سه‌شنبه 14 آوریل 15 | 20:14
تاریخ سازی فیلمساز زن در کن

فیلم افتتاحیه جشنواره کن چیست؟

در حالی که روز ۱۶ آوریل لیست فیلم های بخش مسابقه شصت و هشتمین جشنواره بین المللی فیلم کن منتشر می شود، روز گذشته نام فیلم افتتاحیه معلوم شد.


139401251128538265095923

در حالی که روز ۱۶ آوریل لیست فیلم های بخش مسابقه شصت و هشتمین جشنواره بین المللی فیلم کن منتشر می شود، روز گذشته نام فیلم افتتاحیه معلوم شد.

برای اولین بار در تاریخ جشنواره بین المللی فیلم کن، یک کارگردان زن افتتاح این رویداد بزرگ هنری را بر عهده گرفت. جشنواره امسال روز چهارشنبه 13 می با اکران فیلم فرانسوی La Tete Haute  ساخته امانوئله برکوت رسما آغاز به کار خواهد کرد. از آغاز قرن جدید معمول نبوده که یک فیلم تماما فرانسوی زبان افتتاحیه جشنواره کن را بر عهده بگیرد. این فیلم تصویرگر کودکی تا نوجوانی یک پسر خلافکار به نام مالونی است در حالی که قاضی و نیروهای مصلح اجتماع می خواهند وی را نجات دهند. در ساخته جدید امانوئله برکوت چهره هایی از سینمای فرانسه نظیر بونویی ماییمل، سارا فورستیه، راد پارادو و… حضور دارند.

جالب است بدانید که در سال های گذشته فیلم های افتتاحیه آثار پر زرق و برقی بودند که به ستاره باران شدن مراسم فرش قرمز و توجه رسانه ها و خبرگزاری ها کمک شایان توجهی می کردند. سال گذشته فیلم پر حاشیه «گریس موناکو» ساخته الیویر دهان و با بازی نیکول کیدمن افتتاح کننده مراسم بود. سال 2013 «گتسبی بزرگ» باز لورمن با بازی لئوناردو دی کاپریو اکران شد. سال قبلش قرعه به نام «امپراطوری طلوع ماه» وز اندرسون افتاده بود. فیلمسازی که امسال با «هتل بزرگ بوداپست»ش جوایز زیادی را به خود اختصاص داد. «نیمه شب در پاریس» وودی آلن، «رابین هود» رایدلی اسکات و انیمیشن تحسین شده «بالا» ساخته کمپانی پیکسار از دیگر فیلم های افتتاحیه چند سال اخیر جشنواره بین المللی فیلم کن بوده اند.

گفتنی است امسال در حالی La Tête Haute به عنوان فیلم افتتاحیه انتخاب می شود که بسیاری شانس آثاری چون «مرد غیرمنطقی» وودی آلن را بیشتر می دانستند. جشنواره بین المللی فیلم کن امسال که در دوره شصت و هشتم خود به سر می برد از 13 تا 24 می در شهر کن فرانسه برگزار خواهد شد. پیش از این برادران کوئن به عنوان روسای هیئت داوران برگزیده شده بودند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: