مصرف برق منجر شده که معادل فعالیت یک‌ساله یک نیروگاه یک‌هزار مگاواتی است.
وی از افزایش 6.17 درصدی انرژی تحویلی به شبکه در سال 93 درمقایسه با سال 92 خبر داد و گفت: انرژی تحویلی به شبکه از 194 میلیارد و 472 میلیون کیلووات‌ساعت در سال 92 به 206 میلیارد و 520 میلیون و 663 هزار کیلووات‌ساعت در سال 93 رسید.
به‌گفته وی، انرژی توزیع‌شده نیز در دوره مورد بررسی با 8.86 درصد افزایش از 165 میلیارد و 631 میلیون و 802 هزار کیلووات‌ساعت به 180 میلیارد و 314 میلیون و 613 هزار کیلووات‌ساعت رسیده است.
وی سپس با بیان آنکه در نیمه دوم سال گذشته 22 نشست کمیته ملی طرح جهادی مهندسی کاهش تلفات برگزار شده است، اظهار داشت: در این نشست‌ها راهکار‌های اجرایی مهم بررسی، اولویت‌بندی و اجرای آنها پیگیری شده است.
حائری درخواست اصلاح آیین‌نامه‌ تکمیلی تعرفه‌های برق با رویکرد کاهش تلفات، راه‌اندازی داشبورد مدیریت کاهش تلفات به‌منظور کنترل روند اقدام‌ها، تغییر سطوح ولتاژ خطوط طولانی شبکه، سنجش‌پذیری دقیق میزان تلفات هر شرکت ازطریق نصب کنتورهای مدیریت شبکه، کنترل صحت سامانه اندازه‌گیری مصارف مشترکان دیماندی ازطریق نصب کنتورهای هوشمند و استفاده از ترانسفورماتورهای کم‌ظرفیت و کم‌تلفات جهت کاهش و حذف شبکه‌های فشار ضعیف را از تصمیم‌های این کمیته در دو بخش تلفات فنی و غیرفنی برشمرد و افزود: در راستای استفاده از ترانسفورماتورهای کم‌ظرفیت و کم‌تلفات، خطوط تولید ترانس‌های ʹAB و ʹCC در شرکت ایران ترانسفو راه‌اندازی شد.
وی خرید 360 هزار دستگاه کنتور هوشمند مشترکان دیماندی شرکت‌ها، نصب کنتور مرجع در مجموعه‌های تجاری و مسکونی کنترل بار راکتیو شبکه و اصلاح ضریب قدرت و تامین برق مشترکان دیماندی بالای 150 کیلووات ازطریق ولتاژ اولیه را از دیگر تصمیم‌های اتخاذشده در این کمیته اعلام کرد.
به‌گفته مدیرعامل شرکت توانیر، برنامه کاهش تلفات شبکه در سال 1394 نیز با اقدام‌های مهمی شامل نظارت مستمر بر روند اقدام‌های اجرایی و ارزیابی عملکرد شرکت‌ها در زمینه کاهش تلفات، پیگیری اجرای نصب کنتورهای AMI، نهادینه‌سازی تفکر مهندسی در توسعه شبکه با دیدگاه کاهش تلفات، تمرکز بر مدیریت سمت تقاضا، تسهیل در مقررات توسعه تولید پراکنده و انرژی‌های تجدیدپذیر برای دست‌یابی به هدف تلفات کمتر از 10 درصدی شبکه برق با جدیت پیگیری خواهد شد.
وی با بیان اینکه کاهش تلفات از شاخص‌های مهم ارزیابی عملکرد مدیران شرکت‌های برق است، تصریح کرد: مسامحه در اجرای طرح‌های مصوب کمیته یادشده غیرقابل پذیرش و گذشت خواهد بود.

 

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: