چهارشنبه 15 آوریل 15 | 13:12

اجرای شاهکار مهندسی رزمی دفاع مقدس

نمایی از پل بعثت در دوران دفاع مقدس به همت مرکز رشد شهید تهرانی مقدم بسیج علمی شاهرود در اجلاسیه شهدا به نمایش درمی‌آید.


1429078210014_39637

نمایی از پل بعثت در دوران دفاع مقدس به همت مرکز رشد شهید تهرانی مقدم بسیج علمی شاهرود در اجلاسیه شهدا به نمایش درمی‌آید.

بابک مخبریان مدیر اجرایی پروژه پل بعثت در خصوص اجرای این پل گفت: ماکت مشخصات ماکت رودخانه اروند به طول 32 متر، عرض 6 متر و عمق 1.5 متر،50 تا لوله فولادی 16 اینچ در آن به کار گرفته می‌شود.

مخبریان افزود: «پل بعثت» بر روی رودخانه اروند احداث شده است و به دلیل نزدیکی به خلیج‌فارس و جریان جزر و مد، آب رودخانه کیفیت آب دریا را دارد، حداکثر شدت جریان در زمان جزر اتفاق می‌افتد که حدود دو میلی ثانیه است. همچنین عرض رودخانه در محل پل900 متر و حداکثر عمق آن 12 متر است.

وی خاطرنشان کرد: پل از لوله‌هایی به طول 12 متر و دارای قطر 56/142 سانتی‌متر و ضخامت 16 میلی‌متر از نوع فولاد (ST 60) تشکیل شده است. لوله‌ها در هر ردیف زنجیر توسط اتصالات گوشواره‌ای به یکدیگر متصل هستند. هر ردیف طوری روی ردیف قبلی قرار می‌گیرد که شکل شبکه لانه زنبوری را به وجود می‌آورد. ساخت پل بعثت،شاهکار مهندسی رزمی تاریخ دفاع مقدس در روز سهﺷﻨبه 22 مهرماه سال 1365 به اﺗﻤﺎم رﺳﯿﺪ و ﻣﻮرد اﺳﺘﻔﺎده رزﻣﻨﺪﮔﺎن اﺳﻼم ﻗﺮار ﮔﺮﻓﺖ و برخی از قطعات این پل، امروز در گلزار شهدای خرمشهر است و برخی دیگر،همانجا کنار اروند، به تماشا نشسته است.

مسئول مرکز رشد شهید تهرانی مقدم گفت: ما برای اینکه این شاهکار را برای عموم مردم در اجلاسیه نشان بدهیم تلاش داریم این کار با انجام محاسبات دقیق و بکارگیری مهندسین بسیجی انجام پذیرد. در اجلاسیه شهدا این ماکت را طراحی و اجرا می‌کنیم تا گوشه‌ای از مهندسی جنگ را به تصویر بکشیم که برای مردم ملموس باشند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.