دوشنبه 20 آوریل 15 | 12:10
رایزن فرهنگی ایران در اندونزی:

ایران در حال ساخت تمدن جدید قرآنی است

رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران، در کارگاه آموزشی با عنوان «تبیین فرهنگ و تمدن ایران» در دانشگاه پدنگ اندونزی گفت: ایران در حال ساخت تمدن جدید قرآنی است.


1642114

رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران، در کارگاه آموزشی با عنوان «تبیین فرهنگ و تمدن ایران» در دانشگاه پدنگ اندونزی گفت: ایران در حال ساخت تمدن جدید قرآنی است.

 این مراسم روز پنجشنبه ۲۷ فروردین برگزار شد و با حضور گسترده دانشجویان و اساتید و اعضای هیئت علمی دانشگاه مورد استقبال قرار گرفت.

در ابتدای این جلسه پس از قرائت قرآن كریم، دكتر اخوان رئیس دانشكده الهیات دانشگاه پدنگ طی سخنان کوتاهی گفت: آمادگی داریم از فرهنگ و علوم سایر كشورها استفاده كنیم كه در این میان ایران نقش كلیدی دارد و از این نظر از رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران دعوت كردیم تا ما و دانشجویان را نسبت به ایران امروز آشنا سازد.

سپس پرفسور دكتر اسس ریوارنی رئیس دانشگاه نیز در سخنان کوتاهی گفت: درب دانشگاه بر روی همه افكار و عقاید كشورها باز است و همه كشورها می‌توانند در اینجا فرهنگ خود را معرفی كنند.

وی ابراز داشت: این بار از مهمترین كشور اسلامی در منطقه خاورمیانه یعنی جمهوری اسلامی ایران دعوت كردیم و از حضور رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران قدردانی می‌كنیم.

در ادامه نوبت به ارائه مباحث آقای حجت الله ابراهیمیان رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران رسید.

وی ابتدا در باره اشتراکات ایران و اندونزی سخن گفت و وجوه اشتراک فرهنگی و دینی و زبانی را برشمرد. سپس به تاریخ ایران پرداخت و با شاره اجمالی به قبل و بعد از اسلام، ایران امروز را توصیف کرد.

در ادامه به جغرافیای ایران پرداخت و تفکیک جمعیتی ایران را نسبت به ادیان مختلف برشمرد. بیان وجود فرهنگ ها و زبان های مختلف در ایران بخش دیگری از سخنان رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران بوده است. تبیین افتخارات علمی فرهنگی بخصوص در زمینه شعر و عرفان و فلسفه و معرفی برخی از شخصیت ها وجه دیگر سخنان رایزن فرهنگی بوده است.

وی در زمینه پیشرفت های علمی ایران عنوان داشت: ایران از نظر علمی دارای جایگاه مهمی است و دارای شخصیت‌های علمی و فرهنگی بسیاری در طول تاریخ بوده است.

ابراهیمیان با اشاره به رتبه‌های علمی ایران بیان داشت: ایران در هوا و فضا در منطقه، رتبه اول را دارد و در تولید سلول‌های بنیادی نیز رتبه دوم را دارد، همچنین در شیمی، ایران دارای رتبه اول منطقه و در دنیا دارای رتبه ۱۳ است، از سوی دیگر در نانوتكنولوژی ایران دارای رتبه اول در منطقه و رتبه هشتم جهان است.

وی گفت: ایران در تولید مقالات علمی رتبه ۱۵ جهان را دارد و این در حالی است كه كشوری مثل مالزی دارای رتبه ۲۴ جهان است.

رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی سپس اظهار داشت: ایران در حال ساخت تمدن جدید قرآنی است.

او سپس به تعریف تمدن پرداخت و شاخصه های تمدن اسلامی را به شرح ذیل بازگو گرد: برخی از شاخصه های تمدن عبارتند از:

۱- اصالت خدا و کرامت انسان

۲- علم و معرفت

۳- عدالت گستری

۴- ولایت مداری

۵- آزادی

۶- استقامت و آمادگی همه جانبه

۷- اصلاح گری

سپس ابراهیمیان به نظام سیاسی ایران پرداخت و اظهار داشت: در پرتو وجود قدرت معنوی اسلام شناس مدیر و مدبر در ایران که ما او را به عنوان ولی فقیه می شناسیم، ساخت تمدن جدید قرآنی امکان پذیر خواهد بود.

ادامه کارگاه به مشارکت اساتید و دانشجویان نسبت به بحث درباره موضوع، اختصاص پیدا کرد.

سوالاتی که اساتید دانشگاه و دانشجویان مطرح نمودند عبارتند از:

ساختار حكومت در ایران چگونه است و آیا وجود سه قوه در زمانی كه رهبری معظم حضور دارند اخلالی ایجاد نمی كند؟

تاثیر زبان عربی به فارسی و فارسی به عربی چیست؟

قدمت پیروان اهل بیت و شكل گیری شیعیان از چه زمانی بوده است؟

چه كار كنیم كه ایران و اندونزی در عرصه های جهانی حضور یابند؟

نحوه بورسیه اندونزیایی در ایران چگونه است؟

هدف ایران از حمایت از یمن چیست؟

تهدید ها به ایران چه پاسخی خواهد داشت؟

هدف از فعالیت اتاق های ایران در دانشگاه‌های اندونزی چیست؟

چرا محدودیت در دریافت شبكه های تلویزیونی جمهوری اسلامی ایران در اینجا وجود دارد زیرا ما خواستار تماشای برنامه‌های ایران هستیم.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: