جمعه 17 آوریل 15 | 13:26
مارتین دمپسی:

گزینه نظامی علیه ایران همچنان روی میز

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا گفت: گزینه نظامی آمریکا برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای و ترغیب این کشور به راه‌حل دیپلماتیک، همچنان دست نخورده باقی است.


 

201538171038_dempsi-asg1

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا گفت: گزینه نظامی آمریکا برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای و ترغیب این کشور به راه‌حل دیپلماتیک، همچنان دست نخورده باقی است.

مارتین دمپسی در کنفرانس خبری مشترک با وزیر دفاع امریکا در واکنش به تصمیم روسیه گفت: تحویل سامانه های دفاع هوایی اس 300 به ایران تاثیری بر توانایی امریکا در مقابل با ایران نخواهد داشت.
اشتون کارتر وزیر دفاع امریکا هم گفت: وظیفه پنتاگون درباره ایران، اطمینان از روی میز بودن گزینه‌هایی غیر از دیپلماسی است.
جمهوری اسلامی ایران به شدت اتهام‌ها درباره تلاش برای دستیابی به تسلیحات اتمی را رد کرده است.

تهران می‌گوید ایران به برنامه هسته‌ای به منظور تامین اهداف صلح آمیز از جمله تولید برق و رادیو ایزوتوپ برای اهداف پزشکی نیازمند است.

این اظهارات در حالی مطرح می شود که ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه روز دوشنبه با صدور فرمانی برای تحویل سامانه موشکی اس 300 به تهران، ممنوعیت تحویل این سامانه موشکی روسی به ایران را لغو کرد.

پوتین روز پنجشنبه در یک مصاحبه‌ تلویزیونی تصریح کرد: تصمیم اخیر وی برای تحویل سامانه‌ی موشکی اس-300 به ایران، مغایرتی با تحریم‌های سازمان ملل متحد علیه ایران نداشته و پس از آن صورت گرفت که «ایران تا حد زیادی انعطاف پذیری و تمایل به رسیدن به سازش نشان داده است.»

سامانه موشکی اس۳۰۰ که یکی از پیشرفته‌ترین سامانه‌های دفاع ضدهوایی در جهان است، برای دفاع از تاسیسات مهم در برابر حملات هوایی طراحی شده و می‌تواند تا ۱۰۰ هدف را هم‌زمان در آسمان ردیابی کند.

درپی تصمیم پوتین برای لغو ممنوعیت تحویل سامانه اس 300 به ایران، آمریکا و اسرائیل ضمن ابراز نگرانی درباره آن، با این تصمیم مخالفت کردند.

حسین دهقان بعد از ظهر پنجشنبه در حاشیه کنفرانس امنیتی مسکو با همتای روس خود دیدار کرد.

در همین حال وزیران دفاع ایران و روسیه، حسین دهقان و سرگئی شیاگو روز پنج شنبه طی دیداری در مسکو، توافق کردند تا همه مسائل فنی مربوط به سامانه پدافند هوایی اس300 را بررسی و تا پایان سال2015  تحویل این تسلیحات به ایران را عملیاتی کنند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: