دوشنبه 06 آوریل 15 | 21:56
نیویورک تایمز گزارش داد

پیشنهاد اسرائیل برای توافق هسته‌ای با ایران

رژیم صهیونیستی که از توافق اخیر هسته ای تهران و واشنگتن ناراضی است، امروز دوشنبه فهرستی از الزامات خاص را که خواسته است در صورت هر گونه توافق نهایی با ایران لحاظ شود، اعلام کرده است.


139308031151421723918073

رژیم صهیونیستی که از توافق اخیر هسته ای تهران و واشنگتن ناراضی است، امروز دوشنبه فهرستی از الزامات خاص را که خواسته است در صورت هر گونه توافق نهایی با ایران لحاظ شود، اعلام کرده است.

در حالی که دیپلماسی عمومی اسرائیل تاکنون متمرکز بر درخواست غیر منطقی برای برچیده شدن کامل زیر ساخت های هسته ای ایران بوده، یووال اشتاینیتز وزیر امور راهبردی و اطلاعات اسرائیل فهرستی از تغییرات مورد نظر تل آویو در توافق نهایی با ایران تا 30 ژوئن را ارائه کرده است که به باور وی این توافق را منطقی تر خواهد کرد.

این تغییرات به باور رژیم صهیونیستی، برای برطرف کردن نقاط ضعف چارچوب توافق اولیه بین تهران و قدرت های جهانی که هفته گذشته در لوزان سوییس حاصل شد، لازم است.

فهرست تغییرات مورد نظر اسرائیل عبارتند از:

پایان همه فعالیت های تحقیق و توسعه بر روی سانتریفیوژهای پیشرفته ایران.

کاهش چشمگیر تعداد سانتریفیوژهایی که ایران می تواند به سرعت آنها را عملیاتی کند، در صورتی که توافقنامه نقض شود.

بسته شدن تاسیسات زیرزمینی فردو حتی اگر فعالیت های غنی سازی در این مرکز، متوقف شود.

همکاری ایران در اعلام فعالیت های هسته ای گذشته که احتمالا ابعاد نظامی داشته است.

تعهد ایران برای انتقال ذخایر اورانیوم غنی شده به خارج از کشور.

و توانایی بازرسان برای بازرسی از هر مکان و در هر زمانی در ایران.

واکنش رژیم صهیونیستی به این توافق در شرایطی است که باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا اطمینان داده است که توافق اولیه با ایران، بهترین راه برای مانع شدن از دستیابی ایران به سلاح اتمی بوده است. اوباما همچنین به اسرائیل قول داده است که آمریکا همواره از اسرائیل حمایت و پشتیبانی خواهد کرد.

اشتاینیتز گفته است که پیشنهادات اسرائیل جایگزینی برای توافقنامه لوزان نبوده است. راهکار جایگزین لزوما اعلام جنگ با ایران نیست. این راهکار جایگزین افزایش فشار بر ایران و اتخاذ موضع قاطع است تا ایران امتیازات جدی را بدهد و توافق بهتری حاصل شود.

وزیر امور راهبردی اسرائیل افزود: اسرائیل تلاش بیشتری خواهد کرد تا دولت اوباما و کنگره و همین طور انگلیس، روسیه، فرانسه و سایر قدرت های جهانی را متفاعد کند تا یک توافق بد را امضا نکنند و یا حداقل این توافقنامه را تغییر دهند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: