چهارشنبه 15 آوریل 15 | 12:30

می‌خواهند از آوینی یک روشنفکر بسازند

این بار نیز موضوع «تاریخ شفاهی جبهه فرهنگی انقلاب» مورد توجه تحریریه راه بوده است. در این شماره مطالبی در حوزه «تاریخ شفاهی پشت جبهه» منتشر شده است. «زنان پیشمرگ پشت جبهه»، «آن هشت سال»، «پنج سال پای ثابت رادیو عراق» و معرفی یک کتاب از زنان قهرمان جنگ جهانی دوم، برخی عناوین این بخش مهم است.


شماره شصت و یکم «راه» با رنگ و بوی اندیشه شهید آوینی، منتشر شد. در این شماره، چهره هایی مانند نادر طالبزاده، یوسفعلی میرشکاک، حسن عباسی، ابراهیم فیاض، محمدحسین نیرومند، مهدی نصیری، مینو فرشچی و… در قالب گفتگوهایی خواندنی، از آوینی و اندیشه اش گفته اند. «سخت است اما می شود» نیز عنوان گفتاری منتشر نشده از شهید آوینی است که در کنار مطلبی «آوینی دوستی و عمل گریزی» از روح الله رشیدی پرونده شهید آوینی را خواندنی تر کرده است.
COVER-rah
این پرونده، یک مطلب جالب توجه دیگر نیز دارد؛ گزیده ای از یک پایان نامه با موضوع مستند «شهری درآسمانِ» شهید آوینی که در دانشگاه سن خوزه آمریکا. همچنین مقاله ای از خانم انی یس دویکتور استادیار دانشگاه پاریس(سوربن پانتئون) مدرس و پژوهش‌گر تاریخ سینما در مورد شهید آوینی را می توانید در این بخش مطالعه نمایید.
پرونده شهید آوینی، یک بخش ویژه دیگر هم دارد؛ بررسی آرا و اندیشه های اقتصادی و اجتماعی آوینی توسط اساتید اقتصاد از جمله حسن سبحانی، ابراهیم رزاقی و عادل پیغامی.
«جای ما در جنگ اقتصادی کجاست؟» عنوان مطلبی از محمدصادق شهبازی است که نگاهی دارد به فرهنگ اقتصادی پس از مذاکرات هسته ای. معرفی کتاب «نیکوکاران نابکار» نوشته پروفسور ها جون چانگ اقتصاددان کره ای، که درباره توجه به ظرفیت های درونی در توسعه اقتصادی است مقاله «از اقتصاد صلواتی تا اقتصاد مقاومتی» از دیگر مطالب پرونده اقتصاد مقاومتی شماره شصت و یکم مجله راه است.
این بار نیز موضوع «تاریخ شفاهی جبهه فرهنگی انقلاب» مورد توجه تحریریه راه بوده است. در این شماره مطالبی در حوزه «تاریخ شفاهی پشت جبهه» منتشر شده است. «زنان پیشمرگ پشت جبهه»، «آن هشت سال»، «پنج سال پای ثابت رادیو عراق» و معرفی یک کتاب از زنان قهرمان جنگ جهانی دوم، برخی عناوین این بخش مهم است. گزیده ای از یکی از مطالب خواندنی این بخش:
«در زمان جنگ، منافقین تحرکات بسیاری داشتند و از هر فرصتی برای ضربه زدن به رزمندگان و تضعیف جبهه‌ها استفاده می‌کردند که یکی از آن‌ها آلوده کردن مواد غذایی و ریختن سم بر روی موادی بود که مردم به جبهه ارسال می‌کردند. مواد غذایی و خوراکی‌ای که از سطح شهر و روستاهای نهاوند جمع‌آوری می‌شد همگی در مرکز سپاه قدیم نهاوند انبار می‌شد ولی بانوان نهاوندی با گذشتن از جان خود، از این مواد غذایی و خوراکی می‌خوردند تا خدایی نکرده مواد آلوده و سمی به جبهه نرسند و برای رزمندگان مشکلی پیش نیاید.»
در پرونده «موسیقی» گفتگوی اختصاصی با «محسن نفر» از موسیقی‌دانهای برجسته و همچنین مقاله «نظریه موسیقی انقلاب اسلامی از دیدگاه امام و رهبری» و «گذری بر بازار موسیقی انقلاب» و چند مطلب دیگر را می خوانیم.
رضا زاده محمدی از نویسندگان قدیمی راه، در این شماره از «قواعد ممتاز درام ایران» در بررسی سریال «گذر از رنجها» مطلبی با عنوان «روایت واقعی از مردم» نوشته است که در کنار گفتگو با امام جمعه ملک شاهی، تهیه کننده چند اثر داستانی بخشی از پرونده سینما و تلویزیون این شماره را تشکیل میدهند. گزارش اکران مردمی فیلم سینمایی «خانه ای کنار ابرها» که در اکران سینماها با بی مهری مواجه شده بود در کنار یادداشتی از سید رسول منفرد با عنوان «نجات فیلم از قفس سینما» بخش پایانی پرونده سینما و تلویزیون مجله راه است.
شصت و یکمین شماره ماهنامه فرهنگی تحلیلی راه، به مدیر مسئولی و سردبیری وحید جلیلی، در ۱۹۲ صفحه، را از مراکز توزیع محصولات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی در سراسر کشور و همچنین از مرکز پخش به آدرس زیر می توان تهیه کرد.
تلفن مرکز پخش: ۸۸۹۶۰۴۷۷-۰۲۱/ ۰۹۳۵۶۳۳۹۸۲۵
آدرس مرکز پخش: آدرس: تهران-بلوار کشاورز-خیابان ۱۶ آذر-نبش خیابان نصرت-شماره ۶۰

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: