یکشنبه ۳۰ فروردین ۹۴ | ۱۳:۵۵
مدیر عامل صندوق ضمانت صادرات

افزایش ۱۶درصدی بیمه نامه صادراتی

رئیس هیات مدیره صندوق ضمانت صادرات گفت: سال گذشته 2300 میلیارد تومان بیمه‌نامه صادراتی صادر شده است که نسبت به سال قبل آن 16 درصد افزایش داشته است.


13921214000237_PhotoA

رئیس هیات مدیره صندوق ضمانت صادرات گفت: سال گذشته 2300 میلیارد تومان بیمه‌نامه صادراتی صادر شده است که نسبت به سال قبل آن 16 درصد افزایش داشته است.

طاهر شه‌حامد از افزایش سرمایه صندوق ضمانت صادرات و پوشش‌ بیشتر صادراتی خبر داد و به این نکته اشاره کرد که از آنجایی که با برداشته شدن تحریم‌ها ارتباط با بازار اروپا و غرب برای مراودات مالی بیشتر خواهد شد، از اکنون به دنبال راهکارهایی برای پوشش صادراتی در این زمینه هستیم.

وی خاطرنشان کرد: سال گذشته 2300 میلیارد تومان بیمه‌نامه صادراتی صادر شده است که نسبت به سال قبل آن 16 درصد افزایش داشته است و این در حالی است که سعی کرده‌ایم تا مانده تعهداتمان را کاهش دهیم تا جایی که تعهدات صندوق ضمانتی صادرات از 5 هزار و 200 میلیارد تومان به 4 هزار و 600 میلیارد تومان رسید.

رئیس هیات مدیره صندوق ضمانت صادرات به این نکته اشاره کرد که شاید در دوره‌ای حجم مانده تعهدات این صندوق براساس بودجه موجودش بسیار بالا رفته که مشکل‌آفرین و ریسک بالایی دارد، اما اکنون از این حالت خارج شدیم.

شه‌حامد بازارهای صادراتی عراقف افغانستان، سوریه و سودان را جزء پر ریسک‌ترین‌ها دانست و افزود: پوشش قراردادهای صادراتی بخشی از کارهای ماست، اما مهمتر از آن اینکه صادر کنندگان می‌توانند پیش از عقد قرارداد برای اطمینان خاطر از طرف خارجی از طریق این صندوق وضعیت تأمین مالی طرف مقابل و قابل اعتماد بودن آن را براورد کنند.

وی با اشاره به افزایش حجم مبادلات تجاری با روسیه به امضای تفاهم‌نامه‌ای با طرف روسی از 6 ماه گذشته خبرداد و گفت: براساس این تفاهم‌نامه اعتبار سنجی مشتریان دوطرف انجام می‌شود، تا خدای ناکرده بازرگانان ما با ضرر و زیان‌ مالی مواجه نشوند.

شه‌حامد همچنین از امضای تفاهم‌نامه‌ای با یک شرکت ایتالیایی (ساچه) برای پوشش بهتر بازار صادراتی اروپا و آمریکا خبرداد و افزود: در صورت امضای این تفاهم‌نامه صادر کنندگان می‌توانند با خیال راحت پروژه‌های صادراتی را در دست بگیرند.

وی در پاسخ به اینکه با توجه به افزایش سطح صادرات غیر نفتی تا 70 میلیارد دلار برای سال جدید چقدر به سرمایه این صندوق اضافه شده، این گونه پاسخ داد که حدود 1300 میلیارد تومان حجم سرمایه صندوق ضمانت صادرات است و مقرر شده از محل حصول حساب ذخیره ارزی معادل ریالی 200 میلیون دلار به سرمایه این صندوق افزوده شود.

رئیس صندوق ضمانت صادرات این را هم گفت که ظرف 3 سال گذشته با افزایش سرمایه‌ای که در این صندوق اتفاق افتاده حجم سرمایه آن بیش از 5 برابر شده است.

به گفته این مسئول در صندوق ضمانت صادرات بازیافت‌های این سازمان (پول‌های معوق طرف خارجی از پروژه‌های صادراتی) ظرف دو سال گذشته از 21 میلیارد تومان به رقمی نزدیک به 110 میلیارد تومان افزایش یافته است که می‌تواند در پویایی این صندوق و پوشش بهتر بازارهای صادراتی موثر واقع شود.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: