چهارشنبه 08 آوریل 15 | 19:19

آثار اعمال انسان در ذلت و سعادت او

آیت‌الله حسین وحیدخراسانی گفت: رحمت خاصه الهی، مشروط به رعایت تقوا است.


87-101

آیت‌الله حسین وحیدخراسانی گفت: رحمت خاصه الهی، مشروط به رعایت تقوا است.

این مرجع تقلید در درس تفسیر خود در مسجد اعظم در تفسیر آیه «وَ إِذَا قِیلَ لهَمُ اتَّقُوا مَا بَینَ أَیْدِیکُمْ وَ مَا خَلْفَکمْ لَعَلَّکمْ تُرْحَمُونَ» با اشاره به آثار اعمال انسان در ذلت و سعادت او اظهار کرد: روز قیامت روز عظیم و کبری است و انسان پس از مرگ وارد محیط برزخ می‌شود که محیط وحشت، وحدت و غربت است؛ انسان در این محیط به حدی می‌رسد که مادران که حاضرند جان خود را برای فرزندانشان بدهند آنها را فراموش می‌کنند.

وی افزود: روز قیامت اگر چه روز سخت و جانکاهی است، ولی این محیط، محیط رحمت الهی نیز می‌باشد؛ البته باید گفت که رحمت الهی نیز شامل دو نوع رحمت مطلقه و خاصه است.

این مرجع تقلید خاطرنشان کرد: در بسم الله الرحمن الرحیم، سه اسم خداوند لحاظ شده است که اولی الله، دومی رحمن و سومی رحیم است که رحمت عامه در اینجا لا به شرط است و عام است.

آیت‌الله وحیدخراسانی ادامه داد: رحمت عامه الهی «وسعت کل شی» است و همه جنبندگان را در بر می‌گیرد؛ مثل انسان‌هایی که از یک نطفه نجس پدید آمدند و جان و اعضا و نعم یافتند.

وی گفت: رحمت خاصه خداوند «به شرط» است و این شرط در سوره یاسین بیان شده است؛ خداوند بیان فرموده است که انسان با رعایت تقوای پیش و پس یعنی «ایدیهم» و «خلفهم» شامل رحمت خاصه می‌شوند؛ رحمت عامه خداوند به حدی عظیم است که هنوز بشر نتوانسته آن را در حد فهم راز پیاز مو درک کند.

این مرجع تقلید خاطرنشان کرد: رحمت خاصه، اکسیر اعظم است که یک قطره‌اش انسان را متحیر می‎کند؛ امام صادق(ع) به جابربن حیان این اصل را یاد دادند و جابر به این حقیقت رسید که از تار موی انسان اکسیر اعظم را مهیا کند منظور این است که رحمت خاصه مشروط به رعایت جوانبی خاص است.

وی گفت: هرچه ما از حقیقت روز قیامت می‌دانیم محدود به شنیده‌ها و خوانده‌های ما از قرآن و احادیث است؛ زیرا حضرت عقل کل نیز از روز وقوع قیامت خبری نداده‌اند و خبر ندارند و این آگاهی تنها نزد خداوند متعال است.

این مرجع تقلید عنوان کرد: خداوند بزرگی که همه عالم در نزد او حقیر و عدم است روز قیامت را به منصه رسیدن عذاب عظیم و کبیر بیان کردند که پس از شی عظیم که زلزله عظیم قیامت است روز موعود فرا می‌رسد.

وی ادامه داد: بعد از این هم کار به اینجا ختم نمی‎شود، بلکه همه انسانها تا دین خود را ادا نکنند آن رهن آزاد نمی‎شود؛ هر شخصی به آن چه کرده است رهین است و متاسفانه همه ما در خواب به سر می‎بریم و از این رهن و دین آگاه نیستیم.

آیت‌الله وحیدخراسانی بیان کرد: روز قیامت روزی است که دست و زبان و پا و چشم ما علیه ما شهادت می‎دهند و شهادت دیگر جزیی و مقطعی نیست؛ بلکه کل کارهایی که با اراده ما توسط این اعضا انجام شده است توسط این اعضا بیان می‎شود و آنها انسان را رسوا می‌کنند.

 

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.