پنج شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹
دوشنبه ۳۱ فروردین ۹۴ | ۱۲:۱۸
در گفتگو با چهار نماینده مجلس مطرح شد:

بیشترین وام قرض‌الحسنه را بانک‌ها به کارکنانشان می‌دهند

محمد امینی‌رعیا

اگر بانک ها 30 درصد از سپرده های جاری خود را که با نرخ صفر از مردم دریافت کرده اند به وام ازدواج تخصیص دهند، برخی موانع مهم اقتصادی پیش روی جوانان برای ازدواج حل خواهد شد و می توان وام ازدواج را افزایش داد.


تریبون مستضعفین- محمد امینی رعیا

ازدواج به عنوان مسئله ای راهبردی که هم در بهبود وضعیت فرهنگی جامعه اثرگذار بوده و هم در افزایش جمعیت، طی سالهای اخیر با آماری کاهشی مواجه شده است. کاهشی که سیاست های حمایت از ازدواج و عدم تناسب آن با وضعیت کشور در آن تاثیرگذار بوده است. وام ازدواج سه میلیون تومانی طی سالهای اخیر به عنوان مهمترین تلاش حاکمیت برای حمایت از ازدواج، امروز به سیاستی ناکارا تبدیل شده که جوانانی را که مهمترین مانعشان برای ازدواج نداشتن سرمایه اولیه است را به ازدواج ترغیب نمی کند. در این مورد،​ با چهار نماینده مجلس شورای اسلامی آقایان فرج الله عارفی نماینده مردم جیرفت در مجلس و عضو کمیسیون اجتماعی، شهروز افخمی نماینده مردم ملکان درمجلس و عضو کمیسیون اجتماعی، رضا رحمانی نماینده مردم تبریز در مجلس و عضو کمیسیون صنایع و محمدحسن آصفری نماینده مردم اراک در مجلس و عضو کمیسیون امنیت ملی مصاحبه شده است که شرح آن در ادامه آمده است:

Untitled-1 (1)

فرج الله عارفی نماینده مردم جیرفت در مجلس و عضو کمیسیون اجتماعی:

وام ازدواج باید افزایش یابد

بودجه 94 مجلس تصویب کرده است که تا ده میلیون تومان کالا را مزدوجین می توانند به صورت وام با سازوکار مشخصی دریافت کنند.

قانون دیگری در این خصوص در مجلس طرح نشده است اما بعضی از همکاران طرحی را دارند پیگیری می‌کنند برای افزایش مبلغ وام ازدواج که البته هنوز به دست ما نرسیده است.

باید وام ازدواج به دلیل هزینه های بالا افزایش پیدا کند، بانک ها هم منابع قرض الحسنه لازم را برای این کار دارند.

اگر بانک ها 30 درصد از سپرده های جاری خود را که با نرخ صفر از مردم دریافت کرده اند به وام ازدواج تخصیص دهند، برخی موانع مهم اقتصادی پیش روی جوانان برای ازدواج حل خواهد شد و می توان وام ازدواج را افزایش داد.

دولت می تواند چنین لایحه ای را برای الزام بانک ها جهت دادن وام ازدواج و افزایش مبلغ آن از محل بخشی از سپرده های جاری به مجلس بفرستد که در این صورت ما آن را در اولویت خواهیم گذاشت.

این یک ظلم است در حق جوانان که بانک ها این همه سپرده را با نرخ صفر از مردم دریافت کرده اند و سود بالایی از آن کسب می کنند اما بخشی از آن را هم جهت افزایش وام ازدواج استفاده نمی کنند.

شهروز افخمی نماینده مردم ملکان درمجلس و عضو کمیسیون اجتماعی

اگر بانک‌ها سپرده‌های قرض‌الحسنه را درست مدیریت کنند میتوانند وام ازدواج ۱۰ میلیونی پرداخت کرد

اگر بانک ها سپرده های قرض الحسنه جاری خود را درست مدیریت کنند و بخشی از آن را به وام ازدواج اختصاص دهند، می توان وام ازدواج 10 میلیون تومانی به جوانان داد.

بانک ها این سپرده ها را با نرخ صفر از مردم گرفته اند و وظیفه شان این است که بخشی را به وام قرض الحسنه ازدواج تخصیص بدهند.

بانک ها از سپرده های پس اندازی که به وام قرض الحسنه اختصاص می دهند هم بخش عمده ای را به کارکنان خود اختصاص داده اند.

برای مثال فردی که در بانک استخدام می شود در طی پنج شش سال، وام های مختلف قرض الحسنه می گیرد که در بعضی موارد مقدار آن به بیش از 100 میلیون تومان هم می رسد؛ با این حال سهم وام ازدواج بسیار پایین است.

دولت باید برای کنترل بانک ها تصمیم جدی بگیرد و بانک مرکزی هم باید اولویت بندی تخصیص منابع قرض الحسنه را مشخص کند تا تبعیض ایجاد نشود.

بانک ها می توانند به کارکنان خود هم وام بدهند اما باید اولویت ها مشخص باشد چرا که نیازهای مردم و جوانان هم اولویت بالایی دارد و باید حجم بیشتری به آن اختصاص یابد.

رضا رحمانی نماینده مردم تبریز در مجلس و عضو کمیسیون صنایع

حمایت موثری از ازدواج در کشور صورت نمی‌گیرد

بحث ازدواج تحت تاثیر مسائل مختلف اجتماعی و فرهنگی و آداب و رسوم و رفتارهای خانواده ها قرار گرفته است و البته یکی از مهمترین مسائل و موانع ازدواج جوانان،‌مسئله اقتصادی و هزینه های ازدواج جوانان است.

با این حال خانواده ها هم باید ازدواج را آسان بگیرند اما دولت هم باید برنامه هایی مانند وام ازدواج مناسب برای تسهیل ازدواج جوانان داشته باشد.

ما در کشور برای همه چیز هزینه می کنیم ولی برای ازدواج که مهمترین اتفاق در زندگی انسان هاست متاسفانه حمایت موثری نداشتیم.

مسئله ازدواج آنقدر مهم است و ارزش دارد که نه فقط وام ازدواج متناسب باید به آن اختصاص یابد بلکه باید هدیه هم داده شود اما این لازمه اش برنامه ای مشخص است.

مبلغ وام ازدواج باید متناسب با هزینه ها باشد وگرنه نتیجه ای ندارد. طبق هزینه های امروز برای ازدواج، اگر این مبلغ کمتر از ده میلیون تومان باشد تاثیری ندارد که البته منابع آن نیز موجود است.

بانک ها منابع زیادی دارند که با نرخ صفر جذب کردند اما به وام قرض الحسنه اختصاص نمی دهند.

ما پیگیر این مسئله در مجلس هستیم و بانک مرکزی هم باید کمک کند تا بخشی از منابع و سپرده های جاری قرض الحسنه بانک ها به وام قرض الحسنه ازدواج اختصاص یابد.

مردم پول در بانک گذاشته اند و سودی نمی گیرند و لذا ازدواج بهترین محل مصرف این است.

محمدحسن آصفری نماینده مردم اراک در مجلس و عضو کمیسیون امنیت ملی

پانصدهزار نفر در صف وام ازدواج هستند

علیرغم اینکه دولت شعار رفع دغدغه های ازدواج جوانان را می دهد اما اقدام موثری در این زمینه انجام نداده است.

صف وام ازدواج کاهش یافته اما هنوز نزدیک به پانصد هزار نفر در صف هستند. از طرفی مبلغ سه میلیون تومان برای وام ازدواج به هیچ وجه نمی تواند مشکلات اقتصادی ازدواج جوانان را حل کند.

به نظر می رسد مسئولین اطلاعی از هزینه ها ندارند چرا که در حال حاضر با سه میلیون تومان نهایتا می توان یک یخچال و یک تلویزیون تهیه کرد.

توقع می رود پولهایی که مردم به صورت سپرده نزد بانک ها گذاشتند و هیچ سودی هم از آن دریافت نمی کنند را دولت بر آن نظارت کند تا بخشی از آن به وام ازدواج تخصیص یابد.

در اینصورت هیچکس را در صف وام ازدواج نمی بینیم و می توانیم با این مقدار، مبلغ وام ازدواج را حداقل به ده میلیون تومان برسانیم.

اگر مبلغ وام ازدواج کمتر از این مقدار باشد واقعا گشایشی در ازدواج جوانان نمی توان شاهد بود.

در مجلس ما اصلاح وضعیت قرض الحسنه ازدواج را مطرح کرده و از وزیر اقتصاد هم خواسته ایم اما برای اصلاح و تخصیص منابع بیشتر برای وام ازدواج از سپرده های جاری و قرض الحسنه بانک ها،‌ بانک مرکزی باید اقدام کند و این توقع هم از آنها می رود که جهت حل این مشکل جوانان اقدام کنند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: