جمعه 17 آوریل 15 | 15:21
سرنوشت پرداخت یارانه توسط وزارت نفت چه‌می‌شود

همدردی دولت با وزارتخانه له‌شده!

صحبت‌های وزیر نفت در نشست خبری‌ هفته گذشته‌اش در چند نوبت خبرنگاران را به تعحب،‌خنده، تاسف و حیرت واداشت. اما شاید یکی از بهت‌آور ترین بخش‌های سخنان زنگنه زمانی بود که او از له شدن زیر بار پرداخت یارانه سخن می‌گفت.


8359

صحبت‌های وزیر نفت در نشست خبری‌ هفته گذشته‌اش در چند نوبت خبرنگاران را به تعحب،‌خنده، تاسف و حیرت واداشت. اما شاید یکی از بهت‌آور ترین بخش‌های سخنان زنگنه زمانی بود که او از له شدن زیر بار پرداخت یارانه سخن می‌گفت.

وزیر نفت در این نشست از حقیقت تلخی پرده برداشت، این‌که وزارت نفت به‌عنوان متولی موتور محرکه اقتصاد کشور، به‌دلیل نوع مدیریت منابع مالی به‌جایی رسیده که برای پرداخت حقوق کارکنان خود ناچار به قرض گرفتن پول از بانک مرکزی شده است برای بسیاری جای تعجب و البته تفکر دارد.

زنگنه با گلایه صریح از پرداخت یارانه گفت: “شرکت نفت پول‌دار بوده، اما اکنون جزو فقراست.” او با اشاره به این‌که “داریم زیر فشار پرداخت یارانه‌ له می‌شویم” ادامه داد: اداره کل وزارت نفت یک طرف و تامین یارانه‌ها نیز طرف دیگر است. اگر چه در سال 1393 نسبت به 1392 فشار کمتر شد، اما واقعا فشار له کننده است.

زنگنه در ادامه پرده از عدد عجیبی برداشت که حجم فشار بر این وزارتخانه را نشان می‌دهد. او به صراحت اعلام کرد که در سال گذشته روزانه 125 میلیارد تومان بابت یارانه پرداخت کردیم و این یارانه تمامی ندارد؛ سپس اضافه کرد: شرکت نفت اکنون به همه عالم بدهکار است و برای اولین بار در سال گذشته بعد از ظهر 28 اسفند‌ماه حقوق پرداخت کردیم. آن‌هم مجبور شدیم برای این‌کار با سختی از بانک مرکزی برای پرداخت حقوق‌ها پول قرض کنیم!

ارائه آمار از میزان فشار پرداخت یارانه بر فعالیت‌های وزارت نفت اما کار تازه‌ای نیست. پیشتر معاون زنگنه در امور برنامه‌ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری نیز در گفت‌وگو با ایسنا با گلایه از فشار بار یارانه بر دوش وزارت نفت به جای انجام امور توسعه‌ای، آمار تکان‌دهنده‌ای را بیان کرده بود.

منضور معظمی با طرح این سئوال که “آیا حکمرانی خوب به معنای پرداخت یارانه است؟” گفته بود: در مجموعه وزارت نفت، ماهانه 3000 میلیارد تومان توسط شرکت پالایش و پخش فراورده‌های نفتی و 800 میلیارد تومان توسط شرکت ملی گاز برای پرداخت یارانه داده می‌شود، این در حالی است که همه طرح‌های توسعه متوقف شده است.

حالا به نظر می‌رسد گلایه طعنه آمیز این بار وزیر نفت تا حدودی موثر واقع شده است و ممکن است تصمیم‌هایی در سطح کلان دولت در این زمینه گرفته شود.

در این زمینه سخنگوی دولت گفت: با همفکری و همکاری با وزارت نفت باید راه حلی برای پرداخت حجم عظیم یارانه ها پیدا کرد.

محمد باقر نوبخت درباره پرداخت ماهانه سه هزار و پانصد میلیارد تومان یارانه از سوی صنعت نفت و این که وزیر نفت در نشست اخیر خود با خبرنگاران پرداخت این حجم از یارانه را ” له کننده” عنوان کرده است، گفته است: ضمن همدردی با وزیر محترم نفت که البته احساس درد ما بیشتر از ایشان است؛ باید با همفکری و همکاری با یکدیگر راه حلی مناسب برای این حجم از یارانه پیدا کرد.

وی افزود: در تبصره ٢٠ بودجه سال ٩٤ منابع و مصارف هدفمندی یارانه ها مشخص شده است که باید در همین بخش هزینه شود و نمی توان در جای دیگری از آن استفاده کرد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور درباره این که با توجه به نیاز صنعت نفت به حجم عظیمی از سرمایه گذاری، دولت چه تسهیلات ویژه ای برای این صنعت با توجه به کاهش قیمت نفت از نیمه دوم پارسال اندیشیده است، گفت: در قانون بودجه استفاده از صندوق توسعه ملی برای زیر ساختهای صنعت نفت پیش بینی شده است؛ این امکان برای صنعت نفت وجود دارد که بتواند از منابع این صندوق که خود آن را برای اقتصاد ایران فراهم کرده، برخوردار شود.

نوبخت افزود: تلاش ما این است تا سرمایه های مورد نیاز برای توسعه زیر ساختها و برنامه های صنعت نفت را از صندوق توسعه ملی فراهم کنیم و دیگر نیاز های کشور را از طریق مالیات پاسخ دهیم.

اکنون باید دید “همدردی” دولت با این وزارتخانه له شده زیر بار پرداخت یارانه، کارگشای تصمیم جدیدی برای باز شدن این گره عجیب خواهد شد یا همچنان منابع مالی و اعتباری، به جای امور توسعه‌ای، صرف هزینه‌های روزمره مردم خواهد شد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: