شنبه ۲۹ فروردین ۹۴ | ۱۱:۲۸
بازی ترانزیتی ترک‌ها دوباره شروع شد

صف 700 کامیون برای عبور از مرز بازرگان

مدیر کل دفتر ترانزیت و پایانه‌های مرزی سازمان راهداری اعلام کرد: با توجه به کاهش قابل ‌توجه پذیرش کامیون های ایرانی از سوی ترک‌ها در طول چند روز گذشته بار دیگر صفی طولانی از این کامیون‌ها در مرز مشترک با ترکیه به وجود آمده است.


14-772

مدیر کل دفتر ترانزیت و پایانه‌های مرزی سازمان راهداری اعلام کرد: با توجه به کاهش قابل ‌توجه پذیرش کامیون های ایرانی از سوی ترک‌ها در طول چند روز گذشته بار دیگر صفی طولانی از این کامیون‌ها در مرز مشترک با ترکیه به وجود آمده است.

محمد جواد عطرچیان تصریح کرد: با وجود توافقات ترانزیتی صورت گرفته میان ایران و ترکیه به منظور افزایش قابل ‌توجه تجارت دو جانبه مشترک ترک‌ها بار دیگر در اقدامی یک طرفه اقدام به کاهش قابل ‌توجه پذیرش کامیون‌های ایرانی در مرزهای خود کرده‌اند که این موضوع مشکلات قابل ‌توجهی را در مرز بازرگان به وجود آورده است.

وی ادامه داد: مذاکرات و گفت‌وگوهایی در طول روزهای گذشته با ترکیه به منظور رفع این مشکل آغاز شده که البته هیچ یک از آنها هنوز به نتیجه‌ قطعی نرسیده‌اند.

مدیر کل دفتر ترانزیت و پایانه‌های مرزی سازمان راهداری در پاسخ به این سوال که آیا ترک‌ها نسبت به اقدام صورت گرفته در طول روزهای گذشته توضیح قانع کننده‌ای را ارائه کرده‌اند ؟ اظهار کرد: متاسفانه هنوز هیچ توضیحی در این زمینه به ما داده نشده است و با وجود این که ایران بارها حسن نیت خود را در افزایش مبادلات تجاری با ترکیه نشان داده، هنوز مشخص نیست که این اقدام یک جانبه به چه دلیلی صورت گرفته است.

عطرچیان درباره زمان تخمینی برای حل شدن این مشکل نیز، تصریح کرد: به وجود آمدن شرایط این چنینی هر چند که روال عادی را بر هم می‌ریزد، اما در مرز مشترک مساله چندان پیچیده‌ای نیست. ما تمام تلاش خود را می‌کنیم که این موضوع در کوتاه‌ترین زمان ممکن حل شود، اما با توجه به این که این موضوع به ترک‌ها وابسته است، نمی‌توان درباره زمان قطعی آن اظهار نظری جدی کرد.

هر چند با توجه به سفر دو هفته‌ پیش اردوغان، رییس جمهوری ترکیه به ایران و امضای قراردادهای اقتصادی که بنا بود ترانزیت مشترک دو کشور را به بیش از دو برابر برساند، انتظار می رفت مشکلات این چنینی در مرز مشترک بازرگان به وجود نیاید، اما این اقدام جدید ترک‌ها نشان می‌دهد که آینده ترانزیتی دو کشور هم‌چنان در هاله‌ای از ابهام باقی خواهد ماند.

ترکیه پیش از این در مهر ماه سال 1393 نیز در اقدامی یک جانبه اقدام به از بین بردن توافقات قبلی خود با ایران کرده و مرز مشترک را برای چند ماه به بهانه بررسی دوباره نرخ مابه التفاوت سوخت مسدود کرد و با فرستادن فرستاده ویژه رییس جمهور به ترکیه راضی به بازگرداندن شرایط عادی شد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: