دوشنبه 22 نوامبر 10 | 10:30

ناتو ؛ جعبه ابزار ناکارآمد آمریکا در افغانستان

دو دهه است که سازمان پیمان آتلانتیک شمالی بعد از پایان جنگ سرد بین دو حالت خودبزرگ بینی و سرخوردگی تاب می خورد. یک زمان این ائتلاف نظامی به قدری خود را قوی احساس می کند که می خواهد نظم جهانی را تغییر دهد و زمانی نیز در مناقشات جنگ افغانستان به مرحله فروپاشی می رسد.


یک روزنامه آلمانی با اشاره به اینکه اکثر تصمیمات ناتو در یک دهه اخیر مبتنی بر توهمات بوده، این سازمان را “جعبه ابزار ناکارآمد” آمریکا در افغانستان دانست.

روزنامه زوددویچه سایتونگ در تحلیلی نوشت: دو دهه است که سازمان پیمان آتلانتیک شمالی بعد از پایان جنگ سرد بین دو حالت خودبزرگ بینی و سرخوردگی تاب می خورد. یک زمان این ائتلاف نظامی به قدری خود را قوی احساس می کند که می خواهد نظم جهانی را تغییر دهد و زمانی نیز در مناقشات جنگ افغانستان به مرحله فروپاشی می رسد.

در ادامه این مطلب آمده است: افغانستان نیز برای ناتو به کابوس تبدیل شده است. حالا این ائتلاف نظامی بر آن است با راهکاری عملی که تنها راه برای مقابله با شکست ناشی از بی هدفی این ائتلاف است خود را نجات دهد.

نویسنده همچنین با اشاره به تلاشهای ناتو در سالهای اخیر در جهان می افزاید: اکثر تصمیم گیریهای این ائتلاف نظامی مبتنی بر توهمات بوده است و این مسئله که تا چه حد میدان عمل و بازی ناتو برای تکالیف جدید محدود است و تا چه حد امکان دفاع جمعی در نقطه دوردستی از دنیا ناممکن است در جنگ افغانستان خود را نشان داد. این در حالی است که یک ائتلاف قدرتمند به گونه ای دیگر باید به نظر برسد.

در پایان این مطلب آمده است: زمانی که حکومت آمریکا بعد از حادثه تروریستی 11 سپتامبر جنگ با ترور را اعلام کرد ناتو را به عنوان یک جعبه ابزار برای پیشبرد کار معرفی کرد. خیلی ها این بیان حکومت آمریکا را متکبرانه و به عنوان توهینی به اروپاییها قلمداد کردند. این در حالی است که حکومت بوش حقیقت را بیان کرد. ناتو یک ابزار است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.