یکشنبه 21 نوامبر 10 | 15:36

آمريکا: آماده‌ایم براي امنيت رژيم صهيونيستي «تضمين کتبی» بدهیم

دولت باراک اوباما، رئيس جمهوري آمريکا مي گويد براي متقاعد ساختن اسرائيل به تعليق شهرک سازي در کرانه باختري، حاضر است امنيت اسرائيل را کتبا تضمين کند.


دولت باراک اوباما، رئيس جمهوري آمريکا مي گويد براي متقاعد ساختن اسرائيل به تعليق شهرک سازي در کرانه باختري، حاضر است امنيت اسرائيل را کتبا تضمين کند.
بي بي سي با اعلام اين خبر نوشت:

حکومت فلسطينيان از سرگيري مذاکرات صلح با اسرائيل را مشروط به متوقف ساختن گسترش شهرک هاي يهودي نشين در کرانه باختري کرده است.

تعليق شهرک سازي به مدت سه ماه شامل بيت المقدس شرقي نمي شود.

هفته گذشته آمريکا براي جلب موافقت اسرائيل با متوقف ساختن شهرک سازي در کرانه باختري به مدت نود روز، به اين کشور وعده داد که امتيازاتي به اين کشور خواهد داد.

اگر چه جزئيات اين امتيازها اعلام نشده و لي گفته مي شود تحويل بيست فروند هواپيماي جنگي رادار گريز اف_35 به اسرائيل از جمله امتيازاتي است که در بسته پيشنهادي آمريکا وجود دارد.

بنا بر گزارش ها، آمريکا همچنين متعهد مي شود مانع هر گونه تلاش ضداسرائيلي در شوراي امنيت از جمله محکوميت اين کشور به اتهام ارتکاب جنايات جنگي در حمله دو سال قبل به نوار غزه،شود.

دولت بنيامين نتانياهو، نخست وزير اسرائيل تضمين هاي پيشنهادي آمريکا را به دقت مطالعه کرده و گفته مي شود چند وزير کابينه اسرائيل بر دادن تضمين کتبي آمريکا پافشاري کرده اند.

وصيل ابو يوسف، دبير کل جبهه آزادبيخش فلسطين و عضو کميته اجرايي سازمان آزاديبخش فلسطين (فتح) مي گويد آمريکا نقشي را که کاملا به نفع اسرائيل است بازي مي کند و به جاي اين که اسرائيل را تحت فشار قرار دهد که شهرک سازي در سرزمين هاي اشغالي را کاملا متوقف کند و به قطعنامه هاي موجه بين المللي احترام بگذارد، از اقدامات اين کشور که کاملا مخالف روند صلح است حمايت مي کند.

اختلاف بر سر ساختمان سازي يهوديان در سرزمين هاي اشغالي، ادامه مذاکرات صلح را به خطر انداخته است.

پيشتر، اسرائيل به مدت بيست ماه ساخت شهرک هاي يهودي نشين جديد را در سرزمين هاي اشغالي متوقف کرده بود ولي اين تعليق در ماه سپتامبر گذشته به پايان رسيد.

مذاکره کنندگان فلسطيني گفته اند در صورت عدم تمديد تعليق شهرک سازي به گفت و گوهاي مستقيم صلح برنخواهند گشت.

اتحاديه عرب از موضع فلسطيني ها حمايت کرده است.

بنيامين نتانياهو، به فلسطيني ها پيشنهاد کرده که در صورت به رسميت شناختن اسرائيل به عنوان يک کشور يهودي، شهرک سازي را متوقف خواهد کرد.

تشکيلات خودگردان فلسطيني با ناعادلانه و غيرضروري خواندن اين پيشنهاد، آن را رد کرده است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.