یکشنبه 21 مارس 10 | 19:45

حج ابراهیمی؛ فریاد بر چهره مستکبران

اگر امروز به شما بگوييم اسرائيل، يهوديان و مسيحيان براي تسلط بر حج برنامه ريزي مي‌كنند، پاسخ خواهيد داد: محال است. امام خميني بيش از بيست سال گذشته گفته بود: آمريكا و اسرائيل براي حاكميّت بر حرمين برنامه ريزي مي‌كنند. وقتي بر قدس سلطه پيدا كردند فرياد زديم و درباره قدس سخن گفتيم موضع‌گيري جدي نداشتيم …


تریبون مستضعفین- اين متن بخشي از سخنراني شهيد حسين الحوثي است با نام «لاعذر للجميع أمام الله»؛ «هيچ كس در برابر خدا عذري ندارد». اين سخنراني بعد از حادثه 11 سپتامبر و تهديدات آمريكا نسبت به عربستان مطرح شده است:

شهید حسین الحوثی؛ رهبر معنوی جریان الحوثی‌های یمن

شهید حسین الحوثی؛ رهبر معنوی جریان الحوثی‌های یمن

تلاش دشمن براي تسلط بر حج

اگر امروز به شما بگوييم اسرائيل، يهوديان و مسيحيان براي تسلط بر حج برنامه ريزي مي‌كنند، پاسخ خواهيد داد: محال است.

امام خميني بيش از بيست سال گذشته گفته بود: آمريكا و اسرائيل براي حاكميّت بر حرمين برنامه ريزي مي‌كنند. وقتي بر قدس سلطه پيدا كردند فرياد زديم و درباره قدس سخن گفتيم  موضع‌گيري جدي نداشتيم. كار به جايي رسيد كه ديگر از حرف‌هاي ما نمي‌ترسند. آن‌ها اين حقيقت را فهميده‌اند. اين در حالي است كه قدس حرم سوم مسلمانان است. فهميدند مي‌توانند حرم دوم و حرم اول مسلمانان را هم اشغال كنند و ما هم جز همان سخنان و مواضع قبلي حرفي نخواهيم زد و موضعي نخواهيم گرفت. چرا براي تسلط بر حرمين برنامه ريزي مي‌كنند؟

دوستي با دشمن مانع تهديدات او نيست

همه خوب مي‌دانيم كه حكومت عربستان دوست آمريكاست. همه مردم اين حقيقت را مي‌دانند. دولت عربستان دوست آمريكاست ولي چرا امروز عربستان با حمله تبليغاتي شديدي از طرف آمريكا و كشورهاي غربي مواجه شده است؟ رسانه هاي غربي، روزنامه ها، كتاب ها، شبكه‌هاي ماهواره‌اي، راديوها و … همه از عربستان به عنوان حكومتي تروريسم و پشتيبان ترور نام مي‌برند و … كاملا احساس مي‌شود كه وضعيت عربستان تغيير كرده است. امروز عربستاني‌ها شديدا مي‌ترسند. مي‌گويند: ما تروريست نيستيم، چرا ما را به تروريسم متّهم مي‌كنند؟ چه گناهي انجام داده‌ايم؟ ‌عليه آمريكا هيچ اقدامي انجام نكرده‌اند ولي اين آمريكاست كه قصد تسلط بر حرمين را دارد. چرا مي‌خواهند بر حرمين مسلط شوند؟

ارزش حج را نشناخته‌ايم

چون هنوز ما حج را نشناخته‌ايم. وقتي ما عرب هاي نادان از يمن، عربستان، مصر و … به حج مي‌رويم، يهوديان ارزش حج را بيشتر از ما مي‌شناسند. يهوديان ارزشمندي و اهميّت حج را بهتر از ما شناخته‌اند. چقدر زيادند حاجياني كه حج مي‌روند ولي ارزش حج را نمي‌دانند.

حج بسيار تاثير گذار است، حج در خدمت به آرمان وحدت اسلامي ‌بسيار ارزشمند است. آيا سرزمين هاي اسلامي‌ را به حكومت هاي كوچك، حدود 50 حكومت يا بيشتر تجزيه نكرده‌اند؟ سرزمين هاي عربي را به چند حكومت كوچك تجزيه كردند. ولي هنوز حج برايشان به عنوان چالشي باقي مانده است. مسلمانان در حج از هر منطقه گرد هم مي‌آيند. بنابراين حج همچنان نماد وحدت مسلمانان است، مسلمانان حول محور حج مجتمع مي‌شوند. حج مفاهيم بسياري را در خود جا داده است. اي كاش كسي پيدا مي‌شد و اين مفاهيم را به مسلمانان يادآوري مي‌كرد، در اين صورت حج تبديل به بحران بزرگي براي غربي ها و يهوديان و مسيحيان مي‌شد.

غربي ها متوني دارند كه خوانده‌ايم، متوني از وزرا و انديشمندانشان كه در آن درباره اهميّت حج صحبت كرده‌اند. مي‌گويند بايد بر حج مسلط شويم و قدرت را در اين سرزمين به دست بگيريم.

چرا عربستان به تروريسم متهم مي‌شود؟

امروز رسانه هاي غربي فعال است. جمله معروفي است: جنگ ابتدا از سخن آغاز مي‌شود. آيا اين جمله معروفي نيست؟ ابتدا از تروريسم سخن مي‌گويند و اين كه عربستان تروريسم را پشتيباني مي‌كند. چرا امروز عربستان احترامي ‌ندارد، كسي به عربستان توجه نمي‌كند و به حساب نمي‌آيد؟ چرا عربستان را به تروريسم متهم مي‌كنند؟ چون قصد دارند به اين وسيله زمينه سازي كنند. فهميده‌اند وقتي آمريكا حكومتي را به تروريسم متهم كند ما عربها همگي حساب خودمان را از او جدا مي‌كنيم. اگر آمريكا بگويد اين شخص تروريست است، ديگران از او جدا و دور مي‌شوند. فهميده اند كه ممكن است عربستان و يمن هم مانند افغانستان و عراق مورد حمله نظامي‌ قرار بگيرد. هيچ يك از حكومت‌ها توان اعتراض به عملكرد آمريكا عليه ملت هاي منطقه را ندارد. چون همه ما بر مبارزه با تروريسم اجماع نظر داريم و اين حكومت تروريست است، تروريسم را پشتيباني مي‌كند. اسامه بن لادن عربستاني است و تاجران عربستان هم از عالمان ديني حمايت مي‌كنند.

عربستاني‌ها با اشاره و راهنمايي آمريكا، القاعده را پشتيباني كردند ولي به ضرر خودشان تمام شد و عملكردشان در خدمت به آمريكا، باعث محكوميت‌شان شد. امروز درباره آن‌ها مي‌گويند پشتيبان مالي وهابيت هستند بنابراين حامي‌ تروريسم هستند.

به ايران پناه آورده‌اند…

عربستان امروز در وضعيت بدي قرار دارد. مجبور شده‌اند به ايران پناه بياورند و با ايران مصالحه كرده، ارتباط‌شان را بهتر كنند. در عمل هم امسال تعداد بيشتري از ايراني‌ها به حج رفتند. نزديك به 58 هزار نفر حاجي داشتند. توانستند كتاب هاي زيادي را توزيع كنند. تعداد زيادي از بيانه هاي آقاي خامنه‌اي را توزيع كردند. امكانات خوبي هم براي زائران ايراني فراهم شده بود.

عربستاني ها به شدت مي‌ترسند كه عليه آن‌ها برنامه‌ريزي شده باشد. يهوديان قصد دارند بر حج مسلط شوند. چرا؟ تا مانع شوند و نگذارند گروه‌هاي بيدار اسلامي، از حج، اين همايش مهم اسلامي‌ كه با حضور مسلمانان از تمامي ‌نقاط زمين برگزار مي‌شود، جهت  گسترش بيداري اسلامي ‌بهره‌برداري كنند.

ببينيد ايراني ها تصميم گرفتند اين بيانيه‌ها، كتاب‌ها، نوارها و سي‌دي‌هاي كامپيوتري را توزيع كنند، آيا اين منشورات به همه دنيا نمي‌رسد؟ يهوديان و مسيحيان از اين مي‌ترسند، مي‌ترسند حج به خطري جدي عليه آنان تبديل شود.

كاركرد حج در مبارزه با دشمنان اسلام

حج براي مواجه با يهوديان و مسيحيان مهم است. آياتي از قرآن كه در آن درباره حج سخن گفته شده، در ميانه آياتي آمده كه درباره يهوديان و مسيحيان است. هم در سوره بقره، هم در سوره آل عمران و هم در سوره نساء. در سه سوره از سوره هاي بزرگ قرآن اين مطلب بيان شده است. همچنان كه سخن از ولايت امام علي(عليه السلام) درون آياتي مطرح شده كه درباره بني اسرائيل سخن مي‌گويد. سخن از وحدت و چنگ زدن همه مسلمانان به ريسمان الهي نيز در ضمن سخن از بني اسرائيل به ميان آمده است. چون بني اسرائيل بزرگترين چالش جهاني عليه امّت اسلامي ‌و دين اسلام هستند. از آن روز تا آخرالزمان دشمن تاريخي مسلمانان به شمار مي‌آيند. بني اسرائيل دشمن تاريخي اسلام است.

تأثير تسلط دشمن بر حرمين

آن‌ها در عمل براي تسلط بر حرمين برنامه ريزي مي‌كنند. خوب مي‌دانند اگر بر مكه و مدينه مسلط شوند، هر چه بگويند، ما باور مي‌كنيم. بوق تبليغاتي آن‌ها مي‌شويم و هر توجيهي را كه مطرح كنند تكرار مي‌كنيم. وقتي مي‌گويند به يمن آمده ايم تا از حكومت يمن در مبارزه با تروريسم پشتيباني كنيم، بعضي ها باور مي‌كنند و اين حرف‌ها را تكرار مي‌كنند. اين‌ها به آمريكا كمك مي‌كنند تا سلطه خود را بر قشرهاي بيشتري از مردم افزايش دهد، به آمريكا كمك مي‌كنند تا به مردم تفهيم كند براي مبارزه با تروريسم به اين كشور آمده است. آمريكايي‌ها به بهانه مبارزه با تروريسم به سرزمين حجاز وارد خواهند شد، به بهانه مبارزه با تروريسم قرآن را مي‌سوزانند ، به بهانه مبارزه با تروريسم كعبه را ويران مي‌كنند، به بهانه مبارزه با تروريسم مانع برپايي حج مي‌شوند، به بهانه مبارزه با تروريسم عرب‌ها را زير پايشان له مي‌كنند و ما تمامي ‌توجيه هاي مطرح شده از طرف آن‌ها را باور مي‌كنيم!

ساده‌نگري مسلمانان دربرابر تبليغات دشمن

آن‌ها مطمئن هستند هر سخني را كه براي توجيه رفتارشان عليه ما به زبان بياورند، براي ما پذيرفته شده است و رسانه هاي ما تكرار مي‌كنند. ما اين سخنان را تحسين مي‌كنيم، مي‌پذيريم و چشمانمان را در مقابل واقعيت‌هاي ملموس اطرافمان مي‌بنديم. به فريب آن‌ها اعتقاد داريم ولي به واقعيت هاي ملموسي كه شرارت‌ها و خطرشان گوياي اين واقعيت‌هاست، توجهي نمي‌كنيم. چشمانتان را مي‌بنديد و دست‌بسته، توجيه‌هاي مطرح شده از طرف آن‌ها را باور مي‌كنيد.

وقتي كار به اين جا برسد، براي تسلط بر حرمين شريفين برنامه ريزي مي‌كنند. براي تسلط بر يمن نقشه مي‌كشند.

روش‌هاي سياسي نواستعمارگران

با استعماري نو و اشغالگري جديد روبرو هستيم. نمي‌خواهند مانند گذشته، رهبري آمريكايي را در اين كشورها بگمارند. حاكم را آمريكايي قرار نمي‌دهند. شخصي يهودي را حاكم بر ما مي‌كنند، چه اين كه اصالتا اسرائيلي باشد يا شخصي از يهوديان يمن كه اصالتا يمني باشد يا به هر شكل ديگري كه برنامه ريزي كنند، مهم اين است شخصي يهودي خواهد بود كه با هويتي اسلامي ‌يا هويتي حقيقتا يهودي حاكميت خواهد كرد. به هر شكل كه باشد، شخصي خواهد بود كه متناسب با اهداف و برنامه هاي آنان رفتار كند.

آن‌ها اين گونه برنامه ريزي مي‌كنند، ولي شما هنوز اين حقايق را باور نكرده‌ايد و بيدارنشده‌ايد، هنوز تصديق نمي‌كنيد كه اندكي بايد احساساتتان برانگيخته شود. معناي اين حالت چيست؟ غفلت شديد، گم شدن در بي‌راهه‌اي وحشتناك، ذلتي دهشتناك از جانب خدا… آيا اين عبارات ما را به حركت وا مي‌دارد؟ وقتي مي‌گوييم، احساس مي‌شود آن‌ها براي تسلط بر حرمين شريفين فعاليت مي‌كنند و ديگر به قدس اكتفا نمي‌كنند، آيا اين واقعيت ها موجب تحرّك ما مي‌شود؟

مكه و مدينه براي اسرائيل مهمتر از قدس است…

امروز عرب‌ها دائما در سخنانشان تكرار مي‌كنند: هدف ما برپايي حكومتي فلسطيني است كه پايتختش در قدس مي‌باشد. آيا اسرائيل به اين حرفها توجه مي‌كند؟ نگاه اسرائيل تغيير نكرده، قصد ندارد قدس را به مسلمانان برگرداند، بلكه به دنبال سلطه بر مكه و مدينه است. مكه و مدينه است كه خطر اصلي را عليه اسرائيل تشكيل مي‌دهد نه قدس. ارتباط صهيونيسم با قدس تنها ارتباطي تاريخي است ولي اهميّت قدس براي مسلمانان به اندازه حرمين نيست و خطر بزرگي عليه آن‌ها را تشكيل نمي‌دهد. قدس شهري است كه معتقدند در آن هيكل سليمان برپا بوده. معتقدند شهري است كه خدا مقرر كرده بني اسرائيل به آن وارد شود و عقايدي از اين دست… پيوند بني اسرائيل با قدس پيوند با هويّت ديني و تاريخي خودشان است، ولي حرمين شريفين خطر مهمّي را براي آينده آنان تشكيل مي‌دهد. تفكر در قرآن، آن‌ها را در اين مساله به يقين رسانده، همان قرآني كه مي‌خوانيم ولي نمي‌فهميم. آن‌ها به يقين رسيده‌اند، آن‌ها فهميده‌اند كه هر گروه بيدار مسلمان، ‌مي‌تواند از حج براي ارشاد ديگران بهره برداري كند.

خداوند خواسته كه حج كنگره اسلامي‌بزرگي باشد و مردم يكديگر را به واجبات ديني خود تذكر دهند و در مسير مبارزه با دشمنان اسلام همديگر را ياري كنند.

آيا برائت از مشركان جزو حج است؟

امام خميني معناي قرآني حج را معرفي كرد. امام خميني بود كه به ما فهماند چگونه با حج تعامل كنيم. ايشان ايراني‌ها  را به سردادن شعار برائت از آمريكا، برائت از مشركان و برائت از اسرائيل هدايت كرد.

ما اين‌جا در يمن از خود مي‌پرسيديم: چرا اين‌ها شعار مي‌دهند؟ نمي‌دانستيم اولين قدم اسلامي كردن حج، برائت است. امام علي(عليه السلام) امام ما، ده آيه نخست سوره برائت را در حج قرآئت كرد. اين حركت آغاز تبديل حج به حج اسلامي بود. خدا و رسولش از مشركان بي‌زارند. امام علي(عليه السلام) آيات برائت از مشركان را قرآئت فرمودند.

ما شيعيان امام علي(عليه السلام) اين جا مي‌گفتيم: چرا اين‌ها شعار مي‌دهند؟ چرا مرگ بر آمريكا و مرگ بر اسرائيل مي‌گويند؟ آيا برائت از مشركان جزو حج است؟ حج ما يمني‌ها اين بود كه تكرار كنيم: اي حاجي حج به جا بياور! با عجله طواف مي‌كنيم، سعي به جاي مي‌آوريم و جمره را رمي‌كنيم و عجولانه تكرار مي‌كنيم: اي حاجي حج به جا بياور!

امام خميني به ايراني‌ها فرمان داد كه برائت از مشركان را در حج به جا بياورند. اين اقدام شروعي بود براي تبديل رنگ و بوي حج به حج اسلامي. عنوان اين اسلامي‌كردن هم برائت خدا و رسول است كه امام علي(عليه السلام) قرآئت كرده است. چنين حجي حج واقعي است.

برائت امام علي(ع) پررنگ‌تر بود…

البته برائتي كه ايراني ها يا هر كس ديگر ابراز مي‌كند، هنوز كم رنگ‌تر از برائتي است امام علي(عليه السلام) اعلام كرد. برائت امام علي(عليه السلام) قوي‌تر از برائتي بود كه ايراني‌ها در حج اعلام مي‌كنند. برائت امام علي(عليه السلام) برائت از مشركان و اعلام جنگ عليه آن‌ها بوده است. اعلام اين نكته بوده كه تا ابد اجازه ندارند به اين مراكز مقدس برگردند. عده‌اي در بين ما مي‌گفتند: نه! فقط بايد حجمان را به جا بياوريم. اين جا مكان عبادت است، براي آمريكا و اسرائيل وقت نداريم!

آل سعود حج قرآني را تعطيل كرده است…

چون چيزي نمي‌فهميم اين حرفها را به زبان مي‌آوريم. مشكل ما اين است كه فهم ‌ما سطحي است. حج عبادت مهمي‌است. با وحدت امت اسلامي‌ارتباط اساسي دارد. ارتباط اساسي با تربيت امّت اسلامي‌براي مواجه با دشمنان يهودي و مسيحي دارد.

عبادتي مهم است كه آل سعود تعطيلش كرده است. يهوديان و مسيحيان اين عبادت بزرگ را تعطيل كردند و به عملكرد آل سعود اكتفا نكردند. مساله براي آن‌ها بسيار مهم است. در مسايلي كه اهميّت زيادي داشته باشد، به مزدوران و دوستانشان اعتماد نمي‌كنند، هر قدر هم در دوستي با آن‌ها جدي باشند. شايد شخصي پيدا شود، قيام كند و آنجا هم همان اتفاقي بيافتد كه در ايران افتاد. شايد شخصي پيدا شود و بر اين منطقه حاكميت پيدا كند و قدرت از دستشان خارج شود. مي‌بينند كه مي‌توانند حاكميت مستقيم داشته باشند، ديگر به مزدورانشان اعتماد ندارند. به مزدورانشان بي توجهي مي‌كنند و در نهايت وقتي سياستشان اقتضا كند عليه‌شان موضع گيري مي‌كنند و به آن‌ها حمله نظامي‌مي‌كنند. با اين كه دوستشان بوده‌اي ولي با سخنان و توجيه‌هاي بسيار به تو حمله مي‌كنند.

* حجت الاسلام غریب‌رضا لطف نموده و این ترجمه خواندنی از سخنرانی شهید الحوثی را برای انتشار به سایت تریبون مستضعفین سپردند. ایشان به زودی مجموعه‌ای کامل از سخنرانی‌های این شهید منتشر خواهند کرد

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.