سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹
دوشنبه ۱۷ فروردین ۹۴ | ۱۲:۱۶

پوسته برنج را دور درختان توت بریزید

جهت پیشگیری از تهاجم حلزون به دلیل افزایش دما، هواشناسی کشاورزی کشور توصیه کرده است تا از پوسته برنج دور درختان توت استفاده شود.


7-778

جهت پیشگیری از تهاجم حلزون به دلیل افزایش دما، هواشناسی کشاورزی کشور توصیه کرده است تا از پوسته برنج دور درختان توت استفاده شود.

 

منطقه گیلان، سازمان هواشناسی کشاورزی کشور به باغبانان گیلانی انجام عملیات کوددهی، محلول‎پاشی و سم‎پاشی محصولات زراعی گندم، جو، کلزا، انواع علوفه از امروز به بعد را توصیه کرده است.

همچنین انجام آبیاری به همراه کود ازته به تمام محصولات باغی به خصوص در مناطق گرم، مبارزه با آفت پسیل تا پایان فروردین ماه در باغات زیتون و مبارزه فیزیکی با آفت راب و کرم سفید ریشه و استفاده از پوسته برنج دور درختان توت جهت پیشگیری از تهاجم راب به دلیل افزایش دما از دیگر اقداماتی است که لازم است باغداران گیلانی به انجام آن مبادرت بورزند.

تأمین دمای مناسب در نهالستان‌ها‌(پوشش نایلونی) ضدعفونی ادوات هرس درختان جهت جلوگیری از انتقال بیماری‌ها و متعاقباً هرس باغ‌ها و درختان میوه از جمله توصیه‌هایی است که به باغداران گیلانی شده است.

همچنین به زراعان گیلانی توصیه شده پخش کود سرک در مزارع گندم و جو و مبارزه با علف‌های هرز را از امروز انجام دهند.

از دیگر توصیه‌های سازمان هواشناسی کشاورزی کشور به زارعان گیلان این است که کشت نباتات علوفه‌ای یک ساله و چند ساله در اراضی دیم کم بازده و شیب‌دار در مناطق کوهستانی ادامه یابد و عملیات شخم و شیار و همچنین آب‌ تخت کردن اراضی شالیزاری تهیه و تدارک بذر، ضدعفونی و انجام خزانه‌گیری و لزوماً نصب دماسنج در یک دوم ارتفاع تونل‌های پلاستیکی خزانه‌ها (دمای مناسب حدود 25 درجه) عملیات آماده‌سازی در اراضی شالیزاری در مرمت مرزها و لایروبی نهرهای آبیاری را انجام دهند.

این سازمان دامداران گیلان توصیه می‌کند، تهویه و تنظیم دما و رطوبت در مرغداری‌ها و دامداری‌ها باتوجه به نوسانات دمایی را انجام دهند.

در بخش شیلات هم انجام شخم در استخرهایی که فرصت لایروبی ندارند، سپس آهک‌پاشی و آبگیری و مبارزه با انگل‌های پوستی در استخر بچه ماهیان (لرنِئا) توصیه شده است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: